Japonya menşeli Konami, oyun dünyasının en ilginç şirketlerinden biri. 1990’lardan 2000’li yılların sonlarına kadar ve hatta 2010’ların da bir kısmında oldukça aktif olarak oyun yapan ve yayınlayan şirket, bugün bile adı geçtiğinde önümüzü iliklediğimiz birçok yapıma temel oluşturdu. Silent Hill, Metal Gear Solid, Castlevania gibi markalara sahip bir şirket aynı zamanda Avrupa’daki adıyla Pro Evolution Soccer, Japonya’daki adıyla Winning Eleven serisiyle de ülkemizde de oldukça büyük bir hayran kitlesine sahipti.

2010’ların ortalarından itibaren ise Konami’nin bu nâmına zarar verici gelişmeler yaşanmaya başladı. Büyük bir merakla beklenen Metal Gear Solid serisinin beşinci oyununun, şirket ile oyunun başındaki isim Hideo Kojima anlaşmazlığı yüzünden eksik çıkması, yine aynı anlaşmazlığın -demosuyla bile inanılmaz bir beklenti içine girilen- Silent Hills adlı yeni oyunuyla kült serinin dönüşünü iptal ettirmesi, sırf MGS isminden faydalanmak için çıkarılan Metal Gear Survive adındaki vasat oyun derken Konami, iyiden iyiye gözden düştü. Zaten bir süredir markalarını sadece pachinko kumar makineleri için kullanmaları oyuncuları sinir ederken bir de üstüne geçen günlerde çıkardıkları e-Football’un rezil bir durumda olmasıyla da iyice tüy diktiler diyebiliriz. Bütün bu kötü imajın değişmesi ise çok da uzak gözükmüyor çünkü söylentilere göre şirket eski markalarını, yeni oyunlar ile canlandırma peşinde.

Burada yer alan ve sonrasında da Eurogamer tarafından desteklenen habere göre Konami, sevilen markaları Castlevenia, Metal Gear Solid ve Silent Hill için hummalı bir çalışma içerisinde. Bu yılın başlarından yapılan bir toplantı ile oyun geliştirme departmanında yeniden yapılanmaya giden şirketten ilk göreceğimiz projenin, Castlevania’nın yeniden yorumlanmış bir hâli olacağını söyleniyor, onu Metal Gear Solid oyunlarının remasteredları takip edecek ve sıra remake’i yapılacak olan Metal Gear Solid 3: Snake Eater’a gelecek.

Silent Hill tarafında ise birden fazla geliştiricinin, farklı oyunlar üzerinde uğraştığı belirtiliyor. Bunlardan biri, son projeleri yaklaşık bir sene önce çıkan The Medium olan Bloober Team’in yaptığı oyun ki buna dair söylentiler çıkmıştı zaten. Asıl bomba denilebilecek diğer bir bilgi ise Gematsu’nun kanyağından geliyor. Sitenin editörlerinden biri, Bloober Team’inkinden başka bir Silent Hill projesinin Sony tarafından finanse edildiğini ve başında bizzat Hideo Kojima’nın stüdyosu Kojima Productions’ın olduğunu anonim kalmak isteyen bir yayıncıdan öğrendiğini aktardı.

Ortada henüz resmi bir şey yok fakat Eurogamer gibi güvenilir bir kaynak tarafından da doğrulatılan bu gelişmeler insanı iyiden iyiye heyecanlandırıyor. Korku oyunlarıyla yeni yeni haşır neşir olmaya başlayan ve PT demosunu izlerken bile zorlanan biri olarak Kojima’dan gelecek bir Silent Hill projesi için ne hissetmem gerektiğini bilemedim. Başrolde yine Norman Reedus mı olur acaba? Beni asıl heyecanlandıran kısım ise MGS remasteredları ve üçüncü oyunun remake’i oldu. Uzaktan bakmakla yetindiğim seriye bir türlü girememiştim ama beklediğim fırsat bu olabilir.

İhtimaller sizde de sevinç kıvılcımları oluşturdu mu? Sever misiniz Konami markalarını? Hangisi için “Çıksın direkt alırım“, diye düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Ayrıca e-Football’daki komik suratları yaptığınız bir fotoğrafınızı da mail adresimize yollayın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.