Independence Day hakkında ne söylerseniz söyleyin, bu çok eğlenceli bir film olduğu gerçeğini değiştirmez. Geçtiğimiz gün televizyonda denk geldim yine ve bütün sahneleri ezbere bilmeme rağmen hala aynı keyifle izleyebildiğimi fark ettim. Evet en baba filmleri, dizileri çok basit hatalarından dolayı yerden yere vuran adamların böylesi büyük mantık hataları barındıran, böylesi klişelerle dolu bir filmi nasıl keyifle izlediği sorgulanabilir. Ama bazı filmler vardır, o kadar eğlenceli, matrak filmlerdir ki, mantıkla falan uğraşmaz sadece keyif almaya bakarsınız. Belki de 90’larda çocuk olmakla alakalıdır tam bilemiyorum.

Ha ilk filmle ilgili bu pozitif olmam yeni çekilecek devam filmiyle ilgili aynı yaklaşımda olduğum anlamına gelmiyor, çünkü hemen hemen benzer yaklaşımlarda olduğum “Total Recall”un yeniden çevriminde yaptıkları hataları burada da tekrarlama olasılıklarından oldukça endişeliyim. Yanlış anlamayın, Total Recall’un yenisi pek çok yeniden çevrime kıyasla başarılı sayılırdı. Ama o 90’ların naifliğini, eğlencesini, mizahını içinde barındırmayıp bildiğin ciddi bir bilimkurgu filmi çekmeye çalışması nedeniyle hataları, yanlışları göze batar olmuştu. Aynı hatayı yapacaklar, böylesi “geyik” bir filmi ciddiye alıp berbat edecekler diye endişe içerisindeyim.

idforever1

Peki, gelen haberler ne yönde onlara bakalım. Öncelikle devam filmimiz iki parça olacak. Şu anda filmin resmi adı açıklanmadı ama geçici olarak ID Forever Part 1 ve Part 2 olarak geçiyorlar. Entertainment Weekly’e verdiği röportajda senaryoyla ilgili detaylara deyinmiş yönetmen Rolan Emmerich. İlk filmin 20 yıl sonrasında geçiyor hikaye. Savaştan sonra dünya çok değişmiş. İnsanlık olarak uzaylı teknolojisinin bazı kısımlarını kullanmayı başarmışız, dolayısıyla bazı araçlarımızı daha fazla geliştirebilmişiz.

Emmerich açıklamlarında, “İnsanlar uzaylıların bir gün döneceğini biliyorlardı. Uzaylılar solucan deliğiyle dünyamıza gelecek olmasından ötürü onlar için iki-üç haftalık bir yolculuk, bizim için 20-25 yıla tekabül ediyor” falan diye devam etmiş. Yani gördüğümüz gibi senaryomuz kafa olarak öncekine yakın.

idforever4

Peki, kadromuz ne durumda? Will Smith’in oynamayacağını önceki haberimizde belirtmiştik. Önceki filmlerden ABD Başkanı rolündeki Bill Pullman, bilim adamımız Jeff Goldblum, Will Smith’in sevgilisi rolündeki Vivica A. Fox, Goldblum’un babası rolündeki Judd Hirsch ve ilk filmde öldüğünü düşündüğüm 51. Bölgedeki deli doktor rolündeki Star Trek efsanesi Brent Spiner kadromuzda yer alıyor.

Bu oyunculara taze kan olarak başrol olmasını beklediğimiz Liam Hemsworth, Will Smith’in ilk filmden üvey oğlu rolünde Jessie Usher, ABD’nin yeni başkanı rolünde Sela Ward, üst düzey bir general rolünde William Fichtner ve rolleri konusunda bilgim ve tahminim bulunmayan Charlotte Gainsbourg, Travis Tope, Joey King, Maika Monroe ekleniyor. Fena bir kadro gibi durmuyor.

idforever2

Çekimlerine başlanan filmin, hemen hemen ilk filmden tam 20 yıl sonra yani 24 Haziran 2016’da gösterime girmesi planlanıyor. İlk film 75 milyon $ bütçesine rağmen yaptığı 817 milyon $’lık hasılatıyla yapımcılarına oldukça güzel paralar kazandırmıştı. Tabii 200 milyon $’a yükselen bütçesi ve 2016 geek yılında girecek olması bu sefer işleri biraz zorlaştırabilir. Eğer işler yolunda giderse Emmerich’in kafasında bir dördüncü film planı da olduğu gelen dedikodular arasında. Sizler neler düşünüyorsunuz 90’ların geri dönüşü ve filmle ilgili?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

7 Comments

 1. Ruşen Akman Reply

  İlk filmi küçükken izledim ama çok beğenmiştim çünkü hem harika bir aksiyonu hem de o dönem en sevdiğim aktörler olan Jeff Goldblum, Bill Pullman ve Will Smith’i içeriyordu. Fenomen dergisinde filan okuduğumuz uzaylılar, 51. bölge, zihin kontrolü vs. şeyleri harmanlamaktan çekinmiyordu. Herşeyin ötesinde eğlenceli bir filmdi. İzledikten hemen sonra devam filmi gelirse acaba dünya’da neler yaşanır, insanlar bundan nasıl etilenir diye çok kafa yormuştum. X-COM: Enemy Unknown vari bir tarza sahip olması için ümitliydim. Okuduğum yeni filmle ilgili haberler beni umutlandırdı açıkcası. Filmin tonu ile endişeli değilim çünkü yönetmen aynı, kadro süper, Will Smith’in eksikliği umrumda değil. Kesinlikle sinemada izleyeceğim filmlerden 😉 Geek yılı olduğu doğru ama adamlar bir geek’in böyle filmleri seçmeyeceğini hepsine gideceğini tahmin ediyordur herhalde. Hepsini aynı gün yayınlasalar uyumadan salondan salona geçer gene izlerim :))

