Bugün mektup düştü gelen kutuma. “dünya çapında kültürel bir fenomen” diye bahsediyordu Call of Duty serisinden. Ya da Black Ops alt serisinden. Emin değilim. Olmam gerektiğini hissetmedim. Çünkü internetin herhangi bir köşesinde; yani ne Reddit’in ana sayfalarında, ne 9gag’in kötü mizah dolu aşağı kaydırmalarında, ne Instagram’da, ne Twitter’da, ne de Muhit yorumlarında bir damla Call Of Duty görmeyeli aylar olmuştu. Overwatch? Tabii. PUBG vs. Fortnite? Elbette. Destiny 2? Yer yer. Rainbow Six: Siege? Şaşılır ama evet.

Call of Duty? “Ne eğlenmiştik eskiden ya” paylaşımları hariç ses soluk çıkartmıyor kimse seriye dair.

Activision Blizzard, parsayı çoğunlukla rakiplerine kaptırdığının farkında. Multiplayer FPS camiası artık bir dört beş sene öncesinde olduğu gibi Battlefield – Call of Duty ekseninde dönmüyor. Battle Royale formatı açık ara dominant multiplayer oyun oynama yöntemi. Diğer oyunlar da kendilerine ait bir nişi kapattılar ve uzun soluklu bir biçimde devam ediyor. Call of Duty serisi de, canım, kıyamam; herkesten bir tutam bir şeyler alarak hayatına devam etmeye çalışıyor.

Yeni oyunumuz Black Ops 4‘ün, ya da gerçekten hâlden anlamayan bir pazarlama elemanıysanız Black Ops IIII’ün en büyük ve şaşırtıcı duyurusu, tek kişilik bir senaryosunun olmayışı. Bu elbette hâlâ Call of Duty 1’de öküz bedenlerine siper alarak mitralyöz atlattığı sahneleri, atom bombasından ucu ucuna kurtulduğunu sandığı anları, “No Russian” dendiğinde diken diken olan tüyleri anımsayanlar için çok üzücü bir gelişme. Yapımcılar “Bir şekil hikayemiz olacak, ama bu multiplayer’ın içine yedirilecek” diyorlar. Çok ümitli olmaya gerek olmadığını beyanlardan anlıyoruz.

Onun yerine ne var? Zombi modunu uçurmuş, genişletmiş, baya farklı bir yere sokmuşlar.

Üç tane “deneyim” olacak diye duyurdular. Bunlardan bir tanesinin adını IX koymuşlar ki, bu “AY-EKS” diye okunmuyor. Oyunun adında sergilemekten imtina ettikleri Roma rakamları bilgilerini buraya saklamışlar. Modumuzun ismi Nine, yani Dokuz. Gerçeklikten kopuşumuz ise on üzerinden on gözüküyor.

Onun haricinde bir Battle Royale modumuz var. Elbette. Adı Blackout.

Bir de geleneksel multiplayer modumuz var. Onda da öne çıkartılan unsuruların bir bölümü uzmanına Rainbow Six: Siege‘i andırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ooyjaVdt-jA

Bütün bunların elbette masabaşında verilmiş kararlar oldukları çok belli. Şaşırtıcı da değil elbette. İyi uygulanırsa, rakiplerinden oyuncu çalmaları işten bile değil. Gelin görün ki, içimizde bir parça da hep giden muhteşem Call of Duty anlarına üzülmeye devam edecek. Ona da yapacak bir şey yok.

Sizin hissiyatlar ne âlemde?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.