Yani daha geçen sene şu zamanlarda “oyun dünyasında bir anda yükselip sonra kaybolan trendler” diye bir yazı yazdım. Bu yazıda plastik gitarlı müzik oyunları da vardı haliyle. Çünkü kaybolmuşlardı yani. Yoklardı yahu işte. Piyasayı domine eden iki marka, Guitar Hero ve Rock Band, bir anda ağız birliği edip “bıraktık biz bu işleri” demişler, iki markanın arkasındaki firmalar da “eeh” deyip kenara çekilmişlerdi.

Rock_Band_4_-_05

E peki, şu an n’apıyoruz? Guitar Hero’nun yeni oyunu Guitar Hero Live’dan sonra, Rock Band de geri geliyor. Baya dolu dolu hem de. Bu ayın başından beri IGN ile bir basın saldırısı içerisindelerdi, biz de uzaktan ince ince takip etmekteydik. Şimdi biraz daha durulunca, Harmonix resmi sistesinden toparladı haberleri. Peki ne var, ne değişti, Rock Band 4 bize ne vaat ediyor? Buyurun, beraber bakalım isterseniz.

Öncelikle, ortaya baya çoktan seçmeli, dolu hikayeli bir senaryo modu koymuşlar. Yaptığınız seçimlere ve başarınıza göre U2 olup arenalara da çıkabilirsiniz, underground camiasının adını ezbere bildiği bir ikon da. Burada oynanış meşhur mobil oyun 80 Days’e benzetilmiş. Bunları da elbette arkadaşlarınızla yapıyorsunuz. Ama eğer hikaye oynamak istemezseniz, parti modu da yerli yerinde duruyor. Üstelik bu sefer şarkılar arasında menüye geçilmiyor, herkes bir sonraki şarkı için oy kullanıyor, seri davranılıyor. Tabii bunların yanında oynanışta da bazı değişiklikler var. Örneğin artık serbest stil vokaller gelmiş, yani birebir Karaoke çizgilerine bağlı olmak zorunda değilsiniz o kadar. Son notayı yükselterek söylemek istiyorsanız, coşun!

Rock_Band_4_-_02

Onların haricinde yine yeni enstrümanlar, yeni grafikler, yeni motor falan var işin içerisinde. Yeni şarkılar da cabası. İlk altı şarkı şimdiden açıklanmış. Avenged Sevenfold – Hail to the King, Fleetwood Mac – You Make Loving Fun, Jack White – Lazaretto, The Killers – Somebody Told Me, Spin Doctors – Little Miss Can’t Be Wrong, The Who – The Seeker. Bu sayı illa ki ileride sonsuza doğru artacak. Peki heyecan artacak mı? Orasını çok bilmiyorum, dürüst olmak gerekirse benden baya geçti müzik oyunları. Yine de bir bekleyip görmek lazım sanki, değil mi? Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. LAZARETTO <3

    Yeni şarkılar çok heyecanlandırıyor beni oyunla ilgili hadi bakalım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.