Batman v. Superman: Dawn of Justice’in yayınlanan son fragmanını konuştuğumuz videomuzda; “Batman ve Superman’in tüm dövüş sahneleri aynı sekanstandemiştik. Yorumlarda siz de “abi çöl sahneleri falan?” diyerek çıkmıştınız hatırlarsanız. İkimiz de haklıydık aslında. Evet, Batman ve Superman çöl sahnesinde beraberlerdi; ama dövüşmüyorlardı. Superman logolu askerler Batman’i yakalıyor; Supes Batman’in maskesini çıkartıyor; daha da fenası Batman baya birilerinin boynunu kırıyordu.

Bunun üzerine daha önce de konuştuk; en azından benim nezdimde öldüren bir Batman olması filmin kalitesini net düşürür. Bu konuda da yalnız olmadığıma, Snyder ve ekibi milyonlarca Batman hayranının aynı fikirde olduğunu bildiğine göre bu işte bir iş olmalıydı. Varmış. Filmin kostüm tasarımcısı Michael Wilkinson, Comic-Con Experience 2015 fuarında verdiği bir röportajda tüm o çöl sahnelerinin –içindeki uçan böceklerle beraber– bir kabus sekansı olduğunu dile getirdi. Şöyle dedi Wilkinson.

“O Ben’in gördüğü bir rüya gibi. Dünyanın sona erdiği, neredeyse Mad Max-vari bir niteliği var. Ve tabii ki sonra Superman geliyor, yanında da askerleri; o yüzden o sekans Bruce Wayne’in Superman’in oluşturduğu tehdide dair sahip olduğu inanılmaz, neredeyse takıntılı niteliği temsil ediyor.”

16

He. Oldu. Wilkinson aynı röportajda Flash’in filmde olacağından da bahsetmiş; ama isterse Flash değil, Flash TV Kadere Mahkumlar ekibi katılsın filme, şu saatten sonra benim için Batman v. Superman bitmiştir. Yıllardır burada kendi nezdimde argümanlarla “Ya Zack Snyder’ın eksileri artıları şunlar, böyle oturmaz Justice League’e” falan diyorum ama… Bu onun da ötesinde bir şey. Sen tut, baya rüya sekansı koy filmin ortasına. Batman baya “lan Superman dünyayı ele geçirirse nolur laaan” diye terleyerek uyanacak yani, öyle bir şey. Sonra bir de fragmanlara koy bunu. Baya da millet sansın ki “vay be, Batman çölde ne yapıyor acaba”.

Ya güzel kardeşim, sen süper kahraman filmisin zaten. Uçan böcek bağlamak için, çölde asker anlatmak için niye rüya sekansı gibi inanılmaz Bücür Cadı tipi bir hikaye anlatım tekniği tercih ediyorsun? Onu da geçtim, niye altı aydır bize teori çatlattırıyorsun “o Superman armalı insanlar neydi?” diye? Sen bu kadar konuşturtursan, fragmana koyarsan, ve sonrasında da “haha gerçek değildi ki, rüyaydı!” dedirtirsen millet “senin gerçeğini de, rüyanı da…” demezler mi sanıyorsun nedir? Hayır, bu arada yani, Wilkinson bizzat doğruladıktan sonra iki kontrol daha yaptım. Geçen New York Comic-Con’da bu çöl kostümlü Batman’in oyuncağı Knightmare Batman diye satılmış zaten, dedikoduları Reddit’te uzun süredir varmış… Yüzde iki yüz, üç yüz doğru yani. O kadar da istedim ki doğru olmamasını, hâlâ ara ara bakıyorum aksi bir kanıt, bir yalanlama, bir çözümleme gelsin diye. Yok.

Yani gerçekten, ne saçma sapan haberler geliyor bir haftadır Dawn of Justice cephesinden ya… Keşke biri çıkıp “abi son haftada gördüğünüz, duyduğunuz her şeyden utandık, filmi yeniden çekiyoruz” dese. Neyse. Ben bu defteri kapattım, Affleck yönetmenliğindeki solo Batman filmine kadar DCEU’yu yok sayıyorum. Benimle birlikte gelmek isteyen?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Rüyayı zack snyder’s justice league’e bağladılar kanka Bi tık erken konuştun

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.