Konsola özel oyunlar her zaman oyun dünyasının zirvesini temsil etmiştir. Nintendo 64 zamanında çıkan ilk 3D Mario oyunundan klasik PSOne’a çıkmış Metal Gear Solid’e, PS2’de gördüğümüz God of War 2’den PS3 neslinin sonunda bizlere ulaşan The Last of Us’a, oradan da Ninendo Switch için çıkış oyunu olan The Legend of Zelda: Breath of the Wild’a kadar geniş bir listeyi kapsayan konsola özel oyunlarımız üzerlerine düşülen, eldeki mevcut donanımı en iyi şekilde kullanmak için çabalanan ve tek bir noktaya odaklı olunduğu için de olabilecek en iyi ürünü ortaya koyma ihtimali daha da artan bir sebepler zincirinin son halkasını, yani nihai ürünü temsil eder.

Fakat çok uzun zamandır devam eden bu düzen, geçtiğimiz yıllarda yarışın gerisine düşmesi sebebiyle politika değiştiren ve birinci parti oyunlarını artık sadece konsoluna özel yapmayıp, aynı zamanda kendi işletim sistemine de getireceğini açıklayan Microsoft kanadıyla hafiften sarsılmaya başlamıştı. Her ne kadar uzun bir süre boyunca Sony’nin bu topa girmeyeceğini ve mevcut özel oyun düzenini devam ettireceğini düşünsem de bu kanaatimden, birinci parti PS4 oyunu olup da PC’ye geleceği açıklanan ikinci oyun Days Gone ile tamamen kurtulmuş ve buradan sonrası yokuş aşağı –büyük bir kitle için tam tersi farkındayım- diyerek artık düzenin bir daha asla eskisi gibi olmayacağını idrak etmiştim. Saatler önce öğrendiğimiz haber olan 2018 çıkışlı God of War’un PC’ye gelmesine de o sebeple normalde olacağından daha az bir şaşkınlık gösterdim ki o da kısa sürdü ve asıl sebebi, PC platformuna hiç gelmeyeceğini değil, daha geç geleceğini düşünmemdi.

Konuya dair iki şey daha söyleyeceğim ve bunların ilki, özel oyunların yavaş yavaş ortadan kayboluyor olmasının hiç de hoşuma gitmeyen bir şey oluşu. Microsoft için de böyle düşünüyordum, Sony için de böyle hissediyorum. Sadece tek bir platforma gelecek olan ve tüm odağın bu şekilde harcandığı bir oyunu, kafada “Belki PC’ye de getiririz” denilerek yapım sürecinde en ufak bir farklı karar alınmasına ya da normalde konsola özel olsa yapılmayacak şekilde değişikliğe uğramış bir oyuna kesinlikle tercih ederim.

İkinci söyleyeceğim şey ise mevcut gerçekliğe baktığımızda, eğer Sony’nin seçtiği yol bu olacaksa aynı Microsoft gibi şeffaf olmaları gerektiği. Madem oyunlarınızı başka platformlara da getireceksiniz o hâlde bunu tüketiciye haber verin, şark kurnazlığı yapıp da milleti galeyana getirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin! Şu an PC’ye gelen oyunlar üç-dört yıllık olduğu için çok bir problem yok gibi gözüküyor fakat yarın öbür gün çıkışının üstünden sadece bir yıl geçmiş bir PS5 özel oyunu, birden PC’ye gelirse bayağı sinirlenirim. Sen bize yapacağını söyle, seçenek sun; biz istersek gidip yine PS5’te alalım yoksa da PC’ye bekleyelim. Önce PS5’te satıp, “Yok yok konsola özel“, deyip de 6 ay sonra “Sürpriz!’” derlerse mevcut durumdan daha ağır bir tepkiyle karşılaşırlar, benden söylemesi.

God of War, 2022 yılı içerisinde PC’nin günümüzdeki neredeyse tüm teknik imkânlarından yararlanarak gelecek. Türkçe altyazı ve arayüz desteğini de yine barındıracak. Ayrıca yine 2022 senesinde PC’ye gelecek bir başka birinci parti Sony oyunu Uncharted: Legacy of Thieves Colleciton’ı da tekrar hatırlatayım unutanlara.

Yorumlarınızı ve olaya dair bakış açılarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Konsola özel oyunları seviyor musunuz yoksa tüm oyunlar, tüm platformlara çıkmalı mı? PC oyuncusu musunuz yoksa konsol mu? Sony ve Microsoft’un stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Nintendo oyunlarını da bir gün PC’de görür müyüz? 4K Super Mario Odyysey mesela? Evet, sonuncu dediğime daha hâlâ bayağı zaman var galiba…

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.