Reddit çok enteresan bir yer. İnternet üzerinde –ki buna 4chan da dahil– bireysel ifadeye önem veren ve bunun üzerine inşa edilmiş çok fazla platform var. Hatta, pardon, yanlış oldu, bütün internet bireysel ifade ve buna verilen önem üzerine kurulu. Ancak Reddit’in farkı, bunu çoğu zaman bir üretim biçimine dayandırıyor. Hangi subreddit’e ve dolayısıyla hangi alt-kültüre ait olursanız olun, Reddit’te her zaman üreten bir parça kıymetli. Bu Reddit’teki pornografik içerik için de geçerli. Dağ bayır fotoğrafları için de.

Bu Reddit’in tepeden dibe desteklediği bir yaklaşım, ve bunun en güzel ispatlarından bir tanesini de geçen haftasonu yaşadık. Eğer 1-2 Nisan tarihleri arasında Reddit’e uğradıysanız, muhtemelen görmüşsünüzdür: Pek çok subreddit “abim buyurun, bizim /r/place’e katkımız budur” diye postlar koydu, resimler paylaştı. Bunların hikmeti şuydu: 72 saat boyunca, binlerce kullanıcı, bir milyon piksellik bir sanat yaptı beraber.

An itibariyle de /r/place dahilinde görebileceğiniz bu muhteşem sanat eserinde kurallar çok basitti. Her bir kullanıcı, 72 saatlik süre dahilinde, bir adet pikselin rengini değiştirebiliyordu. Aradan elbette troll girenler de oldular. Ancak onlar çoğunlukla işe organize girmiş subreddit’ler altında eğildiler. Çünkü bir adet embesili bağırarak durduramazsınız. Ancak samimiyetle tutkusunu paylaşmaya ve o paylaştığı tutkusuyla bir şeyler üretmeye gelmiş insanlar orada çoğunluksa, o embesil kısa sürede utanacaktır zaten.

Aşağıda güzel gönüllü bir insan, tüm bu enstantanenin bir hızlı çekimini yapmış, koymuş. Zibilyar tane subreddit’ten izler bulmak mümkün. İmza atanlar, kafa resmi koyanlar bir yana; birileri kalkıp Mona Lisa’yı falan bile baştan yaratmış /r/place için. Sanırım yazıyı bitirip, videoya doğru sizi yönlendirmek için de söylenecek son şey, redditor’ların yaptığı bir şaka. Bu resmi Art diye başlıklayıp bastı birileri Reddit’te. Ve yanına da açıklamayı geçti, “Bunu yukarıya oylayın ki, Google’da Art yazınca bu çıksın“.

Çıksın, gerçekten de!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.