Standart haber akışımızı, özel bir içerik için bölüyoruz efendim. Sitede zaten haberlerimiz, yazılarımız ve listelerimiz yerli yerinde durmaktalar. Onlar bir yanda akarken, sizlere çok özel bir araştırma konusuyla çıkagelmek istedik. O araştırma konusu da, tamamiyle şu soru üzerinden patlak veriyor: Bir dedebey Deadpool incelerse, ne olur? Bu soruyu yanıtlamadan önce, dedebeyi tanımlamakta fayda var. Dedebey, zamanın değiştiğini kabullenmek istemeyen, ısrarla ve inatla “eskinin bayramlarında” takılı kalmış, inovasyon ve yeni deneylere silme kapalı, eski kafa düşünen insanlara denir. Ve siz bunlara Deadpool incelemesi verdiğinizde, şöyle sözler çıkar ortaya.

Bu yaygın, zehirli çocuksuluk filmin daha zekice yanlarını bile boğuyor. Bütün tecrübe bu şekilde yorucu bir hâl alıyor, özellikle de filmden bir başka Avengers ya da X-Men bekleyen habersiz kalabalıklar için.

Bu cümleler, Associated Press’in Deadpool incelemesinden. Öncelikle şunu dediğinizi duyar gibiyim, demediyseniz de ben sizin adınıza kalın harflerle yazayım şuraya: Associated Press niye film incelemesi yapıyor? Muhabirsiniz abim siz? Siz ne ara eleştirmen yani, hayırdır? Bunu geçebilirsek, cümleyi detaylarıyla ele almaya başlıyoruz. Film çok çocuksuymuş, esprileri çok “beşinci sınıf” seviyesiymiş, bu da X-Men bekleyenleri yorabilirmiş. Ya sen… Yani şimdi… Lan afişler? Ya bu filmin X-Men veya Avengers olmayacağı, kime malum değil şu saatten sonra? Zaten bu dakikaya kadar hâlâ anlamamış olanlar da, sinemaya gidip “17 yaş altına yasak yalnız” denince anlamayacaklar mı?

Deadpool

Sonra da şöyle demiş film eleştirisi.

Deadpool’un hissizleştiren bir yönü de var. Ortalara doğru, pek çok kişinin iğrenerek filmi terk edeceği bir noktada ben teslim oldum.”

İyi yapmışsın. Yani ben bu iki pasajdan, iyice şunu anlıyorum, Deadpool karakteriyle ilgili hiçbir şey bilmeden filme gidilmiş, ne hikmetse yetişkin bir süper kahraman filmi beklenmiş, sonra bulamayınca mideler bulanmış. E ok. Dünyanın en ergen karakterinin filmini incelemeye gittiğini bilmiyorsan, yazın boyunca “ya yine mastürbasyon şakası yaptılar” diye yakınırsın. Bak sevgili eleştirmen. Sana küçük bir şey anlatayım. Iron Man, Spider-Man, Flash gibi renkli süper kahramanları çocuklar sever. Captain America, Superman gibi bir çıt politik, idealist karakterleri eski topraklar sever, gençler saygıyla bakar. Batman’in kıymetini gerçekten bilenler, yaşı biraz ermiş olanlardır. Deadpool bu kitlelerin adamı değil. Deadpool ergen bir karakter. Ergence şakalar yapıyor. Filmi de ergence, ergence eğlenmek isteyenler için çekildi. Dolasıyıla s.k şakası gırla gidecek tabii ki.

Ama sen süper kahraman izlemeye 1978 Superman’ini bekler kafayla gidiyorsan, rahatsız olursun elbette. Deadpool 21. Yüzyıl tipi bir süper kahraman. O yüzden, lütfen buradan cümleten şu dersi çıkartalım: Dedebeylere, yeni şeylerin incelemesi yaptırılmasın. Sonra kötü oluyor yahu!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.