Batman v. Superman: Dawn of Justice’in gişesi, geçen hafta da çok konuşulmuştu; bu hafta da çok konuşulacağa benziyor. Zira film, yaptığı 424 milyon dolarlık hasılat ile adını rekor kitaplarına yazdırmıştı ilk haftasonunda. Tüm dünyada aynı anda açılan film, gelmiş geçmiş en iyi Mart açılışı ve gelmiş geçmiş en iyi küresel açılış yapan süper kahraman filmiydi. Fakat şimdi başka bir rekor var apoletinde. Gelmiş geçmiş en kötü ikinci hafta düşüşü yaşayan süper kahraman filmi.

Film Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci haftasonunda 52 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Tüm dünyada ise toplamda 85 milyon dolar gibi bir rakam ifade ediliyor. Bu filmin toplam gişesini 682.8 milyon dolar civarına çekiyor. Bu kendi başına Thor: The Dark World, X-Men: First Class gibi filmlerden de, öncüsü Man of Steel’dan da yüksek. Yalnız aynı zamanda, filmin ikinci haftasonunda skandal bir düşüş yaşadığını da gözler önüne seriyor.

batman-v-superman-dawn-of-justice-01

İlk haftasonundan ikinci haftasonuna Dawn of Justice tam %68.4 oranında düştü. Bu, 100 milyonun üzerinde açılış yapan filmler arasında gelmiş geçmiş en kötü beşinci düşüş. Ondan daha sert düşen sadece dört film var, bunlardan üçü Twilight filmleri, biri de %72’lik düşüşüyle bu alanda en acıklı deneyimi yaşayan Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2. Hasılat uzmanlarına göre bu düşüşün farklı sebepleri var. Hem filmin CinemaScore, Rotten Tomatoes skorlarının düşük olması; hem çıkan insanların birbirine filmi önermemesi, hem de Amerika’da o sıralarda üniversite basketbolu finallerinin yaşanması faktör olarak listelenmiş.

Bizim haberi gördüğümüz Boxofficemojo, “filmin 1 milyar doları görmesi şüpheli” demiş. Ben buna tam olarak katılıyor muyum emin değilim. Elbette “700 milyon dolara iki haftada ulaşmış, 1 milyara nasıl gidemez?” diyenler olacaktır, olur; ama işte burada şu gerçek devreye giriyor: Dawn of Justice dünyanın her yerinde açıldı zaten. Bu, pazarlama anlamında geçen hafta rekor haberleriyle gündemin süslenmesi bakımından anlamlıydı. Ama bu aynı zamanda filmin yapılabilecek gişenin çok büyük bir bölümünü de yaptığı anlamına da geliyor. Dolayısıyla, evet, 1 milyar dolar konusunda o kadar şüpheci miyim emin değilim.  Ama geçerse de, üzerine tur bindirmesi zor sanki gerçekten de.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.