Şimdi baştan bir şeyi netleştirelim. Batman v. Superman: Dawn of Justice’in Comic-Con fragmanı, bir hayli uzun bir süreye sahip olmasına rağmen daha önce bilmediğimiz çok fazla bir şey sunmadı bizlere. İlgi çekici birkaç ufak detay var; fakat yine de burada okuyacaklarınızın çoğu daha önceden sızdırılan senaryo ögeleri, aktörlerin verdiği röportajlar ve paylaşılan görsellerden tahmin edilenler sayesinde az çok biliniyordu. O yüzden de manşete “Fark etmediğiniz yönleriyle” gibi bir emare koymadık, koymamız da mümkün değil.

Lakin gelin görün ki, yine de ilgi çekici birkaç noktayı saptayabildik. Onlar da şu şekildeler.

 

1. Metropolis’in Yıkımı

1

Man of Steel’ın finalindeki Zod vs. Superman dövüş sahnesinin fazlasıyla uzun ve fazlasıyla yıkımı bol olduğuna dair çok şey yazılıp çizildi bugüne kadar. En az onun kadar, Superman’in sonda Zod’u öldürmesi de konuşuldu. Şahsen Superman’in can almasını, amatörlükle izah edebiliyorum kafamda; hakeza sivillerden savaşı uzaklaştırma becerisini göstermemesini de. Fakat yine de, o son savaşın fazlasıyla abartı bir yıkım pornosu olduğu ve sizi filmin atmosferinden koparacak kadar uzun sürdüğü kanaatindeyim.

Bu kare ise işleri değiştiriyor. Yıkıma Bruce Wayne’in gözünden bakmak ve Superman’i bundan sorumlu tutmak, retroaktif olarak o sahneye bir anlam katıyor ki; bu görseli de o yüzden ilk sıraya koyduk. Bir de yıkıma doğru son sürat koşan bir Bruce Wayne, gerçekten de pek gazdı be!

 

2. Zaman Sıçraması?

2

 

Bu benim çok ihtimal verdiğim bir şey değildi; neticede bir dedikodu da görmedik bununla ilintili. Fakat hiç de düşünmediğimizi söylemem gerek. Soruyorum, bugüne kadar Man of Steel ile Batman v. Superman arasında ne kadar süre geçtiğine dair bir şey yazılıp çizildi mi? Çünkü aşağıda da göreceğiniz ve önceden bildiğimiz bazı detaylar (Wayne Manor’ın ot bürümüş olması, Superman’e tapınan bir silahlı tarikatımsı şeyin kurulmuş olması vb.) böyle bir duruma da uyuyor.

İşte onun ışığında, Bruce Wayne’in kendi kulesinden kopa logonun önünde sarıldığı kızla ilgili uçuk bir teorim var. Bu kare Man of Steel’ın hemen sonundaysa, ve MoS ile BvS arasında şöyle bir 5-6 sene varsa, bu kız büyüyüp Jane Malone‘un oynadığı iddia edilen yeni Robin olabilir mi? Yüzde yüz olarak almayın, fakat bu meselenin kilidini açacak şey, iki film arasında geçecek süre olacaktır muhtemelen. BvS Man of Steel’ın hemen sonrasında geçiyorsa, bu alelade bir duygusal kare sadece. Yok değilse, bence bir amacı var.

 

3. Ot Bürümüş Wayne Manor

3

Bu daha önce söylenmişti zaten, o yüzden geçiyorum. Batman’in genel olarak filmde bir boşvermişliği olacak, bunu da Wayne Manor’ın harap hâli yansıtacak.

 

4. “Ailenin Ölmesine İzin Verdin”

4

Herkes bu notla ilgili “Joker!” dedi ama, bence mantıklı değil. Zira not belli ki Bruce Wayne’in kim olduğunu bilen biri tarafından yollanmış, zira baya damgalı pullu bir zarfın içinden çıkıyor. Üstelik sonraki karelerde göreceğimiz Joker notu, daha Joker’e uygun bir font ve renkle yazılmışken, bu daha sert ve daha cafcafsız. Bana soracak olursanız, oradaki “your family” vurgusu, “Death in the Family” hikayesine gönderme gibi geliyor. Yani evet, notu yazan, bence, Jason Todd‘un ta kendisi. Hatta iddia ediyorum, filmde rolü henüz belli olmayan Scoot McNairy kendisini canlandırıyor olabilir.

 

5. Damgalı Batman

5

Bunu sadece şunu söylemek için koydum: Etkisiz hâle getirdiği düşmanlarını damgalayan bir Batman’e ben son derece okeyim.

 

6. Çemçük Eisenberg

6

 

Bu karede ilk açılışta konuşan Senatörle Lex Luthor konuşuyorlar, Luthor da belli ki Senatör’ün kanına girmek istiyor. Yukarıda Superman’in Zod’u öldürmesinden söz ederken, bir “kırmızı çizgi” lafı etmiştim, anımsayacaksınız. Bence her karakterin bazı kırmızı çizgileri var. Onlar geçildiği an, artık başka bir şeye dönüşüyorlar ve bu uyarlama olmaktan çıkıp, şekil değiştirmeye dönüyor. Lex Luthor için benim kırmızı çizgilerimin başında duruşu var. Bana Lex Luthor hiçbir ortamda “ehire mehire” diyerek birinin kanına girmeye çalışmaz, hatta biri kendi gibi düşünmediği zaman şaşırıp hakir görür gibi geliyor. Bilmiyorum. Filmi izlemek lazım, ama genel olarak fragmanda gördüğüm hiçbir şeyin beni Eisenberg’den iyi bir Luthor çıkacağına ikna etmediğini belirtmem gerek.

 

7. Superman’in Ruhu Luthor Önünde Diz Çöker Tövbe İster

7

Bu çok acayip bir sahne. Superman Luthor’un önünde diz çöküyor, Luthor neredeyse kutsayıcı bir hareket yapıyor ve sonra Superman “ulan yapabilsem gözünü nasıl bellerdim senin ama…” diyen bir ifadeyle kafasını kaldırıyor. Bir bağlama oturtabilmiş değilim, ama elbette akla ilk olarak Kriptonit geliyor. Belki de bir çeşit zihin kontrolü, kim bilir?

 

8. General Zod’un Ruhuna…

8

Bundan bir önceki sahnede, Zod’un bedeninin bir kutu içerisinde LexCorp’a getirildiğini görüyoruz. Luthor belli ki bu uzaylı meselesini kafaya takacak, Zod’un cesedi üzerinden çözümlemeler yapmaya çalışacak. Kuvvetle muhtemel Kriptoniti de bu deneyler sırasında ele geçirecek.

 

9. Ailede Bir Ölüm

9

Bu kostüm bir Robin kostümü. İlk cümlenin sonundaki “AH” harflerine bakın, orada altında gizlenmiş Robin logosunu göreceksiniz. Bu da net bir şekilde, çizgi romanlardaki Death in the Family hikayesini; yani Joker’in Jason Todd’ı vahşice öldürdüğü öyküyü Batman v. Superman evrenine dahil ediyor. Kuvvetle muhtemel Suicide Squad buna daha ciddi bir şekilde de eğilecektir.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.