Tüm Hollywood’da kariyeri Bryan Cranston kadar acayip bir aktör daha olmayabilir. Cranston 52 yaşına kadar, hayatında sadece bir adet uzun süreli diziye tutunabilmiş; Amerikan sitcomu sevenlerin pek çok farklı işten üçer bölümlük performanslarla hatırladığı bir komedi aktörüydü. Sonra 2008’de, vakti zamanında çalıştığı bir dizide konuk oyuncu performansıyla etkilediği bir yazar onu yeni dizisinin başrolü olarak seçti. Ve adamın kariyeri bir anda seyir değiştirdi.

Elbette Vince Gilligan‘ın dizisi Breaking Bad‘den söz ediyorum. Gilligan, Cranston’ı X-Files’taki tek bölümlük konuk performansına dayanarak Walter White olarak seçmeden önce, Cranston Seinfeld, How I Met Your Mother gibi komedilerdeki konuk performansı ve Malcolm in the Middle‘daki Hal rolüyle tanınıyordu. Ama Breaking Bad’de öyle mühür, öyle kilit, öyle muhteşem bir performans sergiledi ki; sabahına tüm kariyeri değişti. Bir anda Drive, Argo, Contagion gibi ciddi filmlerde konuk roller üstlendi; Total Recall ve Godzilla gibi blockbuster’larda yer buldu, en sonunda da geçen seneki Trumbo performansıyla Oscar’a aday oldu.

Bu arada bir de tiyatroyu fethetti. Amerika Birleşik Devletleri’nin ofise kazara geçmiş en etkili başkanı ve belki de Oval Ofis’te yaşamış en ilginç kişiliklerinden biri olan Lyndon B. Johnson’ı oynadığı All the Way, Broadway’de inanılmaz övgüler aldı, Cranston da muazzam kariyerine bir adet Tony ödülü ekledi. Şimdi işte o All the Way, HBO tarafından bir TV filmine dönüştürülüyor. Elbette başrolde yine Cranston var, ve ilk fragmanı da karşımızda.

Söylemek gerek, fragmandaki makyaj çok da umut verici durmuyor. Samimiyetle söylüyorum, umarım yönetmen ve ekip bunu fark edip; çok fazla yakın çekim almamışlardır Cranston’a. Zira 1990’lar ortası Olacak O Kadar’ında Levent Kırca Bülent Ecevit’i hicvederken görebileceğimiz bir makyajı andırdı gözümde. Ama elbette fragmanla ilgili söylenecek tek şey bu değil. Performansların konuşacağı bir film gibi duruyor All the Way, özellikle Anthony Mackie‘nin Martin Luther King, Jr performansı ve Frank Langella’nın Richard Russell tasviri vurucu olacak gibi. Bakalım, film 21 Mayıs‘ta HBO’da yayınlandığında göreceğiz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.