Yıllar öncesinde, Kojima henüz ayrılmamışken, Metal Gear serisinin bir filminin gelebileceği söylendiğinde hayranlar ne kadar heyecanlanmıştı bilmiyorum. Benim seriyle tanışmam çok çok sonrasında oldu. Sonra bir sürü şey değişti; Kojima Konami’den ayrıldı, Phantom Pain‘in sonu nerelere gitti falan derken film hakkında çok konuşulmadı. Ama bir yerlerde, bir Metal Gear Solid uyarlamasının geleceği gerçeği, geçerliliğini koruyordu. 2017’de yönetmeni belirlenen filmin bugün ise başrolü duyuruldu; Oscar Isaac’in Solid Snake’i canlandıracak olduğunun haberini aldık.

Jordan Vogt-Roberts‘ın yöneteceği, Sony bünyesinde hazırlanan ve Derek Connolly‘nin yazdığı, Metal Gear filmi hakkında çok da fazla şey bilmiyoruz. Sadece yönetmenden gelen önceki beyanlardan yola çıkılarak filmin, doğrudan herhangi bir oyunu temel almayacağını, hem hayranlara hem de daha önce seriyle tanışmamış olan insanlar için yeni bir şeyler anlatmak istediğini söyleyebiliyoruz. Bir de cardboard box‘ların filmlerde bir şekilde olacağı söylenmişti bir ara, elimizde bunlar var. Normal şartlarda yönetmenin geçtiğimiz yıl Metal Gear setinde olmayı planladığı bir zamanda, küresel bir salgının patlak vermiş olması da işleri kolaylaştırmıyor elbette.

Bir adım geri atıp düşündüğünüzde, “İnsan vücudu yüzde 70 sudan oluşur, ben kendiminkinin yüzde 70 filmlerden oluştuğunu düşünüyorum” diyen ve bunu demekle kalmayıp, oyun içi sinematikleri olabildiğince yoğun kullanan bir Kojima oyunun filminin olmaması zaten acayip gelebiliyor. Dile kolay, otuz üç yıllık bir fikir var ortada. Mesela zaten kariyerinin başından beri sinemacı olmak isteyen bir Kojima, filmini de kendi çekebilseydi gibi düşüncelerimiz olabiliyor. Fakat bir kere yönetmen olmak için çıktığı yol, onu, Nintendo’ya götürmüş ve bu sayede video oyun dünyasının auteur‘u deniyor kendisine, sonrasında da Metal Gear serisi kazandırılmış bize, çok da şikayet edemiyoruz. Öte yandan yine elimizde böyle bir Kojima’dan çıkmış bir yapım söz konusu olduğu için, beklentiyi hangi düzeyde tutmamız lazım, onu da bilemiyoruz. Yönetmen Vogt-Roberts eline geçen her fırsatta Kojimavari bir şekilde hikâyeleri birbirine bağlayacağını söylemiş, belli ki kendisi de bir hayran. Bekleyeceğiz yeni haberleri, ne yapalım.

Film için çeşitli mecralarda ismi geçen oyuncular arasında, bizzat Kojima’nın “İyi Solid Snake olur” dediği Luca Marinelli ve Chris Evans da Oscar Isaac ile birikte yer alıyordu. Neticesinde ise rolü, Isaac aldı. Isaac herhalde son Star Wars üçlemesinden kendisini net şekilde sıyırabilen sayılı insanlardan birisi, bunun yanında benim Henry Cavill’ın parlayışına benzer şekilde düşündüğüm bir çanı da bulunuyor. Yakın zamanda kendisini göreceğimiz yapımlar arasında Jake Gyllenhaal ile rolleri paylaşacağı Francis and The Godfather var, Moon Knight var, Dune var. Daha sayamayacaklarım da var. Yakındır, bir “Isaac Bey Ne Yapıyorsunuz?” yazısı da kendisine çıkabiliriz.

Siz ne dersiniz? Önce tabii Metal Gear filmi için ne dersiniz, sonrasında Solid Snake rolü için Isaac’e ne dersiniz? Bende henüz net bir hissiyat oluşmadı, yorumlara beklerim.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.