Üşenmedik saydık; bugüne kadar Batman’i uzun metraj filmlerde -Ben Affleck hariç- 20 aktör canlandırmış; sesiyle ya da bizzat, canlı olarak. Dikkat edin, uzun metraj film diyoruz. İşin içine katılacak daha video oyunları, çizgi filmler, diziler ve hatta tiyatro oyunu / sahne şovları, radyo canlandırmaları, audiobook’lar var. Anlayacağınız bazen Batman’i oynama şerefini çok az kişi elde etti zannediyoruz ama, işin doğrusu Batman’i canlandırmış insanların sayısı bu onura erişmemişlerden fazla olabilir.

Madem bunun üzerine düşünüyoruz, bizce Batman’i en başarıyla canlandıran 10 aktörü listeleyelim, sizin fikirlerinizi de alalım dedik. Listeyi olabildiğince objektif değerlendirmeye çalıştık; genel olarak aktörün yarattığı başarı algısı, sahip olduğu beğeni ve yaptığı işlerin finanssal başarısını ele aldık. Üzerine bir tutam da şahsi kanaatimizi kattık ama, orada da beğeni yerine yıllardır geek kültüründe kavruluyor olmanın getirdiği tecrübeyi birincil faktör kıldık.

Buna rağmen bu listenin sizin için de yüzde yüz aynı olmayacağını biliyoruz. Olmasın zaten. Listeniz bu aşağıdakinden farklıysa, yorumlarda belirtin! Hep beraber Batman’i en iyi kimin oynadığını konuşalım, birbirimize çak yapalım ve lütfen bu listeyi okuduktan sonra Batman gazına gelirsek, şu videodaki 10 çizgi romanı edinmeye koşalım!

Buyurun!

 

10. Adam West

İtiraf vakti: Adam West’i aslında buraya kendisinin yüzü suyu hürmetine koyduk. Aslında performansının çok da iyi olmadığını biz biliyoruz; muhtemelen Adam West de biliyordur. Fakat gelin görün ki 60’lardaki TV dizisi Batman’in gelişimi ve popülerleşmesi konusunda o kadar kilit bir noktada ki, herhangi bir Batman listesine ondan bahsetmeden başlamak ayıp; günah. Evet, performans çok ucuz ve çocukça, fakat bir nesil bu performanstan etkilenip büyüdüyse bize laf etmek düşmez.

 

9. Will Arnett

Listeyi Adam West ile açmaya karar vermiştik vermesine, ama dürüst olayım, dokuzuncu sırada aslında Benjamin McKenzie vardı. Batman: Year One‘da genç Bruce Wayne’i başarıyla canlandıran McKenzie’nin listeye girmesi garanti gibi gözüküyordu ki, bir anda aklıma The Lego Movie geldi. Will Arnett o filmde mükemmel bir Batman miydi? Hayır. Peki o filmin ihtiyacı olan komik şövalye olmayı başarmış mıydı? İşte buna koskocaman bir evet. Arnett öylesine başarılı oldu ki, şimdi ayrı bir Lego Batman filmi geliyor. Düşünün yani!

 

8. Troy Baker

Bir Lego Batman’den, ötekine geçiyoruz. Üstelik bu seferki çok özel bir örnek. Batman’i canlandırmış çok fazla aktörün olduğunu söylemiştik, fakat hem Batman’i, hem de Joker’i canlandırmış kişi sayısı gerçekten çok azdır. Troy Baker bu onura sahip. Video oyunlarının tartışmasız jönü, seslendirme dünyasının efsane adamı Baker, Lego Batman oyunları ve filmlerinde Kara Şövalye’ye ses verdi. Yalan olmasın, gayet de sağlam bir performanstı onunkisi. Will Arnett gibi sadece komedi çapında değil, gerçek anlamda da gideri boldu.

 

7. Rino Romano

Rino Romano da Baker gibi seslendirme dünyasının emektarlarından, fakat şahsı bir türlü Baker kadar ünlü olamadı. Oysa ki sesini muhtemelen milyarlarca şeyde duymuşsunuzdur, hele ki bir video oyunu hayranıysanız. Fakat listemize girme sebebi bu değil. Kendisi The WB’nin 2004 ve 2008 yılları arasında yayınladığı The Batman çizgi filminde Bruce Wayne’i dört sene boyunca başarıyla canlandırdı. Bana sorarsanız bu tip listelerde daha çok çıkmıyor olması, muhtemelen The Batman’in daha çocuklara yönelik bir iş olmasından kaynaklanıyor. Yoksa performans bakımından eksiği yok Romano’nun.

