Her ne kadar orijinal plan Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist ve Luke Cage dizilerini iki sene içerisinde halledip üçüncüsünde The Defenders mini serisine geçmek olsa da; hayatımızda herhalde ilk defa bir yaratıcı asıl planını kamuoyu görüşü yüzünden değiştirdi diye kızamadığımız bir durum var ortada. Biliyorsunuz, Daredevil’ın ikinci bir sezonu açıklandı geçtiğimiz günlerde. 2016 civarında gelmesi bekleniyor, ama Iron Fist ve Luke Cage’i kaydıracak mı, kaydırmayacak mı henüz bilinmiyor.

11060044_1614421008794136_1780791116049922554_o

Bildiğimiz nadir şeylerden bir tanesi, Elektra’nın dizide kendine yer bulacağı. Daredevil’ın hem sadık süper kahraman yoldaşı, hem de Matt Murdock’un biricik çalkantılı aşkı olan Elektra Natchios, ilk sezonda kendini pek göstermemişti ortalarda. Sadece onuncu bölümde kendisiyle ilgili bir referans duymuştuk Matt’in ağzından, o da zaten üniversite flashback’lerinden birinde geçiyordu ve bitmiş bir ilişkiye işaret ediyordu. Elektra’nın adı bile yoktu yani dizide, gölgesi hafif bir uğrayıp gitmişti o kadar.

Ama ikinci sezonda durum değişecek. Anladığımız kadarıyla Marvel ve Netflix ünlü bir oyuncuya teklif götürmek yerine açık seçme yapmayı tercih etmiş. Açık seçme demek, menajeri yeterince kudretli olan herkes girip bir şansını deneyebilir demek. Bu da alakasız insanlar gelebilir, sonradan senaryoyu bir şekilde dışarı çıkartabilir demek. Bu tip seçmelerde kullanılan metinler genelde son versiyona yetişmezler, denemelik olarak üretilmişlerdir. Ama yine de bize bir fikir verebilirler diye düşünüyoruz. İki sahne var.

175648

Bu Elektra’nın bir haydutla olan sahnesi.

Elektra: Sakin. Hareket yok. Konuşma yok. Şimdi bir oyun oynayacağız senle. Adı “Bu bir sohbet değil” olacak. Yatağa otur.

Haydut: Lütfen, haplarım, onları alabilir miyim?

Elektra: 38 milimetrelikler gitti. Yastığın altına zulaladığın bıçak da. Bilmem gereken başka bir şey var mı?

Haydut: Senin söylediğin gibi bir uçağa binip gidiyorum. Biletler komodinin üstünde.

Elektra: Gördüm. Pencere kenarı koltuk almışsın.

Haydut: Daha önce söyledim, sana da ortağına da, çok uzun zaman oldu ama…

Elektra: (silahıyla tehditkar bir hareket yapar)

Haydut: Özür dilerim. Bana söylediğin her şeyi yapıyorum. Tüm operasyonumu geride bırakıyorum.

Elektra: Ve her nereye gidiyorsan oraya vardığında, orada da burada yediğin haltın aynını devam ettireceksin değil mi?

Haydut: Hayır.

Elektra: Zor yolla zengin olamayacak kadar fazla tembel olduğun için masum insanları inciteceksin.

Haydut: Ne istiyorsun benden?

Elektra: Benim partnerim iyi bir çocuktu, büyüyünce cehennemden çıkma bir adam oldu. Ama içinde iyilik vardı, bir süre önce. Anlattığına göre bir gün eve gelmiş, banyoda saç kurutucusunun sesini duymuş. Yemek masadaymış. Bir saniye beklemiş, ama çok açmış, o da yalnız yemeye başlamış. Kadının her an çıkacağını düşünmüş. Kızabilirmiş kadın, ama büyük ihtimalle anlarmış. Hep anlayış gösterirmiş zaten. Partnerim ona iyi bir evlat olmuş. Onu bulmaya gitmiş. Saç kurutma makinesi hâlâ açıkmış ve kadın oradaymış. Beyni lanet olası aynanın üzerinde.

