Başlık çoğu şeyi açıklıyor: Variety‘nin haberine göre internet televizyonculuğunun devlerinden Amazon Studios, bir The Lord of the Rings dizisi için Warner Bros. ve Tolkien Vakfı ile görüşmelerde bulunuyor. Henüz anlaşma yapılmış, imzalar atılmış değil. Hatta üç mercii arasındaki görüşmelerin daha ilk safhalarda olduğu bilinenler arasında. Bu andan sonra taraflar hoşnutsuz kalıp kabuklarına çekilmeyi de tercih edebilirler. Fakat sonuç ne olursa olsun, dünyada bir yerde The Lord of the Rings dizisi için ciddi sözler sarf ediliyorsa bizim bir silkelenip bundan bahsetmemiz gerekiyor.

Aslında şöyle bir düşündüğümüzde birilerinin Orta Dünya’yı mesken belleyen bir dizi için kolları sıvaması an meselesiydi. Beyaz perde 2014’te izlediğimiz The Hobbit: The Battle of the Five Armies’den bu yana Orta Dünya’dan mahrum, LotR üçlemesinin hayatımızda açtığı Orta Çağ esintili fantastik dizi/film boşluğunu dolduran Game of Thrones da son sezonuyla vedaya yaklaşıyor; baktığımızda şartlar böyle bir proje için oldukça uygun. Ancak zemin ne kadar müsait olsa da atılacak temelde doğru malzemelerin kullanılması hâlâ çok önemli. Bu yüzden Amazon, Warner Bros. ve Tolkien Vakfı anlaşmaya varacak olursa proje hakkında gelecek bilgiler Orta Dünya hayranları için kritik düzeyde merak uyandırıcı.

Council_of_Elrond_-_FOTR
Örneğin olası dizinin hangi olayı ya da hangi karakteri konu alacağı dahi belli değil. Üçlemenin detaylandırılmış bir yeniden yapımı şeklinde olması ihtimaller arasında olsa da -bütün eksiklerine rağmen- biri Oscar ödüllü üç filmin öyküsünün yeni baştan anlatılması ne kadar gerekli emin değiliz. Bunun yerine filmlerin anlattıklarını değiştirmeyecek ama onların sürüsüne bereket eksiklerini kitaplara dayanarak kapatabilecek bir macera daha heyecan verici olacaktır. İnternet ortamında şimdiden Shadow of Mordor/War oyunlarının hikayesi, Kayıp Öyküler Kitabı‘nda yer alan Earendil’in Öyküsü hikayesi gibi fikirler konu yakıştırmaları olarak yerini aldı. Bense Silmarillion‘u kaynak belirleyecek, her sezon yeni bir hikayeye odaklanacak bir antoloji serisine -çok ihtimal vermemekle birlikte- arzuyla bakıyorum.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un yakından ilgilendiğini söylediği The Lord of the Rings televizyon hakları görüşmeleri çok geçmeden bir sonuca bağlanacaktır. Hemen ardından da proje hakkında daha fazla detay duymaya başlarız. Hobbit faciasına rağmen ben bir heyecanlanır gibi oldum. Siz ne alemdesiniz?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.