Hepimizin bildiği gibi şu pandemi her şeyimizi değiştirdi, özellikle de sosyalleşme anlamında. Neredeyse hiçbir fuar, etkinlik ve gösteri yapılmaz oldu ve dünya birden bire bütün sosyalliğini internet üzerine taşımak zorunda kaldı ve tabii ki bu taşınmaya E3 de dahil oldu. Koskoca E3 fuarı, insanların toplaşıp koca koca salonlarda oyun tanıtımlarını izlediği bir organizasyondan; evimizde oturup izlediğimiz bir canlı yayına dönüşmek zorunda kaldı. Dün akşam yapılan Summer Game Fest canlı yayınıyla birlikte de bu yılın E3 etkinliği resmen başlamış oldu. Peki nasıl başladı? Nasıl oyunlar gördük ve duyduk? İşte bu yazıda dünkü Summer Game Fest yayınını özetleyecek ve duyurulan, gösterilen oyunları konuşacağız.

Her şeyden önce yayının büyük bir kısmını sıkıcı bulduğumu itiraf etmem gerek. Eğer öne çıkan birkaç oyunu saymazsak elimize kayda değer pek malzeme geçmedi. Tamam, gösterilen oyunların hepsinin de adını sanını bildiğimiz ve heyecanla beklediğimiz oyunlar olması elbette olası değildi. Yine de şu iki saatlik canlı yayında bizim için önemli olabilecek, dişe dokunur en fazla yirmi dakikalık bir süre vardı. Kalan sürenin bir kısmı geliştiricilerle sohbet, bir kısmı reklam ve kalan bir kısmı da birbirinin aynısı olan MMORPG oyun fragmanlarını seyretmekle geçti. Pek çok kişi içinse dün akşamki canlı yayının tek bir yıldızı vardı: Elden Ring. Elden Ring’e geleceğiz gelmesine ama gelin önce aperatiflere bir göz atalım.

Tabii aperatif derken Stranger Things temalı Smite, Fast & Furious temalı Rocket League veya Among Us’a gelen saklambaç modundan bahsetmiyorum. Daha çok Overwatch 2, Salt and Sacrifice ve Metal Slug Tactics gibi oyunlardan bahsediyorum. Çünkü o kadar birbirinin aynı ve yeni bir oyunmuş gibi durmayan oyunlar gördük ki bunları ayıklamak gerek. Onları eledikten sonra elimizde yaklaşık on tane dişe dokunur oyun kalıyor ki onların içinden bile başka bir eleme yaparak bu sayıyı beşe düşürebilirsiniz. Overwatch 2’den çok bir şey görmesek de büyük bir isim olduğundan anmak istedim. Çünkü ilk oyun çok büyük bir marka haline geldi ve bugün itibariyle geniş bir oyuncu kitlesine sahip. Salt and Sacrifice ise epey eski ve ünlü bir oyun olan Salt and Sanctuary’nin yıllar sonra gelen bir devam oyunu. Metal Slug Tactics’e gelince, benim gibi Metal Slug sevenlerin bu oyunu ufacık da olsa merak ettiğini düşünüyorum. Ayrıca Metal Slug gibi oldukça eski bir oyun serisinin yıllar yıllar sonra yeni bir oyununun çıkmasını da ilginç buluyorum. Eh, aperatifleri hızlı hızlı aradan çıkardığımıza göre şimdi sıra ara sıcaklarda.

Wonderlands

Yani, Borderlands… Wonderlands… Sahiden, isim üzerine çok düşündünüz mü diye bir sorguladım. Borderlands’in yapımcısı Gearbox’ın yeni oyunu olan Wonderlands, bir acayip duruyor doğrusu. Fantastik mi fantastik, çizim tarzı desen zaten Borderlands ile aynı ama ne beklemeliyiz, ileride bu oyuna dair ne göreceğiz şimdilik bilemiyoruz. Tek bildiğimiz oyunun Dungeons & Dragons ile ilişkisi olduğu ve fazlasıyla fantastik göründüğü. Wonderlands, 2022 yılının başlarında çıkış yapacak.

