Bir oyun, kitap ya da çizgi romanı sinemaya uyarlamanın ne kadar zorlu bir iş olduğunu yeterince anlayamıyoruz sanırım. Yani ortada mükemmel bir kaynak materyal olunca, aklımıza hemen “Ne kadar kötü yapabilirler ki?” sorusu geliyor ve sonunda ortaya çıkan işlerin kötülüğü hepimizi şaşırtacak düzeyde oluyor. Sanıyorum ki bunun son örneğini Y: The Last Man dizisinde gördük. İzlerken sürekli Vito Corleone’nin, “Look how they massacred my boy” repliğini düşündüğüm Y: The Last Man dizisinin ikinci sezonu FX tarafından iptal edildi.

Y: The Last Man dizisi ilk çıktığında çizgi romanlarını çok seven biri olarak inanılmaz heyecanlanmış ki bu heyecanımı da yine burada dile getirmiştim. Dizinin kaynak materyalinin çok sağlam olduğunu ve bir dizi olarak uyarlanmaya oldukça uygun olduğunu düşündüğümden dizinin iyi olacağına inanmıştım. Ne yalan söyleyeyim bir de daha önce bizimle Legion gibi bir başyapıtı buluşturan FX’e güvenmiş ve son yıllarda çıkan tüm çizgi romanlar arasından öne çıkan Y: The Last Man’i uyarlamak için daha iyi bir tercih olamayacağını düşünmüştüm. Ama şimdi ne kadar yanıldığımı fark ediyorum tabii ki.

İlk üç bölümünü arka arkaya izlediğim dizi kaynak materyalden o kadar uzak ve o kadar kötüydü ki gözlerime inanamadım. Hani çizgi romanın anlatmaya çalıştığı kavramları bir kenara bıraktım, Hollywood’da binlerce kez işlenen kıyamet sonrası hikâyesini nasıl bu kadar sıkıcı anlatmayı başardılar, inanın hiç anlayamadım. En sonunda da çok fazla anlamaya çalışmadım açıkçası. Sağ olsun Aslı ve Can Türkdoğan da kanalımızda güzel bir gömdüler diziyi ve Y: The Last Man dizisinin mezarını kapattık.

Ama diziyi beğenmeme konusunda yalnız değiliz. Dizinin yapımcısı Eliza Clark yaptığı açıklamalarda FX kanalının, ikinci sezonunu istemediğini ve bu yüzden Y: The Last Man’in ikinci sezonunun şimdilik iptal edildiğini açıkladı. Fakat Eliza Clark henüz vazgeçmiş değil. Başladığı hikâyeyi bitirmeye niyetli olan Eliza Clark, diziyi devam ettirmek için yeni bir platform arayışına başladığını bildirdi. Yani sanmıyoruz tabii ama yine de başarılar diliyoruz kendisine.

Siz ne diyorsunuz sevgili geekler bu işe? Sizce Y: The Last Man neden böyle oldu? İkinci sezonunun gelmesini ister miydiniz? Yorumlara bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Bu dizinin iptal edileceğini 2. bölümde anladım desem yanılmam, konu o kadar saçma bir hal aldı ki artık ne olacağı konusunda kimse bir şey anlayamaz hale geldiği için iptal oldu, flashback yapan diziler çoğunlukla konu olmadığı için, vasat senaryolar haline geldi, herhalde izleyenleri aptal sanıyorlar. artık biliyoruz ki flashback yapan dizilerin sonu iyi bitmiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.