Hani bazen bir film izlemeye ya da bir oyun oynamaya başlarsınız, arkada çalan soundtrack size tanıdık gelir ve “aha bu kesin şunun bestesi” dersiniz. Çünkü artık o isimler soundtrack dünyasının duayenleri haline gelmiştir ve siz de bestelerini nerede duysanız tanırsınız. İşte bu listede bestelerini, müziğinin tonlarını bu kadar iyi tanıdığınız 10 soundtrack sanatçısından bahsedeceğim.

10 – Alan Silvestri

Şu sıralar eski rüzgarı esmese de uzunca bir süre dünyayı kasıp kavuran Marvel sinematik evreni, pek çok bestesini ve özellikle de Avengers tema müziğini Alan Silvestri’ye borçlu. Özellikle süper kahraman yapımları üzerinde çok başarılı olması ve “epik” temaları bu kadar iyi hayal edebilmesi beni her zaman kendine hayran bırakmıştır. Aynı zamanda Forrest Gump, Back to the Future ve Night at the Museum gibi yapımların müzikleri de ona aittir. Epik tema denince aklıma gelen ilk isimlerden biridir Alan Silvestri. Avengers serisinde her ne kadar bazı filmlerde onun imzası olmasa da genel temayı oluşturmak anlamında bütün hayal gücü Alan Silvestri’ye aittir. Özellikle serinin son filmi Endgame’in müziklerini çok sevdiğimi belirtmek isterim.

9 – Brian Tyler

İkonik temaların sahibi olan bir başka isim de Brian Tyler. Oluşturduğu temaları her şeyiyle çok özgün ve başarılı bulurum. Benim için yeri özel olan oyun ve filmlerin müziklerinin de arkasındaki isimdir. Genel olarak atmosfer oluşturma ve eserin görselliğiyle bütünleşmesi anlamında dokunuşlarına hayran kalmışımdır. Avengers Age of Ultron, Thor Dark World, Iron Man 3, The Expendables serisi, Fast and Furious serisi, Now You See Me ve Constantine gibi filmlerin yanında Far Cry 3, Call of Duty Modern Warfare 3, Assassin’s Creed IV Black Flag ve Need for Speed The Run gibi oyunların da müzikleri Brian Tyler imzalıdır. Yıllar geçse de halen dinlediğim pek çok parçası vardır ama Call of Duty Modern Warfare 3, Assassin’s Creed IV Black Flag ve Iron Man 3 albümlerinin bende yeri çok özeldir.

8 – Thomas Newman

Bazen bir filmin müziğini duyduğumda “bu kesin Thomas Newman’” derim ve kontrol ettiğimde de pek yanılmam. Çünkü Thomas Newman’ın yaptığı müziklerde adeta imza niteliğinde olan bazı dokunuşlar vardır ve bunlar hemen hemen her filmde kolaylıkla fark edilir. Kendisine, çoğunlukla duygusal yönü daha ağır basan filmlerde rastlarsınız ve bu duygusal yapıyı müziklerle anlatmak, duygularınızı perçinlemek konusunda üstüne yoktur. American Beauty, Road to Perdition, Shawshank Redemption, Cinderella Man, The Green Mile, Wall-E, The Judge, Passengers ve 1917 gibi daha pek çok yapımda onun imzası vardır. Özellikle Cinderella Man, Wall-E ve 1917 soundtrack albümleri favorilerimdir.

7 – Harry Gregson-Williams

Bende yeri ayrı olan soundtrack sanatçılarından biri de Harry Gregson-Williams. Bestelediği müzikleri zaman fark etmeksizin tekrar tekrar dinlerim ve her seferinde aynı zevki alırım. Shrek serisi, The Martian, The Chronicles of Narnia, Enemy of the State, Sinbad Legend of the Seven Seas, Chicken Run, Flushed Away, Total Recall, Call of Duty: Advanced Warfare, Metal Gear Solid V ve daha say say bitmeyecek yapımların müziklerini bize kazandırmıştır. Özellikle müziklerle oluşturduğu duygusal temaları ve sürükleyici atmosfer etkisini çok severim. Shrek serisinin ve Sinbad Legend of the Seven Seas animasyonunun müzikleri favorilerimdendir. Benim için animasyon filmi müziği denince başta gelen isimlerden biridir Harry Gregson-Williams.

6 – Michael Giacchino

Hareketli film müziği denince aklıma gelen ilk isimlerden biri Michael Giacchino’dur. Pek çok animasyon ve aksiyon filmlerinin müzikleri ona aittir. Mission Impossible serisi, Jojo Rabbit, bazı Marvel filmleri (Spider-Man Homecoming, Far From Home, Doctor Strange) ve hatta Star Wars Rogue One’ın müzikleri de ona aittir. Animasyon dünyasından da The Incredibles, UP, Ratatouille ve Coco gibi önemli yapımlarda imzası bulunur. Duyduğumda tanıdığım ve “bu kesin Giacchino’nun” dediğim bir soundtrack sanatçısıdır. Zaman zaman müzikler arasında benzerlik fark edilse de, kurgulanan görselliğe müzik eşliğinde hareket katma konusunda çok başarılı bulduğum soundtrack sanatçılarındandır.

