Süper kahraman oyunları, uzun yıllar boyunca birkaç istisna dışında genelde hep az uğraşla yapılmış ve adandığı kahramanın popülerliğini kullanarak para kazanmak dışında pek de bir şeyi amaçlamayan yapımlar oldu. 2009’da çıkan Batman: Arkham Asylum ise bu döngüyü ve algıyı temellerinden sarsan ilk oyun oldu desek yeridir. Harika dövüş mekanikleri, çizgi romanlara yaptığı saygı duruşu, sürükleyici hikâyesi gibi unsurlarla hem eleştirel manada hem de oyuncuların gözünde oldukça iyi bir yere oturdu.

Arkham serisinin başarısı birçok oyuna da ilham verdi. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise şüphesiz ki 2018 yılında çıkan Spider-Man oyunu oldu. Peter Parker’ın süper kahramanlıkta sekizinci yılına odaklanan ve bizlere çizgi romanlar dışında gördüğümüz en harika Spider-Man hikâyelerinden birini anlatan oyun o sene büyük ilgi gördü ve hatta Playstation 4’e özel çıkan oyunlar arasından en çok satan oyun olmayı başardı. E haliyle bu kadar başarılı bir yapımın devamı gelmesi de kaçınılmazdı. Spider-Man 2 sonunda dün yapılan Playstation Showcase’te duruldu!

Sizin de videoda görebileceğiniz gibi hikâyemizde Peter Parker kadar Miles Morales de ön planda olacak. Co-op hayallerine de kapılmayın bu arada, tek kişilik bir oyun olacağını açıkladı Insomniac Games. Bildiğimiz diğer şeyler ise yapımcıların amacının aynı ilk oyunda olduğunu gibi duygusal ve etkileyici bir hikâye anlatmak istedikleri. İlk oyunun başında bulunan en kilit isimler yine aynı görevlerde dönecekler ki bu harika bir haber. Videoya dönersek, ilk oyunun after-credits sahnesinden beridir sabırsızlıkla görmeyi beklediğimiz Venom, devam oyununda ana düşman olarak karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Benim teorim ise aynı ilk oyunu pazarlarlarken Sinister Six’i ön plana çıkarıp da ana düşmanın Doctor Octopus çıkması gibi, burada da reklam kampanyaları sırasında Venom’u ön plana çıkaracaklar ama ana düşmanımız Green Goblin olacak. Bildiğiniz gibi ilk oyunda fazlasıyla ipucu vermişlerdi kendisine dair. Dikkat çeken ve benim de sonradan yakaladığım bir başka detay ise videodaki son replik dışında tüm konuşmayı yapan kişinin aksanının klasik bir Spider-Man düşmanını fazlasıyla hatırlatması. Bu kişi ise Kraven’dan başkası değil! “Kimse bana denk olamadı“, ‘”Dişime göre birini arıyorum” benzeri cümleler, tam Kraven’a yakışan cinsten… İnternette dönen teorilerden biri de simbiyot ve Kraven’ın bir arada bulunacak olmasıyla, Kraven’s Last Hunt adındaki klasik Spider-Man hikâyesini oyunda da görebileceğimiz üzerine. Ben ne yazık ki hala okumadım o hikâyeyi ama oyun çıkmadan bakacağım inşallah. Ayrıca videonun sonunda gözüken örümcek logosunun arka planının da bu sefer kırmızı değil siyah olduğuna dikkatinizi çekerim.

Insomniac Games’in dün yaptığı ilk duyuru Spider-Man 2 değildi aslında. Onlar ilk olarak, hiçbirimizin beklemediği ve gecenin sürprizi olan Wolverine oyununu duyurdu! Ben de herkes gibi bu duyuruya fazlasıyla şaşırdım hatta “Bunu gösterdilerse bugün daha Spider-Man 2 duyurusu gelmez” bile dedim. Oyuna dair neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Yapım aşamasının çok erken safhalarında ve aynı Spider-Man 2’de olduğu gibi burada da en büyük amaçlardan biri anlamlı ve duygusal bir hikâye anlatmak.  Çıkışına dair bir tahmin yapmak gerekirse, Spider-Man 2’nin 2023’teki çıkışından en az bir, en fazla da iki sene sonra geleceğini düşünebiliriz.

Peki beni hayal kırıklığına uğratan PS Showcase sunumundaki, birkaç güzel haberden biri olan Wolverine ve Spider-Man 2 oyunlarını yapan Insomniac Games nasıl yetişecek bu kadar işe? Bunun da cevabı, geçtiğimiz sene çıkan Spider-Man: Miles Morales’i yapan ekip Wolverine ile uğraşırken, ilk Spider-Man’de bulunan ekibin devam oyununda çalıştığını söyleyerek içinizi rahatlatayım.

Her iki oyunun da aynı evrende geçecek olması, beni mutlu eden bir diğer detay. Zamanında Fox Kids’te ki çizgi diziyi izleyenler Spider-Man ve Wolverine’in ortak çalıştığı bölümleri de hatırlarlar, ileride öyle bir şeyler de görürüz inşallah. Tam bir buddy cop oluyorlar birinin cıvıklığı, öbürünün suratsızlığı ile. Ayrıca Sony ve Insomniac yavaştan kendi Marvel evrenlerini kuruyorlar gibi ne dersiniz? Tabii bu tür şeyleri öğrenince insan da daha fazlasını düşünüyor. Mesela başka bir kahramana daha oyun yapacak olsalar bu kim olur? Bana en yakın geleni ve en rahat yapabilecekleri Daredevil olur gibi geliyor nedense.

Siz bu iki oyundan en çok hangisini bekliyorsunuz? Wolverine oyunu istiyor muydunuz? Spider-Man 2 için heyecan seviyeniz ne? Ben Wolverine’i daha çok merak ediyorum nasıl bir şey olacağını hiç bilmediğimiz için ama tabii Spider-Man 2 için de oldukça heyecanlıyım. O simbiyot kostümüyle yapabileceklerimizi düşünmek bile mutlu ediyor. Aşağıya pençelerinizi geçirin ve düşüncelerinizi bize iletin, burada bir sohbet ağı oluşturalım.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.