Zaman zaman millet olarak sanatımızı küçümsüyoruz. Özellikle sinemamız istisnalar haricinde bu küçümsenmeyi hak ediyor. Ancak genelden özele indiğimizde hiç de küçümsenmeyecek kimselerle karşılaşıyoruz. Türkiye’den güzel bir rüzgar yakalayıp dünyaya açılan kimseler. Bunlardan en saygı değerlerden biri Haluk Bilginer mesela. Yalnız Haluk Bilginer’in rüzgarı sadece bizim yöreden esip götüren bir rüzgar değil. Bilginer aslında bir İngiliz dizisi olan Glory Boys’da taksi şoförü rolünde başlıyor oyunculuğa. Sonra birkaç yerde teni nedeniyle Arap rolünde yer alıyor. İngiltere’de kendine göre oyunculuk kariyerini başlatıyor küçük çapta. Ama en büyük rüzgarını yine bizim buralardan alıyor. Masumiyet filmiyle beraber yurt dışındaki ünü dizi köşelerinden sanat festivallerine yükseliyor. Haluk Bilginer o gün bugündür hep yurt içinde hem yurt dışında talep ve ilgi gören bir oyuncu oluyor.

Haluk Bilginer’in kısa zaman önce yine bir İngiliz dizisi olan New Blood’da ana kötü olduğundan bahsetmiştik. Ancak dizi ne memleketinde ne de dışarıda umduğu ilgiyi göremedi. Bizler de göğsümüzü kabarta kabarta, aha şu adam bizden, diye hava atamadık. Şimdi göğüs kabartmak için bir şansımız daha doğdu. Haberini yapmıştık Haluk Bilginer sinemanın genç çağlarının efsane filmi Ben-Hur’un (1959) yeniden uyarlamasında Simonides rolünü üstlendi. Aslına bakarsanız film 3 gün önce vizyona girdi ve eleştiriler yazılmaya başlandı. Ancak biz henüz filmi göremedik. Bunun için 9 Eylül’ü beklemek durumundayız. Paramount bizim bekleyişimizi fark etmiş olacak ki Haluk Bilginer’in Simonides karakteri için ilk kez bir afiş yayınladı.

BH_INT_CHAR_DGTL_ART_Simonides_TUR

Sizi buraya kadar yormuşken filmin içeriğinden de biraz bahsedelim. Ben-Hur, Roma ordusunda subay olan üvey erkek kardeşi Messala  tarafından haksız bir şekilde ihanetle suçlanan prens Judah Ben-Hur’un epik hikayesini konu alıyor. Rütbesi alınan, ailesinden ve sevdiği kadından ayrı bırakılan Judah, bir prensken kendini köle olarak buluyor. Donanmada köle olarak kullanıldıktan sonra vatanına dönüp intikam peşine koşuyor.

Morgan Freeman, Jack Huston, Toby Kebbell, Haluk Bilginer gibi oyuncuların yer aldığı uyarlama film 9 Eylül’de sinemalarda!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.