İnternette sık dolaşan sosyal deney videoları vardır ya, bildiniz mi? “Yere cüzdan bırakacağız, bakalım ne olacak?” diye başlar, siz de insanlığa dair ümidinizle bahis oynarsınız videoyu izlerken. Üzecek mi, yoksa içten içe bir kıvanç mı yaratacak bünyede? Bu biraz bakış açısına bağlıdır. Eğer insanların iteklenmedikleri doğal hâllerinde iyi olduğunu düşünüyorsanız, cüzdanı alıp en yakın yetkiliye vermesini ya da içerideki bilgilerden yola çıkıp sahibine ulaşmaya çalışmasını beklersiniz.

Ancak skalanın öte tarafında duruyorsanız, aksi yönde bir teşvik edici kuvvet olmadığı müddetçe insanların cüzdanı cepleyeceğini varsayarsınız. İşte bu yüzden, hayata böyle bakanlara göre iyilik teşvik edilmeli, ödüllendirilmelidir çünkü düz bıraktığın hâlde insanlar ekseriyetle kendi ilgi ve alakalarını gözetmeye eğilimlidirler. Siz de bu istikamette düşünüyorsanız, bravo, koskoca Blizzard ile duruş paylaştınız az önce.

StarCraft Source Code

Şöyle yaşanıyor olaylar: Khemist49 isimli bir reddit kullanıcısı eBay’den bir kutu alıyor. Bilen bilir, eBay’de bazen kategorik kutular satar insanlar, “NES oyunlarım” gibi, “Makyaj malzemelerim” gibi. Bu da bir Blizzard kutusu. Yalnız içinden çok acayip bir şey çıkıyor: StarCraft’ın orijinal kaynak kod CD’si. Khemist49 onu açık arttırmaya çıkarsa, yüzlerce bin dolara alıcı bulur. İnternete koysa, yarın sabah StarCraft klonları piyasayı ele geçirir. Kalmış ki kodun içinde neler var, orası bile belli değil. Sonuçta geliştirici kafayı akıta akıta yazmış kodu, araya neler sıkıştırmıştır yani, kim bilir?

Khemist49 CD’yi reddit’e koyuyor “ne yapayım” diye. O esnada da Blizzard temasa geçiyor. En nihayetinde Khemist49 doğru olanı yapmayı tercih edip, CD’yi Blizzard’a teslim ediyor. Blizzard duruyor mu? Durmuyor, yapıştırıyor pozitif teşviği: Önce 250$’lık Blizzard kredisi veriyorlar. Overwatch hediye ediyorlar. Sonra da arayıp diyorlar ki: “Blizzcon var bizim, gelmek ister misin?“. Otel masrafları, uçak, yemek; komple Blizzard’dan. Yetmezmiş gibi bir de bir sonraki gün evine hayvan gibi bir paket yolluyorlar…

Blizzard Swag

Yani, kıssadan hisse: Bazen karma insanlar tarafından yaratılan bir şeydir. İyiliği ödüllendirmek için evreni beklemeye gerek yok. Orta çaplı jest de iş görür!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.