Hepimizin deneyimlediği üzere son iki yıldır E3’ler izleyemez, o büyük şovlara ve kitlelerin oyun duyurularına tepkilerine şahit olamaz olduk. Onun yerini ise dün gece izlediğimiz gibi bir takım canlı yayın etkinlikleri aldı. Canlı yayın demek bile doğru tabir olmayabilir çünkü eninde sonunda izlediğimiz şey arka arkaya gösterilen videolardan ibaret. İşte bu malum sebeplerden dolayı Sony de etkinliklerini yapamadı ve yerine de State of Play veya Showcase gibi canlı yayınları koydu. Bu yıl da Sony için biraz sessiz geçtiğinden, dün gece yapılan Showcase için günlerdir heyecanla bekliyorduk. Peki beklediğimize değdi mi? Showcase bize istediğimizi verdi mi? Gelin bunu bir konuşalım.

Öncelikle pandeminin etkisiyle mecburen yapılan bu canlı yayınlar insanın heyecanını önemli ölçüde yitirmesine sebep oluyor, oturduğunuz yerde koltuğu ısıramıyorsunuz. Yoksa E3’ler öyle miydi? Bir fragman çıktığı zaman coşkuyla tepki verildiğinde yerimizde duramazdık. Neyse, bunun üzerine daha fazla konuşursam her cümleye “bizim zamanımızda!“ diye başlayan bir dedeye dönüşeceğim. Gelelim dün gece izlediğimiz Showcase etkinliğine. Bu etkinlikle ilgili asıl eleştirim canlı yayının kendisinden çok duyuruları olacak. Çünkü günlerdir öyle duyurular ve paylaşımlar yapılıyordu ki bomba gibi bir şov çıkacağını düşündük. Benim için yine güzel oyunlar gördüğüm, heyecanlandığım bir sunum oldu ama açıkçası daha etkilisini beklerdim.

Özellikle neden gösterildiğini tam olarak anlayamadığım birkaç oyun, sunumu yalnızca uzatmaktan başka bir işe yaramadı. Mesela şu daha önce birkaç etkinlikte gösterilen ve bambaşka bir oyunmuş gibi tanıtılan Rainbow Six Extraction. Sahiden gerekli miydi? Onun dışında gösterilen birkaç oyun ve hatta Deathloop. Deathloop’u yeterince görmedik mi? Zaten yakında çıkacak bir oyun için biraz fazla gözümüze sokulmuyor mu sizce de? Böylesi Sony özelinde bir etkinlik için bu kadar beklendik ve hakkında zaten bilgi sahibi olduğumuz oyunların gösterilmesi sunumun etkisini biraz azalttı. Yetti mi? Yetmez, bir de neredeyse evimizdeki beyaz eşyalara çıkış yapacak olan GTA 5 var. Yani Rockstar, şu oyunu tekrar tekrar ısıtıp önümüze koyuyorsun ya sana ne diyeyim…

Bunların dışında sunumun bir kısmında bir tempo sorunu vardı diye düşünüyorum. Arka arkaya o kadar çok heyecanımızı gidermeyen, hatta heyecan körüklemek yerine “sıktı God of War geç” dedirtecek birkaç oyun gösterildi ki asansörde bekler gibi sıkılarak bekledik. En başta KOTOR Remake ile güzel bir coşku verdiler ama sonra son on dakikaya kadar gerçekten heyecan verici çok az şey gördük. Bütün ağır toplar son on dakikaya toplanmış gibiydi ve işin doğrusu çoğu etkinlikte bu böyle oluyor. Yine de bu etkinlik beklentileri karşıladı mı ya da gözlere şenlik birkaç oyun gösterdi mi? Ben izledikten sonra tamam dedim, güzel oyunlar geliyor. Genel olarak bakarsak ne kötü ne de mükemmel bir sunumdu. Güzel birkaç oyun gördük ve dağıldık. Peki o güzel oyunlar nelerdi? Gelin bu sunumdan dikkat çeken oyunları da kısa kısa bir sıralayalım.

Knights of the Old Republic Remake

Son zamanlarda yeni Star Wars oyunlarının geleceğine dair söylentiler ve haberler vardı ancak birilerinin çıkıp “KOTOR Remake geliyor ahali!” demesi tabii ki güzel bir sevinç yaşattı. Yıllar sonra yeni bir KOTOR geliyor yahu! Remake olacağı için epey şekil değiştirecektir, bu yüzden yeni bir KOTOR geliyor demek de yanlış olmaz sanırım. Lucasfilm ve aspyr ortak yapımı olan remake için şu an elimizde sadece kısa bir teaser var. Epik Star Wars müzikleri eşliğinde karanlıklardan gelen bir Sith Lordu, boyu posuyla bir Darth Revan bizleri karşıladı ve ışın kılıcını açarak poz verdi. Daha ne olsun, böyle bir remake için gaz vermeye yeter de artar bile! KOTOR Remake PS5 ve PC için gelecek, şimdilik ortada bir tarih yok.

