Şu koca anime dünyasında elbette herkesin sevdiği, hasta olduğu, izlemeye bir türlü doyamadığı karakterler mevcuttur ancak belli başlı isimleri duyunca abartılı tepkilerin ortaya çıkması içten bile değildir. Aşağıdaki liste sadece kişisel bir girişimdir ve farklı fikirler çarpışabilir, buyrunuz çekinmeden. Bana göre gelmiş geçmiş en orjinal ve eğlenceli anime karakterlerinden onunu sıraladım. Bu karakterlerin listeye girme kriterleri sadece halleri veya tavırları değil, giyinişlerinden ses tonlarına aksesuarlarından karakteristik özelliklerine kadar herşeyleri ile ele alınmalarıdır. Bir de sıralama beğeni seviyesine göre şekillenmedi, hepsinin yeri ayrı 🙂

 

1) NARA SHİKAMARU – NARUTO

Shikamaru-Nara-shikamaru-18919716-1280-720

Naruto’nun en orjinal karakterlerinden biri olan Shikamaru belki de gelmiş geçmiş en sıradışı ninja olabilir. 200’ün üzerindeki IQ seviyesiyle ve tembelliğin dibine vurmuş yapısıyla değişik tatların aynı bünyede barındıran bir karakter kendisi. Karşılaştığı kendinden kat kat güçlü rakipleri sadece aklını kullanarak inanılmaz biçimlerde madara eder ve bizlerde vay arkadaş nerden geldi aklına onu yapmak diyebiliriz sadece. Son derece sade ve sıradan bir hayat yaşamak istedikçe daha da içinden çıkılmaz problemlere bulaşması da ironiye ironi katar.

2) VASH THE STAMPEDE – TRIGUN

Vash.the.Stampede.359539

Absürt, komik, anlamsız, sempatik, karizmatik, arızalı bunlar Vash‘ı tasvir ederken kullanılacak sıfatlardan birkaçı sadece. Trigun serisinin ne kadar başarılı olduğunu konuşmamıza gerek yok zaten. Peki bu seriyi bu kadar başarılı kılan öğelerin başında ne geliyor acaba? Tabii ki esas oğlan Vash The Stampede. Anime tarihinde bu denli komik ama aynı zamanda da karizmatik olmayı başaran bir karakter bulmanız kolay değildir. Giyimi, saçı ve tasarım harikası gözlükleriyle klasikler arasında yerini almıştır.

 3) ISAAC VE MIRIA – BACCANO

IsaacMiriaManga

Yakın bir zamanda Baccano serisini izledim ve çok uzun zamandır Isaac ve Miria gibi bir ikiliye denk gelmemiştim. Bu ikisini bir çift olarak sunmam gerek ayırmam mümkün değil. Nasıl birbirlerini tamamladıklarını tarif edemem, oturup izlemeniz lazım. 2009 yılında Anime News Network tarafından yılın çifti seçilen bu karakterler ekranda her gözüktüğü an kahkahanın takip etmesi garanti. Bonnie ve Clyde’ın anime dünyasındaki şapşal ve ultra sempatik karşılığıdır Isaac ve Miria.

4) RORONOA ZORO – ONE PIECE

Roronoa_Zoro_Manga_Post_Timeskip_Infobox

Bir korsan düşünün bushidoyu benimsemiş ve tek amacı daha da güçlenmek olan. Shonen serilerinin en popülerlerinden biri olan One Piece içinde sayısız karakter barındırır ancak Zoro’nun yeri bir başkadır. Bir kere ne kadar çok kılıç kullanırsam o kadar güçlü olabilirim o yüzden ” Üç adet katanam var haydi ikisini elimle kullandım diğerini de ağzımla kullanacağım görürsünüz” gibi bir inanmışlık söz konusu. Aşırı güçlü olmasının yanında yer ve yön duygusunun sıfır olması Zoro’yu izlenmesi son derece eğlenceli bir karakter haline getiriyor.

