Bir süredir dünyamız Fallout 4‘ten ibaret. Bunu inkar etmenin bir anlamı yok. PC’de oynayanlarımız PC’de, PS4’te oynayanlarımız PS4’te başından kalkamıyor resmen. Çalışmadığımız her saniyeyi Commonwealth‘te geçirmek istiyoruz; geçiremediğimiz her saniye de orayla ilgili bir şeyler düşünüyoruz. Şimdi de şunu düşündük: Fallout iyi, güzel ama, şu lokasyon konusundaki alışkanlıklarını kırmasının biraz zamanı gelmedi mi? Bizce geldi. Massachusetts eyaletini baya bir sevdik Fallout 4’te kabul. Ama aynı Amerikana güzellemeleri ve kötülemeleri biraz dinlenmeyi hak ediyor artık. Bizim kendi çapımızda 6 alternatif lokasyon önerimiz var. Kaale alırlarsa, bizce çok tatlı olur!

Ha bu arada; bu yazıdan önce “Fallout 4 nasıl lan?” sorusuna cevap arıyorsanız; onun için baya aslanlar gibi iki video çektik; onları izleyiniz.

Tamamsak da, buyurunuz!

 

1. Londra

01 Fallout 4 Londra

Listeye direkt olarak meramımızı anlatan bir örnekle başlıyoruz. Bugüne kadar çıkan Fallout oyunları, sırasıyla Kaliforniya (Fallout 1-2), Washington D.C. (Fallout 3), Las Vegas (Fallout: New Vegas) ve Massachusetts (Fallout 4) bölgelerinde geçti. Ortak bir tema fark etmişsinizdir; bunların hepsi Amerika’da. Biz 2077’nin Büyük Savaş’ının, başka memleketlere olan etkilerini de merak ediyoruz. Ama bazı kısıtlamaların da farkındayız; örneğin büyük bir yıkımdan sonra hayatta kalan Fransız’ların İngilizce konuşabiliyor olması; biraz moddan çıkartır insanı. Ama Londra’da böyle bir sorun yok. Hem büyük bir metropol; hem İngilizce konuşuluyor, hem de farklı bir bakış açısı sunuyor. Bizce olası bir Fallout 5 için çok uygun.

 

2. Şangay

02 Fallout 4 Şangay

Biraz Fallout için tarih dersi verelim. Bizim oyunlarda gördüğümüz yıkıma sebep olan 2077 Büyük Savaş’ı; bir nevi 3. Dünya Savaşı hüviyetinde aslında. Ama ekseriyetle Çin ve A.B.D. arasında yaşanıyor. İlk bombayı kimin fırlattığı bilinmiyor; ama sebep olan şeyin iki ülkenin bir süre öncesinden başlayan savaşı olduğundan haberdarız. Yani Çin’in de şu sıralar en az Birleşik Devletler kadar yıkık olması gerekiyor. Biz beş oyundur Büyük Savaş’ı Amerika tarafından dinliyoruz. Biraz öteki tarafa gitmenin vakti gelmedi mi? Şangay bizce Büyük Savaş’ın Çin’e olan etkilerini takip etmek için mükemmel bir şehir. Fallout evreninin tarihini eşelemek için de benzersiz bir fırsat.

 

3. Alaska

03 Fallout 4 Alaska

Fallout evreninde, bombalar düştükten sonra dört gün, dört gece boyunca asit ve radyasyon yağmurları yağdığı için çok bir bitki örtüsü bulmak mümkün değil. Dolayısıyla, “biraz manzara değişimi” dediğinizde, elinizdeki kartlarda ormanlık bir yer olmadığını biliyorsunuz. Ama yine de bir manzara değişimi gerekiyor değil mi? Bunun için bizce mükemmel bir aday Alaska. İklim illa ki zarar görmüştür; ama yine de karlı bir ortamdan izleri bulabileceğimizi düşünüyoruz. Üstelik Fallout 3: Operation Anchorage‘dan biliyoruz ki Alaska’nın savaşta önemli bir yeri var. Dolayısıyla hem hikayeyi genişletmek, hem de biraz renk katmak için, birebir bir örnek.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.