Evet evet, Lemonade çıkalı iki ay oldu. Farkındayız. Vakti zamanında biz kısaca övüp köşemize çekilmiştik zaten. Ancak, şu sıcak Temmuz ayında, müsaadeniz varsa içimizde kalan bir övme kategorisini daha sizlerle paylaşmak isteriz: Albümün eklektik ilham kaynakları. Evet, az sonra sayacağınız şeylerin hepsinin Beyonce’nin kendisinden çıkmadığının farkındayız. Şarkıların birçok farklı prodüktörü var. Ancak işte mesele de burada zaten. Tüm bunlar totalde anlamlı ve tutarlı bir bütün oluşturabiliyorlar. Albümü özel kılan şey, bu kadar fazla hareket eden parçayı bir yere oturtabiliyor olması zaten.

Peki ne o parçalar? Bir ton var, ancak biz, Lemonade‘in indie camiasından ödünç aldıklarını listeleyelim dedik. Buyurun!

 

James Blake

01 James Blake

Albümde post-dubstep’in krallarından James Blake‘in minimalist ve bol yankılı izolasyonuyla dokunduğu iki parça var. Bunlardan bir tanesi albümün açılışını kırılganlığıyla mükemmel bir şekilde yapan Pray You Catch Me. Beyonce’nin fısıldayarak “Ne yapıyorsun sen sevgilim?” diyerek bitirdiği şarkının prodüktörü Blake. İkincisi ise Forward. İlk etapta Freedom’dan önceki sessizlik gibi dursa da, şarkının şöyle acayip bir yönü var: Beyonce’nin içindeki rolü çok az. Baya Blake götürüyor parçayı. Lemonade’in ortasında bir James Blake şarkısı var yani baya.

 

Yeah Yeah Yeahs

02 Yeah Yeah Yeahs

Lemonade Beyonce’nin Jay-Z ile olan aşkının, Jay-Z tarafından ihanete uğradığı dönemlerini ele alışını anlatıyor. Buradan sıçrayıp başka konulara da gidiyor, kendi babasına, ırksal gerginliklere, anneliğe… Ama Hold Up, bu sıçramadan önce yaşanan şarkılardan biri. Şarkı ikinci sırada geliyor, tempoyu da inceden arttırıyor. Eğer şarkıyı beğenirseniz ve “şöyle bir mutfağına bakayım” derseniz de, karşınıza bir sürpriz çıkartıyor: Yeah Yeah Yeahs. Beyonce şarkının nakarat kısmını, Yeah Yeah Yeahs’in meşhur şarkısı Maps‘den almış. Selamı da “şarkı yazarları” kısmında çakmış Yeah Yeah Yeahs ekibine.

 

Jack White

03 Jack White

Dedik ya James Blake bir şarkıda prodüktörlük yapmış, sanki adeta onun mükafatıymış gibi albümün ortasında da Beyoncé Blake’e bir adet şarkı vermiş diye? O parça 1 dakika bir şey, çoğu kişinin yıllar sonra Lemonade’den anımsadığı şey olmayacak. Jack White’ın durumu ise bambaşka. Albümün açık ara en iyi parçalarından biri, tepeden tırnağa, kökten köke bir Jack White parçası. Gerçekten şunu alıp, Lazaretto’ya sıkıştırmış olsa, kimse tereddüt etmezdi muhtemelen. Hayır bir de üstelik, son yıllarda dinlediğimiz en iyi Jack White parçalarından biri kendisi.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.