Andy Weir has bir yazar. Üstelik daha ilk romanında, 2011’de çıkarttığı Marslı‘da bu sıfatı hak ettiğini kanıtladı: Mars’ta yapayalnız kalmış tek bir karaktere odaklanarak; onun aklından geçenler ve başına gelenlerle sahici bir mizah, trajedi ve heyecan yaratması hard boiled bilim-kurgu yazarını tonlarca övgü, onlarca ödülle buluşturdu. Kitabın 2015’te seyircisiyle buluşan aynı adlı uyarlamasından sonraysa Weir hak ettiği üne kavuştu. Daha sonra başladığı yeri terk etmedi Weir; yine uzayda geçen, Ay’ı mesken edinen ama bu sefer daha uzak bir geleceği kurgulayan Artemis romanıyla okuyucusunun karşısına çıktı. Okuyucusu ise sanki ortak bir akıl oluşturmuşcasına benzer bir yorum yapıyordu Artemis’e: Bir Marslı değildi ama oldukça iyiydi.

Şimdi Weir’in ikinci romanı Artemis, -e bi zahmet- filme uyarlanıyor. Marslı, sinemanın eski topraklarından Ridley Scott’a emanet edilmiş, bu emanet En İyi Film Oscar’ı adaylığına kadar taşınmıştı. Artemis ise Hollywood’un taze kanlarına Phil Lord ve Christopher Miller’a emanet edilmiş durumda. Yönetmenlik kariyerlerini yıllardır sırt sırta gerçekleştiren ikilinin filmografileri komedilerle dolu olduğundan Weir hayranları Artemis’in ne derece doğru ellerde olduğundan pek emin değillerdi, üstüne bir de Solo’dan kovulmuştu bu adamlar. Bu yüzden gözler senarist seçimine dönmüş, koltuğa kimin oturacağını merakla gözlüyordu. Ve ufukta gözüken, Captain Marvel’ın senaristlerinden Geneva Robertson-Dworet oldu!

Mandatory Credit: Photo by Jordan Strauss/Invision/AP/REX/Shutterstock (9457293n) Geneva Robertson-Dworet arrives at the U.S. premiere of "Tomb Raider" at the TCL Chinese Theatre, in Los Angeles US Premiere of "Tomb Raider", Los Angeles, USA - 12 Mar 2018

Ne isim ne de fotoğraf tanıdık gelmedi mi? Telaşlanmayın, bilgisizliğinizden değil. Robertson-Dworet film yazarlığı kariyerinin henüz çok başında. Şimdiye kadar vizyona girmiş filmlerden sadece 2018 tarihli Tomb Raider‘da imzası var. Fakat bu günden itibaren bu kadının ismine ve yüzüne alışsanız iyi edersiniz. Çünkü her ne kadar izleyici nezdinde yeterince test edilmemiş bir senarist olsa da yapımcılar tarafından güvenilir bir isim olmayı başarmış gözüküyor. Dworet 2019 Mart’ında vizyona girecek Captain Marvel‘ın senaryosunu yazan kişi olmakla berabar üçüncü Sherlock Holmes filminin, yeni Dungeons & Dragons filminin, Black Cat ve Silver Sable’ı konu alacak Silver & Black’in senaryolarını yazmakta. Yetmezmiş gibi bir de David Ayer’in çekeceği Gotham City Sirens’ın da senaristliğini üstleneceği söyleniyor.

Anlayacağınız Dworet çaktırmadan çaktırmadan geek dünyasının kalem oynatılan yanını hızla fethediyor. Harvard’lı senariste bunca proje emanet edilmişken Artemis’in bekleyenleri de biraz rahatlamıştır diye tahmin ediyorum. Captain Marvel sonrası Dworet’e ve dahil olduğu projelere karşı çok daha net fikirler edinebileceğiz. O vakte kadar Artemis’in hali hazırdaki okurları diş sıkmalı, kalan herkes ise -naçizane tavsiyem- İthaki Yayınları‘nın çevirdiği kitabı film çıkmadan önce okumalı. Sonra üzülüyorsunuz, vay efendim kitabı okuyandan spoiler yedik diye.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.