New York’un Bronx mahallesinde 8 Aralık günü sabah saat onda özel bir tören yaşanacak. East 192nd Street ve Grand Concourse kesişiminde, Poe Park‘ın Kuzeydoğu köşesinde bir sokak ismi açıklanacak o gün. Törene binbir türlü devlet eşrafı ve mutasarrıf katılacak, bir de sokağa ismi verilerek onore edilen güzel insanın torunu, Athena. Sokağın adını merak edenleri ise daha bekletmeyelim. O günden sonra orada Bill Finger Way tabelası asılı duracak zira.

Bill Finger’ın kim olduğunu vakti zamanında, yukarıda görebileceğiniz videomuzda anlatmıştık; ancak kısa bir özet geçmekte de fayda var. Finger, Batman’in yaratıcılarından biri. Kendisi 1930’lar ve 40’larda o dönemki adıyla Detective Comics‘de çalışan bir yazar. Tam da adının verildiği sokağın köşesinde duran parkta, yani Poe Park‘ta Bob Kane ile birlikte geliştiriyorlar Batman’i. Karakterin fikri Kane’e ait. Ama karakterin özünü oluşturan pek çok detay –kostümünden, psikolojisine kadar– Finger’dan geliyor.

Fakat bu çizgi roman üretiminde farklı bir anlayışın hakim olduğu bir zamana ait bir hikaye. O dönemlerde çizgi romanlar, çizerlerce üretilen bir şey. Yazarlar ise sadece çizerlerin kullandığı gereçlerden başka bir tanesi. Bu yüzden Bob Kane, biraz da nemrut bir adam olmasından öte gelse gerek, DC ile anlaşma yaparken “Batman’in yaratıcısı olarak sadece ben geçeceğim” dediğinde o kadar da absürt karşılanmıyor bu talep. Ama kabul edildiği için, karakterin üzerinde emeği çok fazla olan Finger’ı tarih sahnesinden siliyor.

Yani az daha siliyordu. Bu konu uzun süre boyunca hem Finger’ın ailesi, hem de Batman hayranları tarafından o kadar fazla kovalandı ki; DC geçtiğimiz senelerde ilk defa Finger’dan “Batman’in yaratıcılarından” diye söz etmeye başladı -hatta Gotham dizisi, Batman v. Superman filmi ve Batman’in 75. yıl özel sayısı bu konuda öncüydü. Seven insanlar, hak arayan insanlar Finger’ı kaybolmaktan kurtardılar. Şimdi de Batman’in yaratıldığı Poe Park’ın köşesinde, Finger’ın ismi sonsuza dek duracak. Soracaklar “Kimdi bu?” diye. Birileri “Batman’i Batman yapan adam” diyecek.

Çok ilham verici, değil mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.