Geçtiğimiz yılın (2021) sonlarında Blade Runner için bir live-action dizi uyarlaması düşünüldüğünü ve yapımcılığını da orijinal filmin yönetmeni olan Ridley Scott’un üstlenmesinin planlandığını sizlere bu sayfalardan duyurmuştuk. O haberin ardından hakkında planların dışında herhangi bir gelişme duymadığımız diziyle ilgili yaklaşık bir yılın sonunda güzel haberler geldi: Yeni Blade Runner dizisinin Amazon tarafından sipariş verildiğini ve hatta yapımın, Prime Video’nun öncelikli listesine alındığını öğrendik!

1982 yapımı Blade Runner, büyüklüğü açısından herhalde dünya üzerindeki en etkili ve başarılı bilim kurgu yapımlarından bir tanesi. Keza uyarlandığı Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? isimli, Philip K. Dick imzalı roman için de benzer şeyleri söyleyebiliriz sanırım. Bu başarının salt bir kült eser olmasından, yaratıldığı dönemde popüler olan uzay, farklı yaşam formları gibi merak unsurlarından yahut beyaz perdede insanı insan yapan şeyin ne olduğunu sorgulatan ilklerden olmasından kaynaklanmadığını da sanırım 2017 yılında, bu sefer Denis Villeneuve’nin yönettiği devam filminin iki Oscar ve iki yüz altmış bin dolarlık gişesiyle katmerlenerek getirdiği sesten anlayabiliriz.

Resmi ismiyle Blade Runner 2099, Villeneuve’nin yönettiği devam filminden elli yıl sonrasını konu edinecek. Dizinin senaryosu Shining Girls ve Halo gibi yapımlarla tanınan Silka Luisa‘ya emanet. Henüz dizinin oyuncu kadrosu, detaylı konusu ve çıkış tarihiyle ilgili bir bilgimiz yok, duyuruldukça paylaşacağızdır. 

Blade Runner evreninin son eklemesi olan 2021 yapımı animasyon serisi Blade Runner: Black Lotus‘u maalesef fazla konuşamamıştık fakat Zaman Çarkı gibi uyarlamaların ardından Amazon’a güvenimiz ne kadar sarsılsa da işin bir aşamasında dahi olsa Ridley Scott’un varlığıyla bu diziyi bol bol konuşacağımızı umuyoruz. Bakarsınız birkaç bölümü de kendisi yönetir!

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.