5) ZARAKİ KENPACHİ – BLEACH

Zaraki_Kenpachi_-_Episode_196

Bu adama şapka çıkartmaktan başka yapacak hiçbir şey yok. Belki de anime tarihindeki gelmiş geçmiş en güçlü karakterlerden. Tamamen düz bir karakter ve yegane eğlencesi kendini zorlayacak derecede güçlü rakiplerle dövüşmek. Hala Bleach izlemeyenler için spoiler vermeyeceğim ama seri boyunca Zaraki’nin dövüşlerine ve basit bir o kadar da etkili felsefesine tanık oldukça ona hayran kalmamanız elde değil emin olun.

6) DEATH THE KID – SOUL EATER

Death-The-Kid-death-the-kid-24306146-834-958

Soul Eater gerçekten sevdiğim bir seri ve neredeyse her karakterin üzerinde özenle çalışılmış ender animelerden biri. Death the Kid’i ele alalım. Babası Azrail’dir, bundan kaynaklı inanılmaz güçlere sahiptir ancak simetriye dayalı bir obsesif kompulsif bozukluğu vardır. Simetri hastalığı o kadar ileri seviyededir ki bir dövüşün ortasında evindeki tablonun yamulup yamulmadığına bakmak için mekanı terk eder. İşin ironik tarafı bu kadar hassasiyet gösterdiği bir konuda kendi saçının sol tarafındaki üç adet beyaz şerit asimetrik bir görüntü oluşturmaktadır. Kullandığı silahları tutuş şeklinin de hastasıyız.

7) KAMİYA – GURREN LAGANN

Kamina.full.210588

Öncelikle aramızda hala Gurren Lagann’ı izlememiş olanlar varsa bir an önce edinmelerini tavsiye ederim. Kamiya’yı izleyip gaza gelmemek mümkün değil. Bir anime karakteri ancak bu kadar optimistik ve tetikleyici olabilir. Liderlik vasfının dibine vurmuş ve hiçbir korkusu olmaksızın delikanlı böyle olur arkadaş dedirtecek kıvamdaki ana karakterimiz Kamiya’yı selamlıyoruz.

8) SPIKE SPIEGEL – COWBOY BEBOP

Spike.Spiegel.full.161435

Karizmanın vücut bulmuş halidir.Mars’ta doğmuş ödül avcısı Spike ağzından düşürmediği sigarası ve hafif hırpalanmış takım elbisesiyle elit ve salaşı ustaca birleştirir. Jeet Kune Do bilmesi de artı bir puan. Sarkastik, tembel ama tam bir görev adamı. İzlerken yarattığı akışkanlık gerçekten kayda değer gerek diyalogları esnasında gerekse dövüş sahnelerinde.

9) DARK SCHNEIDER – BASTARD

3467186-6756393328-dark_

Büyücüler söz konusu olduğunda Dark Schneider’dan bahsetmeden geçemeyiz. Alışılagelmiş sessiz, sakin ve cool olmaya çalışmaktan ölecek olan büyücülerin aksine Schneider gayet geveze, narsist ve maçodur. Aslına bakılırsa gücünün boyutları bi nebze narsist olmasına imkan tanıyor olabilir. Tekrardan animeyi izlememiş olanlar için spoiler free bir tanıtım seçiyorum. Bir anime karakteri sonuçta ne kadar delikanlı olabilir ki? Bu sorunun cevabı animede gizlidir. İyi seyirlerdir.

 10) KUROKO TETSUYA – KUROKO NO BASUKE

tumblr_static_kuroko_no_basket___tetsuya_kuroko_render_by_forevergikwang-d58ywos

Bugüne kadar gördüğüm en orjinal spor animesi karakteridir. Basketbolda pas tanımına yepyeni anlamlar getirir ve bunu yaparken izleyenin damağında bıraktığı tat kolay kolay geçmez. Son derece sempatik olması ve her daim soğukkanlılığını koruması tebessüm sebebidir. Varlığının neredeyse hiç hissedilmemesine rağmen en popüler karakter konumuna erişmesi de olayın bir başka boyutu.

 

 

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.