Hatırlayacaksınız, daha önce Disney’nin lisanslı ürün konusunda ne kadar cinsiyetçi bir tutum izlediğini daha önce bu sayfalarda konuşmuştuk. Oradaki mesele Avengers üzerineydi. Captain America, Iron Man, Hulk gibi karakterlerin tonlarca farklı tişörtü, donu, posteri, oyuncağı bulunurken Black Widow ile ilgili çok çok az şey üretiliyor; üstüne üstlük özellikle oyuncak konusunda Disney “zaten kızlara prenses satıyoruz, pazarı bulandırmaya gerek yok” diye düşünerek, Black Widow’lu sahnelerin oyuncaklarını bile başka karakterlere atfediyordu.

Benzer bir durum Star Wars için de geçerli, özellikle de oyuncaklar söz konusu olduğunda.  Luke, Han, Chewie, Obi-Wan, Anakin, Vader gibi karakterlerin çok farklı durumlarda, farklı kostümlerde, farklı pozlarda zilyarlarca oyuncağı varken Prenses Leia yıllar boyunca sadece altın bikinili kostümüyle sınırlandı. Bu bir süredir tepki çeken bir durumdu; zira ebeveynler küçük kızlarına haliyle bikinili Leia’dan başka bir şey vermek de istiyorlardı. Disney en sonunda meseleye el attı. Yalnız yanlış attı, zira başka Leia oyuncakları basma kararı alacağına, “Slave Leia” ile ilgil tüm ürünleri kaldıracağını açıkladı.

Carrie Fisher 2

Bana soracak olursanız, burada sorun hiçbir zaman Leia’nın bikinili kostümü değildi; seçeneklerin sadece bundan ibaret olması gerçek problemdi. Carrie Fisher da benzer bir şekilde düşünüyor. Leia’yı orijinal üçlemede canlandıran, yeni filmde de rolünü tekrarlayacak olan Fisher, durumla ilgili Wall Street Journal’a şunu söyledi:

Bence bu durum aptalca. Buna sinirlenip, ‘Çocuğuma niye bu kıyafeti giydiğini sorduğunda ne diyeceğim” diyen babaya sesleniyorum. Ona de ki beni büyük bir solucan kaçırdı, bu salak kıyafeti giymeye zorladı ve ben sonra onu öldürdüm çünkü kıyafeti sevmedim. Sonra da kıyafeti çıkarttım. Kuliste.”

Dünyanın en dobra ve müthiş insanlarından biri olan Fisher, hızını aldı mı peki bundan sonra? Hayır. Los Angeles Times’da da bu duruma şöyle giydirdi.

“Kızına karakterin bu kıyafetini giydiğini, ama bunu tercih etmediğini; buna zorlandığını söylemesi nasıl fikir? Karakter salyaları akan dev bir testisin mahkumu, bu kıyafeti giymek istemiyor ve en nihayetinde o zincir, ki şimdi bir çeşit S&M aksesuarıymış gibi lanse ediliyor, dev salya testisini öldürmek için kullanılıyor. Saçmalık..”

Hohahah! Carrie Fisher’a yemin ediyorum iki bin kat arttı yani saygım şu an. Evet, yüzde yüz haklı. O kıyafetin bence de misojenik bir kısmı yok. Sorun da o kıyafet değil zaten. Sorun, sadece o kıyafetle oyuncak satılması. Hoth’taki beyaz askeri tulumlu Leia, ilk filmdeki elbiseli Leia, Endor’daki gerilla Leia gibi oyuncaklar hiç yokken, sadece Slave Leia satılınca, problem elbette. Ama bütün bunlarla birlikte Slave Leia’nın satılmasında hiçbir sakınca yok. Bakalım Disney bunlardan ders çıkartıp, ilerleyen yıllarda Rey karakteriyle ilgili daha aklıselim hareket edecek mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.