Marvel Civil War ile ilgili tükürse olay oluyor, biz bunu en son Super Bowl’da iyice gördük. Yorgan döşek 30 saniyelik bir video yayınladılar, ama herhalde filmi komple devre arasına sıkıştırsalar ancak bu kadar olay olurdu. Normalde 30 saniyelik reklamları çözümlemek bizim işimiz değil, ama işte mevzubahis şey Civil War’ın ikinci orijinal tanıtım videosu olunca, Marvel de Super Bowl diye videoyu tamamiyle yeni görüntülerden oluşturunca dayanamadık. Bu kadar açıklamayı da bu arada aşağıda “Dawn of Justice’in reklamlarına hiç çözümleme yapmadınız, siz de iyice Marvel’cısınız haa” demeyin diye yapıyorum. Yoksa amaan, canımız istedi yaptık bir anlamda. Ahanda buyurun!

 

1. Gizli Kapılar

Civil War TV Spot 1

Şimdi şöyle, öncelikle şunu söyleyelim. Bu resim, bir alttakine bağlı bizce. Bu kapılar, Bucky’nin tutulduğu yere açılıyorlar. Ve Steve, bizce bu kapıların açılışına şahit oluyor, kamera da o yüzden çekiyor. Bucky’yi tutan hapishanenin kapıları bunlar yani. Bunda mutabık olduysak, bir sonraki resme geçelim, zira bizim esas çıkarımımız orada.

 

2. Kim Tutuyor Seni Bucky?

Civil War TV Spot 2

Bucky’yi burada, baya zırhıyla görüyoruz. İlk aşamada insanın aklına “Steve Bucky’yi burada buldu” diye geliyor, ama düşünün bir, ilk fragmanda “Ananın adı şuydu, ayakkaplarına gaste kordun” sahnesi değil mi Steve’in Bucky’yi buluşu? Öyle olmasa niye test yapsın? O zaman bu başka bir sahne. İşte bizim kıssa şu, bizce Bucky ilk olarak Steve tarafından o sahnede bulunuyor, fakat sonradan devlet tarafından yakalanıyor. Bu sahneler de, Steve’in Bucky’yi devletin elinden kaçırdığı, ve İç Savaş’ın filizlenmesine sebebiyet veren sahneler.  Şu iki kare de bizce bunun destekçisi hatta…

 

3. Steve Kankasına Mukayyet Oluyor

Civil War TV Spot 4

İşte bu an, bizce Bucky’nin devlet tarafından yakalandığı an.

 

4. Stark’ı Beklerken

Civil War TV Spot 9

Bu da Stark’ın bu kaçırma partisini bastığı an. Yani kronolojik olarak, sıra “Ananın adı” sahnesi – Kankaya Mukayyet – Gizli Kapılar – Mahpus Bucky – Stark’ı Beklerken şeklinde gidiyor. Şimdi buradaki kilit detay şu, Accords‘un, yani Süper Kahraman Kayıt Yasası’nın ananın adı sahnesinden önce imzalandığını biliyoruz. Çünkü aynı sekansın Ant-Man versiyonunda, Steve “Tony’yi çağıramayız, Accords yüzünden” diyor. Muhtemelen “kayıt olmayan her süper kahraman, süper kötü sayılacaktır” maddesi yüzünden. Devlet de bu yüzden üçüncü resimdeki gibi Bucky’yi tutukluyor, Steve de zaten prensip olarak karşı çıktığı şeye, bu yüzden pratikte savaş açıyor.

Bu noktada da Steve’in argümanını güçlendirecek şöyle bir detay verelim kısa filmlerden: Filmde Accords’un savunucusu olarak göreceğimiz Thunderbolt Ross, “The Consultant” kısa filminden bildiğimiz üzere, ilk Hulk filminin kötüsü Abomination‘ın Avenger olması yönünde lobi yapmakta o esnada. Bu yüzden, Ross’un tutup da” Abomination Avenger olsun” demiş bir insan olarak, Bucky’yi eski günahlarından dolayı hemen tutuklatmak istemesi, Steve’in pozisyonunu daha sempatik kılacak bir detay. Ross’un kadroya eklenmiş olması, göründüğü kadar rastgele olmayabilir ynai.

 

5. Falcon Bakışlarda

Civil War TV Spot 3

Bizce bu sahne, Falcon’ın Bucky’yi buluşundan önce. Çünkü zaten Bucky’yi bulanın Falcon olduğunu, yine Ant-Man son sahnesinden biliyoruz. Bizce bu sahneler filmin başları olabilir o yüzden.

 

6. Scarlet Witch Neye Şaşırıyor?

Civil War TV Spot 5

Ben bunu daha önce de söylemiştim, ama yinelemekte fayda var. Elizabeth Olsen, Scarlet Witch’i bir “joker, wild card” olarak tanımladı. Yani sağı solu belli olmayan bir karakter. O yüzden de Cambridge patlaması benzeri bir olayı, Scarlet Witch’e yapabilirler filmde. Öyleyse, Wanda burada ona tepki veriyor olabilir. Her neyse, ifadesi sanki kendi yaptığı bir şeyden korku duyar gibi geliyor bize.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.