 

6. Peter Weller

https://www.youtube.com/watch?v=LiNSymCcR0k

Peter Weller’a ne denir ki? İtiraf edeyim, uzun süre sevemedim Weller’ın Batman performansını. Frank Miller’ın ölümsüz hikayesinin animasyon film uyarlaması The Dark Knight Returns Part 1 & Part 2‘de yaşlı Batman’i oynadığı sırada ve sonrasında, bir süre boyunca Weller’ın yetersiz olduğunu düşündüm. Usta aktörün performansı gün geçtikçe sindi içime. Şimdi dönüp bakınca, “evet” diyebiliyorum, olması gereken yaşlı Batman gerçekten de buydu. Weller’ı kadroya dahil etmek kimin fikriyse, koskocaman bir alkış. Temiz görülecek bir şey değil, ama kesinlikle doğru karar…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

16 Comments

 1. aslında batman hiç umrumda değil,pekte tuttuğum bir karakterde değil ancak şunu söylemeden geçemicem adam westin oynadığı dizi batmanden soğumama neden olmuş ve bende kronik bir nefrete bile dönüşmüş olabilir,kendi kendime psikolojik analiz bile yapıyorum 😀 Bu dizi o zamanlarda yapılmış olabilir teknoloji yetersiz diyebilirsiniz ama arkadaş bu ses efeti olarak baloncuk içinde pat küt bam bum yazması neydi ya!Anlaşılan dizi sektöründe çizgiroman uyarlaması yapınca aynı çizgiroman kitabı havasıda vermek istemişlerdi sanırım.Bu nedenle ki yeni genç nesil nolanın üçlemesi ile büyüyünce batmane laf bile ettirmiyorlar ama benim gibi eski takipçilerin aklında bu dizi oldugu sürece zor!

 2. Atakan Uçar Reply

  yalnız legolar girmiş, george clooney ve val kilmer girememiş listeye. eheh.
  sesleri bilmiyorum da, bence oyuncu olarak hiçbiri batman değil.
  ne keaton’ın kıvırcık bruce wayne’i, ne de bir başkası.
  belki val kilmer, o da çocukken onu izledim diye.
  o yüzden her ne kadar christian bale’i ne batman ne de bruce wayne olarak hiç mi hiç tutmasam da, batman’i onunla izlemiş nesli anlayabiliyorum.
  ama onlar da filmleri izlesinler, çizgi romanla karşılaştırsınlar bir zahmet.

  bizimki yine elin ecnebisinden farklıydı, batman izleyebilmek için senede belki bir defa tv’de yayınlanmasını beklemek zorundayık. onca zaman çizgi romanlarını okuyarak bekledikten sonra tv’de ne görürsen gör çok da lölö yapma şansın olmuyordu. ne gördüysen oydu batman, başka seçeneğin yoktu. ister beğen ister beğenme.

 3. Can Doğanay Reply

  Çılgın bir Batman hayranı olarak listeye çoğunlukla katıldım. Belki (her ne kadar film berbat olsa da) Val Kilmer sonlardan listeye girebilirdi ve Will Arnett (her ne kadar komedi için yapsa da) ses tonunu çok başarılı yaptığı için daha yukarılarda olabilirdi. İlk üçü, özellikle liste kriterleri açısından çok başarılı buldum.

  • Can Doğanay Reply

   Ayrıca bir de, “Joker’i (Sesle ya da Bizzat) En Başarıyla Canlandıran 10 Aktör” listesi yaparsanız harika ötesi, muhteşem ve dehşet’ül-vahşet olur… – Yalnız o listenin bir numarası merhum Heath Ledger olmazsa valla bir daha giremem bu siteye 😀 – Teşekkürler Geekyapar!

   • Güntuğ Vural Reply

    Ne kadar kaotik Heath ledger joker hayranı olsam da. kesinlikle birinci sıradaki isim belli: MARK HAMILL. Hiçbir insan Joker’i böyle seslendiremez.

    • Can Doğanay Reply

     Mark Hamill’in seslendirmesi efsanedir haklısın. Son zamanlarda onun başarısına en yakın bulduğum Troy Baker oldu. Ama bana kalırsa, sadece seslendirmekten ziyade bide karaktere bürünüp oynamak daha bir etkileyici daha bir önemli.