Haydut: Partnerin… O kadın onun annesi miydi? Ve partnerinin burada olduğundan haberi yok değil mi?

Elektra: Bazen bilmemek daha iyidir.

Haydut: Ben yaşlı bir adamım, çok vaktim yok. Her şeyi alabilirsin.

Elektra: Bunun senin  o kapıdan çıkıp gidebildiğin hiçbir versiyonu yok.

Haydut: Lütfen, bayan…

Elektra: Bana bir daha öyle seslen, dilini keserim.

Haydut: Beni öldürmeyeceğine söz vermiştin.

Elektra: O seni öldürmeyeceğini söyledi. Ama ben? Benim içimde hiç iyilik olmadı. (bıçaklama hareketi)

Bu da üniversitede Matt ile flörtleştikleri bar sahnesi.

Elektra: Güzel ayakkabılar, brogue, iyi seçim. Kendin mi bağladın?

Matt: Nereden bildin?

Elektra: Okuması zor birine benzemiyorsun.

Matt: Hiç bilemezsin, seni şaşırtabilirim.

Elektra: Sanmam.

Matt: Bir dene.

Elektra: Peki. Macallan içiyorsun, çünkü biranın sana kafası boş popüler çocuk imajı vereceğini düşünüyorsun. Hayatında kardeşlik evlerine hiç girmedin. İzci bile olmadın. Katılmak isteyeceğin tek bir kulüp yok, çünkü bu akciğerlerindeki havayı emer. Boğulursun. Deam edeyim mi?

Matt: Lütfen.

Elektra: Şimdi flörtleştiğimizi düşünüyorsun. Zihnin hıphızlı çalışıyor. Bir sonraki yapacağın zekice espriyi düşünüyorsun. Problemin ne biliyor musun? Güzel çocuksun, ama aptalsın. Oyunun bittiğini ve daha sahaya çıkmadan yenildiğini göremeyecek kadar aptalsın.

Matt: Tüm bunları bir çift brogue ayakkabıdan mı aldın?

Elektra: Çabuk çalışma.

Matt: Ben ne düşünüyorum biliyor musun?

Elektra: Söyle.

Matt: Sıkılmışsın sen. Partilerden, derslerden, hepsinden.

Elektra: Ve beni tüm bunlardan uzaklaştıracak doğru kötü çocuğa ihtiyaç duyuyorum, bu mu demek istediğin?

Matt: Temel olarak, evet.

Elektra: Biliyor musun, haklısın. (içkisini alır ve içer). Gidelim.

 

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

  1. Sadık Dişli Reply

    Hakkını verecekler umarım. Özellikle Matt ile olan flashback sahnesi baya hoşuma gitti.

  2. Zorlama bir tema işlenmez umarım. Gerçi pek sanmıyorum ama yine de küçük hatalar büyük sonuçlara neden olur. Solo Daredevil izlemekten şikayetçi değilim tabii. Bu biraz phase 1 de 2 filmi olan Iron Man gibi

  3. Bazı karakterler şöyle bir bahsediliyor veya gözüküyor ve ileride bu devamlılık hatasına yol açıyor. Son örnek Agent Carter’da Anton Vanko’nun gözükmesiyle Iron Man 2’de bahsedilen doğum ve iltica tarihlerinin uyuşmaması. Anton Vanko’nun önemli bir rolü olacak mı dizide? Sanmıyorum. Ama süpriz yapayım derken hata yapmasınlar.
    Daredevil’da ise Elektra ilk sezonda dolaylı bahsedildiğinde üzerine çok düşünülmemiş bir süpriz sanmıştım. Yani Elektra’yı bir gün diziye soksalar başka şekilde girecekti ve Matt’in ilk sezonda bahsettiği Yunanlı bir başkası olacaktı otomatikman. Ama demek ki kararlılar üniversitede tanıştıklarına.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.