Video oyun geliştirme süreci meşakkatli bir iş. Yaptığınız şeyin kaliteli olmasını sağlamadan önce oynanabilir olduğundan emin olmanız gerekiyor. İstediğiniz kadar yaratıcı dizayn döşeyin oyunun içine, arzu ettiğiniz seslendirme sanatçılarıyla çalışıp en güzel yazarlara en güzel kelimeleri yazdırın; eğer oyununuz ikinci bölümden sonrasına ilerlemiyorsa hiçbir şey ifade etmez.

Tarih boyunca yüksek sayıdaki bug’larına yenik düşüp hak ettiği övgüyü alamayan pek çok oyuna şahit olduk bildiğiniz gibi, herhalde Vampire the Masquerade: Bloodlines bu grubun en ünlü mensuplarından biri. Bu tip oyunlar esasında çok enteresan bir şekilde, eleştirmenler tarafından sevilir, hayranlar tarafından ise parça pinçik edilir.

Çok basit bir sebebi vardır bunun. Eleştirmenler para vermememiştir, dolayısıyla bug’ları kaliteli dizayn uğruna affetmeye daha yatkın olurlar. Hayranlar ise evinden kalkmış, mağazaya gitmiş, çalışıp kazandığı parasıyla vedalaşmış ve oyunu yüklemiştir: Bu emeğin karşısında biraz özen beklerler haklı olarak.

İşte Golf Story‘ye böyle olmadı. Sidebar Games’in geliştirip Nintendo Switch için piyasaya sürdüğü garipler garibi spor/rol yapma oyunu Golf Story, piyasaya çıktığı gibi insanlardan övgüler almaya başladı. Hızlı yayıldı, Switch camiası oyunu çabuk sahiplendi. Yalnız kısa süre içerisinde fark edildi ki, Sidebar Games bir gençlik hatasına düşmüş, ilk oyununu çuvalla bug beraberinde piyasaya sürmüştü. Peki oyunu sevenler ne yaptılar? Bağırıp çağırdılar mı? Kazan mı kaldırdılar? İade mi istediler?

Yoo. Oyunun bug’larını bir Reddit başlığında yekten toplayıp, geliştiriciye ilettiler.

Yazılım geliştirme dünyasına ucundan bile dalmış olanlar şu an ekstra takdir içerisindeler, emin olun. Çünkü bu tip bir hareket, gerçekten bir geliştirici için bulunmaz nimet. Agresif duygulardan arınmış, gerçekten sevdikleri oyunun daha iyi olması için çözüm sürecine dahil olmayı seçen bir grup kullanıcının toplu ve kategorize edilmiş bir biçimde bug derlemesi muhtemelen bir yazılımcıya verebileceğiniz en güzel çıkış sonrası hediyesi. Büyük şirketler bu tip geri bildirim alabilmek için insanlara para veriyorlar yani.

Golf Story Dev

Ki Sidebar Games de bu memnuniyeti oyunculara dile getirmiş zaten. Yukarıda görebildiğiniz gibi, Sidebar’dan Andrew bunu kendisine ulaştıran redditor’a “Varolasın lan, ben de topluyordum bir liste ama bu kadar iyi değildi, sayenizde yama işlemi çok kolaylaşacak” diye yazmış. İşte bunların hepsi güzel havalar, tatlı elektrik dalgaları. İnsana da oyunu merak ettiriyorlar. Çünkü hakikaten, bug’larına bakıp kızamadığınız bir oyun çok güzel olmalı, değil mi?

Bakalım, edindim ben de bir tane, en yakın zamanda oynayıp buralara yazarım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.