 4. Mehmet Çalışkan Reply

  Kıvırcık, sevimli, gözlüklü Keaton’lı filmler daha iyi diye Keaton, Val Kilmer’dan daha iyi Batman değil bence. Bu arada çizgi romanlarda hiç gözlüklü Bruce Wayne var mı bilenler söylerse sevinirim. Ayrıca Beware the Batman’i beğenmesem de Anthony Ruivivar, gayet iyi seslendiriyordu. Efsane Batman TAS’ın Türkçe seslendirmesindeki Hakkı Ergök de çok iyiydi. Yanlış bilmiyorsam ilginç bir şekilde The Dark Knight’ta Harvey Dent’i o seslendirmişti, keşke Batman’i seslendirseydi.

  • alp demirkabız Reply

   val kilmerı ben de beğeniyom. aslında çok iyi oyuncu hakkı yenenlerden. heatteki rolü misal, karrrriz

 5. Ahmet Başak Reply

  Joker’e de böyle bir çalışma yapmalısınız. Benim sıralamam 1. Mark Hamill 2. Heath Ledger 3. Jack Nicholson
  Alakasız ama “How it should have ended” kanalındaki Batman de çok iyi bence.

 6. Tutku Tuzlu Reply

  Birincisi 10 maddelik listeye gerek var mıydı çok emin değilim.. Seslendirme sanatçılarına saygısızlık etmek istemiyorum ama ses tonu belli bir şekle şemale uyan herkesin bir şekilde bu işin altında kalkabileceği kanısındayım. (Bu noktada Mark Hamil’i istisna olarak görüyorum çünkü görüntüsü ve sesi farklı karakterlerle bu kadar özdeşleşmişken Joker gibi ikonik bir karakteri böylesi başarıyla seslendirebilmek ayrı bir takdiri hakediyor.) Kevin Conroy’u farklı kılan ise bu işi çok uzun süre ve aynı istikrarla devam ettirebilmesi ve hakikaten Batman’in sesi deyince akla ilk gelen isim olması.

  Oyuncular arasında belki ben Bale’i bir üste yazardım, Batman ve Bruce Wayne’e gösterdiği yaklaşım sebebiyle ama Keaton’la arasında çok ciddi bir fark yok kanımca. Keaton ilk Batman’im olması (90’larda çocuk olmak 🙂 ) sebebiyle ayrı bir yerdedir duygusal olarak. Duygusallığı bıraktığımda da genel olarak Batman performansını özellikle dönemini düşününce başarılı buluyorum. Belki listeye Val Kilmer eklenebilirdi alt sıralardan ama filmin başarısızlığı sebebiyle ortalama olan performansını övmeye gerek duymadığınızı düşünüyorum.

  Son olarak da listeyi okurken 60’lar theme’i yerine Danny Elfman’ın film theme’ini tercih ederdim.. ( https://www.youtube.com/watch?v=kRZAk2rfESU )

 7. Raşit Kaya Reply

  Valla bayağı iyi bir liste olmuş. Bende sıralama yapsam aşağı yukarı buna benzerdi. Ancak Adam West’i koyup, şu eski siyah-beyaz Batman’i dahil etmiyor oluşunuza üzüldüm. Sonuçta seslendirenlerden çok daha fazlasını veriyor bu aktörler. Elbette bütün bunların arasında Kevin Conroy’un yeri apayrı. Kesinlikle Batman kendisidir. Oyunculuk yeteneği var mı bilmiyorum ama yeni jenerasyonun yaşlı Batman’i olsa hiç fena da olmazdı. Bu arada Val Kilmer’ın da hakkının yendiği kanısındayım, elbette Keaton’da şahanedir ama Bale’den öte midir bilemiyorum.

 8. Sanal Varol Reply

  Yazıya okumaya başlarken kafamda birinci direk batman arkham oyunundaki ses demiştim

 9. 1. Olarak tabiki kevin conroy fakar bale i bukadar küçümsemeniz doğru değil bence bale 2. Sırada olmalıydı

 10. Ömer Kolsuz Reply

  ben hayatım da böyle şaçma bir site görmedim ya başta iyi geldi marvel yada dc nin kahramanlarını anlattınız yeni çıkacaz filmleri anlattınız ama ben bu siteye dc ile marvel arasındaki çekişmeyi görmek için gelmedim sacmalamayın da işinizi yapın. marvelcıyım bi yandan dc comic karakterlerinide seviyorum ama 2sindede soguttunuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.