5 – Lorne Balfe

Bir eserin ruhunu müziğe aktarmak konusunda oldukça yetenekli olan bir başka isim Lorne Balfe’dir. İçinde bulunduğu hangi yapım varsa hepsinde atmosferi katmer katmer güzelleştiren müzikler vardır. Mission Impossible serisinde, Beyond: Two Souls, Assassin’s Creed Revelations ve III oyunlarında, Batman Begins filminde, The Crown dizisinin ikinci sezon müziklerinde imzası olan ve aynı zamanda pek çok projede Hans Zimmer ile birlikte çalışan önemli soundtrack sanatçılarından biridir. Her ne kadar adı doğrudan geçmese de birçok projede birlikte çalışmışlardır. Özellikle yaylı çalgıları kullanış biçimini ve oluşturduğu etkiyi çok severim. Favori albümüm de Assassin’s Creed III’tür. Ayrıca yeni çıkacak olan Black Widow filminin de bestecisi Lorne Balfe’dir.

4 – Ramin Djawadi

Avengers dışında geek dünyasını kasıp kavuran bir başka seri olan Game of Thrones’un o muazzam müziklerini ortaya çıkaran kişi Ramin Djawadi’dir. Sadece o da değil; Westworld, Person of Interest, Prison Break, Iron Man ilk filmi, Medal of Honor ve Gears of War gibi önemli yapımların müzikleri de onun eseridir. İçinde bulunduğu bütün projelerde özgün temalar yaratır ve yaptığı bütün tema müzikleri bugün pek çok kişinin zihninde yer etmektedir. Ortaya çıkardığı eserler, içinde bulunduğu atmosfere cuk oturur niteliktedir ve ne zaman dinlesem beni o atmosfere, içinde bulunduğu evrene yeniden çekmeyi başarır.

3 – Howard Shore

Lord of the Rings pek çoğumuz için çok özel bir konudur. Kitaplarıyla filmleriyle hepimizi büyülemiş bir evrendir. Ancak bu evreni bana göre taçlandıran bir unsur vardır ki o da Howard Shore’un bestelediği müthiş müziklerdir. Bir evren hayal edebilir ve o evreni görselleştirebilirsiniz ama o evreni nasıl müziğe dökebilirsiniz ki? Hele ki konu Lord of the Rings olunca, söz konusu evren biz normal insanların hayatlarından çok uzak olan fantastik bir düzende geçiyor. Bana göre de bu yaratılmış evreni oluşturduğunuz bir kurguyla kameraya kaydetmek değil, elinizde hiçbir işitsel kaynak olmadan notalara dökmek daha büyük marifettir. İşte Howard Shore da bunu çok iyi başarmıştır ve bugün Lord of the Rings’in o efsanevi müzikleri hâlâ aklımızdadır. Elbette tek eseri Lord of the Rings filmlerinin müzikleri değildir ama bu müziklerle kalbimi kazanmış olan ve yeri çok özel olan soundtrack sanatçılarından biridir.

2 – John Williams

Soundtrack dünyasının en büyük ve en çok tanınan isimlerinden biri kuşkusuz John Williams. Star Wars desem yeter zaten ama Indiana Jones, Harry Potter, pek çok Spielberg filmi ve daha adını sayamayacağım birçok yapımın müziklerinin arkasında John Williams var. Bestelediği müzikleri dinlemenin yanında yönettiği orkestraları da izlemekten çok keyif alırım doğrusu. Ayrıca babacan tavrından mıdır yoksa yaşından mıdır bilemem, bana hep çok sıcak ve samimi bir insan gibi gelmiştir. Benim için yıllar geçse de akıllarda kalacak yegâne soundtrack sanatçılarından biridir. Bütün eserleri zamanının ötesindedir ve ikonik hale gelmiş pek çok müziği bulunur. Özellikle Star Wars serisinden; Main Title (A New Hope), The Imperial March (The Empire Strikes Back) ve Duel of the Fates (The Phantom Menace) en sevdiklerimdir.

1 – Hans Zimmer

Soundtrack denince akla gelen ilk isim hiç şüphesiz Hans Zimmer. Yaptığı besteleri, içinde bulunduğu projeleri ve aklımıza kazınan tınıları saysak bitmez. Efsane olmuş filmlerin pek çoğuna bakarsanız müziklerinde onun adını görürsünüz. Pek çok Nolan filmi, süper kahraman filmi, animasyon filmleri ve oyun dünyasının en büyük yapımlarında onun imzası vardır. Bir eserin, bir kurgunun ve oluşturulan görsel atmosferin müziğe dökülmesi ve o eserin ruhuyla bütünleşmesi konusunda tartışmasız bir uzman olsa gerek. Bize kattığı ve hafızamıza yerleşmiş olan eserlerin listesini çıkarmak bile epey vakit alır. Kendisinin elinden çıkan her işi çok sevsem de, benim için: Interstellar, Sherlock Holmes, Call of Duty Modern Warfare 2, The Crown ve Spirit: Stallion of the Cimarron albümlerinin yeri ayrıdır.

Listede adı geçen soundtrack sanatçılarının en sevdiğim parçalarından oluşan bir Spotify listesini de şöyle bırakayım. Keyifli dinlemeler!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

2 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.