J.K. Rowling‘in Harry Potter kitapları biter bitmez “Dumbledore gaydir” demesi mi bütün bunların müsebbibi bilmiyorum; ama kendi payıma, ben bu açıklamayı çok sevmiştim. Dumbledore ve Grindelwald’in ilişkisinde buna atıfta bulunabilecek detayları kitapta görebiliyordunuz. Bir yerde mantıklı geliyordu. Kitap içinde Dumbledore’u hiç cinsel bir bağlamda görmediğimiz için de “E yazaydın hani?” diyesi de gelmiyordu insanın. O yüzden sevdik. Alkışladık. Dumbledore’u eşcinsel bir karakter olarak bağrımıza bastık.

Fakat o günden bugüne işin çığırı her geçen gün biraz daha çıkıyor. Anlatılan hikayenin süresi dahilinde sergilenmeyen duruşlar, basın toplantılarında güzel cümlelere paketlenip servis ediliyor. Kimsenin tutup da blockbuster bir filmde iki erkeği öpüştürecek taşağı yok; ancak röportajlarda herkes sosyal adalet savaşının en ön cephelerinde koşuyor. Bu artık benim asabımı bozmaya başladı. Bu yüzden de kimse kusura bakmasın, Solo: A Star Wars Story yazarlarından Lawrence Kasdan’ın “Lando panseksüel mi?” sorusu üstüne gelen şu beyanını sempatik falan bulmuyorum:

Lando-Calrissian-Donald-Glover-Solo-Star-Wars-Story

Ben öyle derim. Hem Donald, hem de Billy Dee Williams’ın Lando’nun cinselliğini yansıtışlarında bir akışkanlık var. Yani, bu filme daha açıktan LGBT bir karakter sokmayı çok isterdim. Bence bunun vakti geldi ve ben Donald’ın hitap ettiği ve droidlerin de bir parçası olduğu cinsellik yelpazesindeki akışkanlığı çok seviyorum.”

Çok çok seviyorsan tutup Lando’ya bir erkek arkadaş yazsaydın? Ne âlâ memleket ya. Filmi yobaz insanlar da izleyince üzülmesinler diye bütün bu akışkanlığın üzerini filmde muğlak terimler ve göz kırpmalarıyla ört; ondan sonra açık fikirli insanların okuyacağı mecralara spektrum övgüleri yap; ne kolay, ne rahat. Ne ileri gidiyor, ne geride kalmış insanları üzüyoruz; ancak yine de soran olunca şovumuzdan geri kalmamız söz konusu olamaz.

Allah’ı var, Solo’yu izleyenler bu konuya bir atıf bulunduğunu söylüyorlar filmde. Spoiler olmasın diye kimse anlatmadığından, biz de filmi izlemediğimizden net bir şey söylemiyoruz. Ama okuduğumuzdan anladığımız, Lando bir erkekle yataktan kalkıyor, bir aseksüel varlığın gözlerinin içine bakıp ilan-ı meşk ediyor falan değil. Yine Beauty and the Beast gibi, üstü örtülü, içi kapalı. E ne yapalım biz böyle açılımı ya?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.