  • İnanır mısın en büyük hayalim, günün birinde birilerinin kanlı canlı XCOM dizisi çekmesi. Böyle eğlenceli takım dinamikleri, ilginç karakterler, sonra uzaylıları fazla göstermeyip oyundaki gibi taktiksel sahnelerde kullanmaları, her bölüm dünyanın farklı bölgelerinde olaylar falan. Ah be niye Hollywood prodüktörü değilim ki?

   • Ruşen Akman Reply

    Kesinlikle öyle! Birileri kickstart projesi başlatsa desteklerim bunu 😀 Artık benzer teknoloji isteyen diziler kolaylıkla yapılabiliyor. Özel efekt ve bütçeyi düzgün ayırabilecek bir kanalda çok tutar bence. Zamanla gizemleri çözmek, ele geçirilen teknolojileri kullanmak vs. aslında bunlar Agents of SHIELD veya Supernatural gibi dizilerde zaman zaman kullanılıyor. X-Files’ın daha aksiyona dönük bir versiyonu olarak insanlar ikna edilebilir 🙂 Ayrıca seriyi canlandırma amaçlı birçok devam oyunu yapıldı. Konu anlamında da sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bir sezon Mars’dakiler anlatılırken diğer sezon Terror From The Deep işlenebilir 😉

    • Çok komplike değil, oyunla aynı. Uzaylılar dünyayı istila etti, XCom diye bir örgüt var durdurmaya çalışıyor. Gizem, aksiyon hepsi birarada. The Bureau’daki gibi kuruluşu anlatan flashbackler falan da olabilir.

     Takımda tip tip adamlar olacak. Klişe de yapsan olur. Ukala çılgın Amerikalı, bilim manyağı asyalı, salak ama atletik güzel abla (support’tur büyük ihtimalle), iri yarı heavy’ci rus. Uzaylıları çok az göstereceksin, böyle karanlık, gergin sekanslarla falan.

     İlk sezon olay nedir anlamaya çalışıyoruz. Sezon finalinde (10’ar bölümlük düşündüm) Outsider’la dövüş, onu ele geçiriş falan. Sonraki sezon adamların gizli üssünün yerini arıyoruz, Üçüncü sezon Enemy Within’e gireriz, karşıt organizasyon falan. Dördüncü sezon Ethereal sezon finalinde. Sonra Uber Ethereal (oralara gelemedim oyunda. 🙂 ) falan derken, ikinci oyun çıkar (Belki Terror from the Deep’e bağlarlar) öyle de devam ederiz. Nasıl?

     • Ruşen Akman

      Oooo çok iyi çok iyi 😀 Evet çekirdek senaryo bence tutar, zaten tutarsa ilk iki sezondaki olay örgüsü üzerine devamı gelir. Uzaylıları azar azar vereceksin, teknolojilerini yavaş yavaş çözeceksin ki tadı çıksın 🙂 CW dizisi bile yapılabilir zira seçilen ajanların hepsi güzel hatunlar yakışıklı elemanlar, insanlığın en sağlam en üstün bireylerinden oluşuyorlar. Manken gibi oyunculardan seçebilirsin. Oyunda hep iki takım kurardım, A ve B takımı gibi birisi meşgulken başka bir göreve yollamak için ve komple hepsi ölürse onların yerini alsınlar diye. Dizide de böyle birşey yapıp iki grup arasındaki rekabeti de işleyebilirsin. Bilim insanlarına biraz daha karakter oyuncularından koydun mu (Biraz sosyopat biraz dahi elemanlar olmalı Dr. Sheldon Cooper/ Dr. Emmet Brown arası birşeyler) ve tabii direktör olarak Edward James Olmos kalibresinde bir lider çıkardın mı patlar bu dizi. Tabii günümüz dünyası ile ilişkileri de eklemelisin, haberlerde uzaylılardan bahsetmeler ama ciddiye almamalar veya klasik bu işleri inceleyen bir polis/gazeteci eleman da eklenebilir yan rol olarak. Bizimkileri bir operasyonda görüntüler vb. Eğlencelik olmasının yanında sağlam bilim-kurgu içermesi de rakiplerinden öne çıkmasını sağlayacaktır. Bir Stargate, Star Trek, Fringe yok yakın gelecekteki rakipleri arasında, tam zamanı 😀

     • Tamam o zaman, sen lisans işlerini hallet, kanalı ayarla CW olmazsa SyFy var ama onların bütçesi çok kısıtlı, AMC, Showtime falan zorlarız, kan, vahşet cinsellik konusunda önümüzü kesmezler. Ben senaryo ve castinge başlıyorum, Summer Glau’nun telefonu var mıydı sende? Jensen Ackles’ın telefonu kapalı, Supernatural baydı artık falan diye şansımı deneyeceğim. Joss Whedon’da hazır Marvel’dan kopmuşken, belki onu kafalarız. Hadi yapalım şu işi… 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.