2015 sinema için çok verimli bir yıl oldu. Bunu kabul etmemiz lazım. Hiçbir şey için değilse, öncelikle gişe açısından tartışmasız bir şekilde 2014’ü geçtiğini belirlememiz gerek. Geçtiğimiz sene bir milyar dolar barajını sadece Transformers: Age of Extinction geçerken, bu sene Jurassic World, Furious 7, Age of Ultron ve Minions bu eşiği aştılar; Star Wars: The Force Awakens’ın da aşacağı aşağı yukarı kesin gibi. Bunlar haricinde de Fifty Shades of Grey, San Andreas, Pitch Perfect, Cinderella, Kingsman gibi filmler de gişede beklenmedik derecede iyi işler yaptılar, Spectre ve Inside Out gibileri de kendilerine düşen görevleri ifa ettiler.

Bir de işin eleştirel boyutu var. Gişe anlamında çok dev rakamlara ulaşmasa da Mad Max: Fury Road, The Martian, Mission: Impossible 5 gibi blockbuster filmler eleştirmenlerden çok yüksek notlar aldılar (Rotten Tomatoes puanları sırasıyla %97, %93 ve%92). Creed, It Follows, Straight Outta Compton gibi daha orta bütçeli filmler aldığı sağlam eleştiriler ve milletin eşe dosta övmesiyle gişede beklentilerin üzerine çıktı. Ex Machina, Kingsman, Sicario gibi işler de hayranların baya sevgisini kazandı, sene içinde baya konuşuldu.

Bir de tabii ki bazı net patlayanlar oldu. Wachowski biraderler seneye Jupiter Ascending rezaletiyle, Johnny Depp de son yıllardaki düşüşünü pekiştirdiği Mortdecai ile başladı. Aloha ve Tomorrowland gibi kendisinden en azından eleştirel anlamda beklentiler yüksek olan filmler baya yerden yere vuruldu. Entourage, Hitman, Ted 2, Fantastic Four gibi filmler kendiliğinden hayran kitleleriyle gelmelerine rağmen “yıkarım ki ben bunların ümidini” diye tutturdu, baya kokuşmuş bir şekilde çıkıp herkesi üzdüler. Bir de arada Pixels, Divergent, Maze Runner gibi ne emmeye, ne gömmeye gelmeyen; ortada bir yerlerde durup azalarak biten isimler oldu.

İşte bütün bunları JoBlo Movie Trailers kanalı toplu bir anmak istemiş. Her birini uç uca eklemiş, mantıklı, çalışır bir hâle sokmuş, tüm 2015’in fragmanını çıkarmış. Hem gişede yükselenleri, hem bilet satamayanları; hem eleştirmenleri kendinden geçirelnleri, hem de yazar ağlatanları; hem kitleleri gaza getirenleri, hem de milletin sümüğünü atmaya layık görmediklerini tekrardan hatırlamak istiyorsanız, süper bir video olmuş; onu söyleyelim. Buyurun, siz de izleyin, 2015’i şöyle bir anın. Tepe tepe!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.