Batman’i anacaksak, 75 yıllık tarihi boyunca giydiği kostümlere de bir selam çakmamız gerekiyor, yanlış mıyız? Batman, Superman ve Spider-Man gibi aynı şan şöhret seviyesinde gezindiği süper kahramanların aksine en fazla kostüm detayı değiştirenlerden. Spider-Man ve Superman yıllardır kırmızı-mavi tonlamasından vazgeçmemişlerken Batman mavi-gri / siyah-gri / siyah-beyaz renk skalaları arasında resmen ip atladı. Hatta o kadar ki, gökkuşağı, zebra desenli mor-sarı, mor-kırmızı-robotik bir şeylere kadar vardı iş. Bunun sebebi, çizgi romanların altın çağından, gümüş çağına, oradan da modern çağa geçerken Batman’in karakteri, hikayesi ve atmosferinin her bir çağ geçişinde radikal değişikliklere sahne olması. Altın çağın biraz “ucuz” gelen esprileri ve tonuna dönmek isteyenler gri-mavi kostümün üzerine sarı oval içerisindeki Batman logosunu kullanan kostüm varyasyonlarını tercih ettiler. Modern çağda Jim Lee’nin elinden çıkan kostüm sonrası ise daha ciddi Batman hikayeleri hep siyah-gri üzerine ovalsiz logoyu kullandı.

Filmler de bu dalgalanmaya katkıda bulundu tabii. Burton’ın filmleri gotik havayı beslemek için kasten simsiyah kostümler kullandılar. Bu filmler sarı oval logoyu, düz siyah (ve çok belli ki plastik) bir zemine oturttular. Schumacher filmleri ise tonla birlikte ipin ucunu da kaçırdı, olay Bat-meme uçlarına kadar vardı. Nolan ise Schumacher’ın yaptıklarının üzerine sifonu çekti ve logoyu da bertaraf etti. Kevlar tabanllı Batsuit artık bir kostüm değil, zırhtı ve ona göre tasarlandı. Arkham oyunları da Nolan’ın zırh tasarımını alıp, Jim Lee’nin modern çağ siyah-gri kostüm şemasına oturtup, olaya başka bir yorum kattılar.

Bu sırada değişen bazı şeyler oldu. Logo, üstte de bahsettiğimiz gibi, sık sık farklı şekillerde kullanıldı. Bazen sarı oval arka plan vardı, bazen yoktu. Aşağı yukarı her zaman göğsün üzerinde bir yarasa sembolü vardı ama bazı kostümlerde omuzdan omuza uzanırken bazen daha ufak bir şekilde iki göğsün arasına sıkıştı. Kollarda dikenler ilk kostümler harici hemen hemen tüm kostümlerde kendine yer buldu. Eldivenlerin boyu da bir uzadı, bir kısaldı. Bazı çizimler kulakları uzun tutarken, bazıları neredeyse yok denecek denli kısalttı.

Genel olarak, yıllar içerisinde değişen Bat-kostümler arasındaki en iyilerinin şunlar olduğu kanaatindeyiz: Katılır mısınız?

 

10. Klasik Batman (Detective Comics #33)

Batsuits

9. İhtiyar Batman (The Dark Knight Returns)

btdk-1701

8. Plastik Batman (Batman Returns)

batman-returns-photo

7. Minimal Batman (Earth One Batman)

batmanearthone

6. Fütüristik Batman (Batman Beyond)

1765327-4404_batman_beyond

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

 1. Shadow Knight Reply

  Sen ne anlarsın Batman’den Allah’ın Marvel’cısı.

  • Görsel bir şeyden bahsediyor bu yazıda, çok daha ciddi DC’yi yerdiği, Marvel’ı göklere çıkardığı yazılar var onlardan birine yazsan bunu yine anl… yok onu da anlamam valla.

   Yahu adam sevmiyor ya da beğenmiyor işte neyse ne amma taktınız… Zorla mı okutuyorlar anlamadım ki.

   Geek’lerin bile kutuplaştıkları yerden kavga çıkardığı ülke yapmışlar!

   Not: Tamamen siyah olması gerektiğini düşünsem de en beğendiğim Batman Hush. Pelerin maske bağlantısı çok şık bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.