Death Stranding Director’s Cut

Ne yalan söyleyeyim, Death Stranding ile ilgili bir şey görmeyi beklemiyordum. Önce oyun dünyasının en kafası kırık insanlarından biri olan Kojima’yı gördük, biraz sohbet ettik derken Death Stranding’den bir de video izledik. Hatta Metal Gear Solid hayranları için bariz de bir kutu göndermesi yapıldı ki bence çok hoş bir göndermeydi. Sonra o kutudan dökülen turunçgiller… Yahu onlar ne kadar gerçekçi görünüyordu öyle? Neyse, asıl konumuza gelelim. Death Stranding için Director’s Cut geliyor dostlar. Evet evet, baya bir oyun için Director’s Cut geliyor. Örneğini çok gördüğümüz bir şey değil bu, o yüzden belirtmek istedim. Kojima’nın Director’s Cut versiyonu PS5’e gelecek ve çıkış tarihi ise henüz belli değil.

Sable

Bu oyun aslında E3 2018’de gösterilmiş bir oyunmuş. Ben de sanırım gözden kaçırmışım ve bu E3 ile gördüm. Bir şarkı eşliğinde gösterildi ve oyuna dair gördüklerim de ilgimi çekmeye yetti. Biraz Journey gibi mi desem, biraz Rüzgarlı Vadi animesi mi desem böyle bir değişik duruyor. Hatta geçtiğimiz günlerde oyunun on üç dakikalık bir oynanış videosu da yayınlanmış. Tarzı itibariyle, çizimleri ve anlattığı dünyası itibariyle çok acayip bir oyun gibi duruyor Sable. Kendisi, PC ve Xbox için 23 Eylül’de çıkış yapacak.

Planet of Lana

Bakın bu oyun, canlı yayın boyunca gösterilen pek çok büyük bütçeli görünen oyundan daha ilgi çekici duruyordu. Hani gidip Call of Duty Warzone için duyurulan yeni sezona mı ya da Back4Blood’a mı heyecanlanırsın yoksa bu oyuna mı diye sorsanız, hiç şüphe etmeden bu oyunu seçerim. Adeta bir Miyazaki animesinden fırlamış gibi durmuyor mu? Sanat tasarımı beni aldı götürdü resmen. Kendisi şeker mi şeker bir puzzle platform ve macera oyunu. Çıkış tarihi ise Xbox ve PC için 2022 olarak açıklandı. Gelsin de oynayalım!

Elden Ring

Hah! İşte geldik ana yemeğe… Aslında bütün yayın bu oyun için beklendi diyebiliriz. Herkesin uzun zamandır dünya gözüyle görmeyi beklediği o oyun olan Elden Ring… Sonunda Elden Ring için yarı fragman yarı oynanış videosu niteliğinde bir materyale kavuştuk. Souls oyunlarıyla derinlemesine bir ilişkim olmamasına rağmen ben bile çok heyecanlandım diyebilirim. Tabii bu video, görsel olarak bitmiş oyun ile arasında ne kadar fark barındıracak bunu bilemeyiz. Ancak oynanış anlamında ve dünyası anlamında bizi harika bir serüven bekliyor gibi duruyor. Elden Ring, 2022 yılının Ocak ayında çıkıyor, evet yanlış duymadınız. Bir aksilik olmazsa yaklaşık altı ay sonra Elden Ring geliyor!

Dün akşam resmen başlayan E3 etkinliğinden Summer Game Fest’in bize sundukları bunlardı. Tabii ki arada başka şeyler de gördük, Far Cry 6’dan baş kötümüz olan Giancarlo Esposito’ya bir selam verdik. Birbirinin tıpatıp aynısı olan MMO oyunlar gördük, geliştiricilerin konuşmalarını dinledik ama öne çıkan detaylar bunlardı. Sizin dünkü canlı yayından ilginizi çeken başka neler vardı?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.