Bu elem haberi kaçıranlar için, “günlük geek üzme” görevimizi yerine getirip, tekrar hatırlatalım. Seveninin çok sevdiği, uluslararası alanda çok ciddi bir başarı elde eden fakat tüm bunlara rağmen kendi memleketinde reytingleri bir elin parmaklarını geçmeyen Hannibal, geçtiğimiz günlerde üçüncü sezonunun ardından yayından kalkacağı kararıyla Mads Mikkelsen’in yeni sezon hâllerini çizmek için hazırda bekleyen Tumblr gençlerini cümleten üzmüştü. Dizinin yaratıcısı ve beyni Bryan Fuller, ümidin kesilmediğini söylemiş, diziyi Amazon ve Netflix gibi streaming platformlarına götüreceğini belirtmişti…

HANNIBAL -- "Apertif" Episode 101 -- Pictured: Mads Mikkelson as Dr. Hannial Lecter -- (Photo by: Brooke Palmer/NBC)

Buradaki ilk durak, Amazon Prime’dı. Dizinin ilk üç sezonunu internet üzerinden yayınlama konusunda özel bir anlaşması bulunan Amazon’un, dizinin dördüncü sezonu için doğal bir yuva olacağı düşünülüyordu. Hatta bu yüzden, Hannibal hayranlarının içi rahatlamıştı. Üç sezonu zaten Amazon cephanesinde tutuyordu, dördüncüyü de eklemek isterdi değil mi? İstememişler. Kara haberi Twitter üzerinden bizzat Bryan Fuller verdi.

Söylenene göre Amazon, Fuller’ın bir sonraki projesi olan American Gods’a ciddi bir vakit ayıracağını bildiği için, yeni sezonunu en az bir sene bekleyeceği bir diziyi satın almak istemedi ve o yüzden pas geçme kararı aldı. Fuller da bu yüzden, diziyi tutup Netflix’e götürdü, fakat Full House ve Arrested Development gibi dizileri diriltmiş olan kırmızı dev bu sefer “ilk üç sezonu rakibimizde olan diziye yeni sezon niye çekelim?” diyerek geri çevirdi Fuller’ı. Bu da resmi bilgi, bu da Fuller’ın ağzından geldi.

HANNIBAL -- Season: 1 -- Pictured: Mads Mikkelsen as Dr. Hannibal Lecter -- Photo Credit: © Robert Trachtenberg/NBC.

Geriye Hulu ve Yahoo gibi opsiyonlar kaldı ama, onlar da muhtemelen Netflix ile aynı gerekçeyi göstereceklerdir. Neticede bu firmalar direkt rekabet içerisindeler ve Hannibal’ın yeni sezonu demek, eski sezonları dönüp izlemek isteyecek yeni izleyiciler de yaratılacak demek. Bu da baya bu platformların bir numaralı rakiplerine seyirci transferi yapacakları anlamına geliyor, bu da işlerine gelen bir şey değil. O yüzden, maalesef, şunu söylemek zorundayız artık. Hannibal gitti, ve geri gelmesi de pek mümkün gözükmüyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.