Forspoken

Geçen yıl Project Athia olarak gösterilen ve sonradan adı Forspoken olan bu oyun, bana göre yeni neslin grafiklerini ve animasyonlarını yansıtabilen en iyi yapımlardan olacak. Geniş dünyası ve nefes kesen manzaralarıyla, animasyon konusunda inanılmaz çeşitli görünen oynanışıyla beni büyülemeyi başardı bu oyun. Bu son video ise bizlere oyunun hikayesiyle ilgili bir takım bilgiler verdi. Ana karakterimizin nereden nasıl geldiğini, nasıl o kadar uçuk kaçık güçlere sahip olduğunu gördük. Tabii bir de konuşabilen bir bileziğimiz -bileziklerden bir demet desek daha doğru- var ki asıl gücü belli ki bu sağlıyor. Gördüğümüz kadarıyla boss dövüşü de var. 2022 bahar dönemini bekleyelim ve görelim bakalım, sadece PS5 için çıkacak olan Forspoken nasıl oyunmuş.

Uncharted: Legacy of Thieves Collection

İşte bu müjdeli bir haber! Uncharted 4 ve The Lost Legacy için bir remastered yapılıyor ve bu hem PS5 hem de PC için çıkış yapacak. Yeni nesil ile birlikte bazı özel oyunların bilgisayara da çıkması anlaşılan devam edecek. Ne yalan söyleyeyim, bir PC oyuncusu olsam çok sevinmiştim çünkü Uncharted prodüksiyon olarak da oyun deneyimi olarak da çok tok bir yapım. Uncharted: Legacy of Thieves Collection, 2022 yılının başlarında PS5 ve PC için çıkış yapacak. PC sahipleri için çok güzel bir haber, gelsin!

Marvel’s Wolverine

Bu sunumun en büyük ters köşesi kesinlikle Wolverine oldu. Hiç mi hiç beklemiyordum, kimse beklemiyordu. Bana sorsanız ben Wolverine için keşke bir oyun gelse diye hep düşünürdüm ama gerçekten birilerinin yeni bir oyun yapacağına ihtimal vermezdim. Elbette gördüğümüz şey bir teaser olmaktan öteye gidemiyor ama Insomniac Games’in bir Wolverine oyunu geliştiriyor olması beni heyecanlandırmaya yetti. Dünyası nasıl olacak acaba? Peki ya oynanışı? Wolverine olmak nasıl hissettirecek? Of of, aklımda sorularla heyecan içerisinde bekleyeceğim bu oyunu. Ortada tarih yok, belli ki PS5 için çıkışına önümüzde en az üç veya dört yıl var.

Marvel’s Spider-Man 2

Insomniac Games anlaşılan PlayStation için demirbaş stüdyolardan biri olmuş durumda. Bir yandan Ratchet & Clank, bir yandan Spider-Man ve üstüne de Wolverine! Üstüne bir de Spider-Man için ikinci oyunu da çat diye gösterdiler. Elimizde bir Venom, bir de Peter Parker ve Miles Morales ikilisi var. İkinci oyunda bu iki Spider-Man’in bir araya gelmesi tabii ki şaşılacak bir şey değil ama Venom beni şaşırttı doğrusu. Grafikler de daha bir canlı gözüküyordu. Örümcek dostlarımızın yeni macerası Marvel’s Spider-Man 2, 2023 yılında bizlerle buluşacak.

God of War: Ragnarök

Gecenin son yıldızı, herkesin sabırsızlıkla beklediği yeni God of War: Ragnarök… Her şeyde olduğu gibi bununla ilgili de internet alemi karışmış durumda. Bazıları yeni oyunun nasıl olacağını çok merak ederken bazıları “bu oyun önceki oyunun aynısı” veya “oyun değil bu DLC” diyor. Bu söylemin en büyük kaynağı da grafiklerin tıpkı ilk oyun gibi çok güzel gözükmesi. Sonuçta, reset atılmış bir serinin ikinci oyunu bu. Aynı oyun nasıl deniyor hakikaten anlamıyorum. Daha geniş ve canlı dünyalar gördük, daha hızlı bir aksiyon izledik ve hikayesine dair yeni ipuçları edindik. Önceki oyunun da grafikleri şahane görünüyordu, bunun da grafikleri şahane görünüyor. Mutlaka video izlemektense PS5 üzerinde deneyimlemek daha da etkileyici olacaktır. Bu tartışmaya çok takılmadan asıl konuya değineceğim. Elimizde halen bir tarih yok, bu da demek oluyor ki geliştiriciler henüz bir tarih verecek kadar emin değiller. Evet 2022 yılına ertelendi ama şunun şurasında ne kaldı ki yeni yıla? Halen net bir tarih olmaması bana “Acaba bir erteleme daha alır mı?” dedirtiyor ama hadi bakalım.

PlayStation Showcase etkinliğinden öne çıkanlar, bahsedilesi detaylar bunlardı. Bunların dışında başka oyunlar da gördük. Alan Wake Remastered, Guardians of the Galaxy ve Ghostwire Tokyo gibi daha önce haberimiz olan yapımları da gördük. Başlarken de söylediğim gibi, ne çok kötü ne de harika bir sunumdu. Birkaç heyecan verici oyun gördük ve dağıldık. Sizin Showcase sunumuyla ilgili düşünceleriniz neler?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.