Sony, daha önceden Demon’s Souls’un remake’ini yapan Bluepoint Games şirketini satın aldı. Bluepoint’i ayrıca Shadow of Colossus’un PS4 sürümüyle veya Uncharted: The Nathan Drake Collection ile de duymuş olabilirsiniz. 

Kaliteli remaster ve remakeleri ile kendine bir isim oluşturmayı başaran Bluepoint için, Playstation’un Başkanı Hermen Hulst “Stüdyonun dünya ve karakter oluşturma konusundaki uzmanlıkları Playstaion Studios için çok büyük bir avantaj olacak.” dedi. Bluepoint Başkanı Marco Trush, Playstation Studios’un bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ve Playstation kitlesi için yeni oyunlar geliştirmekte sabırsızlandıklarını söyledi.

Yaklaşık yetmiş oyun geliştiricisine sahip olan ve merkezleri Austin, Teksas’ta bulunan Bluepoint Games şirketi, bir sonraki oyununu Playstation için yapacağını açıkladı. Remake ve remaster konusunda oldukça başarılı olan bu firmanın sıfırdan yapacağı oyunun nasıl olacağı ise şimdilik merak konusu.

Öte yandan Sony, Bluepoint Games’i de bünyesinde dâhil ederek toplamda on altı farklı oyun geliştirme stüdyosuna sahip oldu. Rakibi Microsoft ise son zamanlarda oyun stüdyoları kurarak veya satın alarak sahip olduğu stüdyoların sayısını arttırdı ve şu anda yirmi üç stüdyoya sahip. İki firma arasındaki oyun çıkartma kapışmasını izlemenin tadı da bize kalıyor.

Playstation tarafından yapılan açıklamaya göre Playstation bünyesine daha fazla oyun stüdyosu katmaya devam edecek. Bu tarz büyük firmaların altında çalışan stüdyoların artması, piyasaya sürülecek olan AAA oyun sayısının da artmasını sağlayacak ve bu gidişle yeni nesillerde büyük ihtimalle her ay bir tane büyük oyun göreceğiz.

Microsoft ve Sony’nin rekabetinde ise sonucu belirleyecek tek konu bence oyunların fiyatları. Sony, her oyununu 60-70 dolar bandında çıkarırken Microsoft ise 15 dolara (ülkemizde yerel fiyatlandırma politikası ile 45 TL’ye) aylık üyelik sistemi ile veriyor oyunlarını. Bu rekabette kazanan firma kim olur, bilemeyiz ama biz oyuncuların oyuna doyacağı, su götürmez bir gerçek! Peki, sizce bu rekabeti kim kazanır, görüşlerinizi paylaşırsanız seviniriz!

Yazan: Mahmutcan Şanlı

Author

Dünyanın en ihtiyacı olduğu anda ortaya çıkarak çeşitli konularda fikirlerini belirten yazarlar. Bir konuk yazar asla geç yazmaz, erken de yazmaz. Onlar, tam yazmaları gereken zamanda yazarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.