Dungeon Keeper Kart Oyunu Olsaydı…

BMA-GAME-2-1

Boss Monster’da oyuncular kendi zindanlarını yaratıyor ve başlarına ne geleceğinden habersiz kahramanları yok ediyor. Kickstarter’ın bizlere kazandırdığı Boss Monster: Master of Dungeon bizi eski side-scroll oyunlarına götürüyor hem de Dungeon Keeper gibi oyunlardan alıntılar yapıyor. Eski oyunlardaki bölüm sonu canavarı konseptiyle de oldukça dalga geçiyor oyun. Oyun 2 ile 4 kişi arasında oynanabiliyor, her oyuncuyu temsil eden bir bölüm sonu canavarı var, bu canavarların her birinin kendilerine has tek kullanımlık bir level-up özelliği ve XP seviyesi  var.  Bu özelliği oyundaki maksimum oda sayısına (5) ulaştığınızda kullanabiliyorsunuz.

Kelle Toplamaca! 

Oyunun amacı zindanınızda bulunan birbirinden kıymetli hazineleri çalmaya ve sizin bölüm sonu canavarınızı öldürmeye çalışacan kahramanları öldürmek! Oyuncular zindanlarını farklı odalar yaparak her el daha tehlikeli bir hale getirerek kahramanları öldürüyor. Kahramanların canına okuyan büyüleride unutmamak lazım. Zindana gelen kahramanlar giderek güçleniyor. Zindanınızdan sağ çıkan kahramanlar size zarar verdiği için kahramanların güçlenmesi sizin için oldukça tehlikeli olabilir, keza 5 zarar gören kişi oyundan çıkıyor. Öldürdüğünüz kahramanlarınsa kafalarını ödül olarak saklıyorsunuz. 10 puana ilk ulaşan oyunu kazanıyor.

pic1444856Odalar ve Büyüler

Oyunu eğlenceli yapan kahramanları öldürmek için kullandığınız birbirinden farklı odalar ve büyüler. Odalarda aynı zamanda farklı hazineler bulunduruyor, bu hazineler kasabaya gelen kahramanları zindanınıza çekmenizi sağlıyor.  Bu nedenle hangi odayı ne zaman yaptığınız oyunun gidişatını değiştirebiliyor. Mesela eğer zindanınızda kılıç ikondan yoksa o el açılan kılıç ikonlu kahraman sizin zindanınıza gelmiyor. Bu bazen iyi bazen de kötü bir durum, eğer o kahramanı öldürecek gücünüz varsa o zaman bu puanı başka bir oyuncuya vermiş oluyorsunuz. Ama o kahramanı öldüremeyecekseniz bir zarar görmekten kurtuluyorsunuz. Ayrıca odalar basit ve gelişmiş olarak ikiye ayrılıyor, basit odaları yaptıktan sonra üstüne daha gelişmiş, kahramanlara daha çok zarar veren odalar yapabiliyorsunuz. Oyunda en fazla 5 odanız olabileceği için hangi odayı hangi sırayla koyacağınız önemli. Büyü kartlarıysa hem odaları hem de kahramanları etkileyebiliyor. Diğer zindanları zayıflatmak veya diğer zindanlardaki kahramanları güçlendirerek rakiplerinize kazık atmanız da mümkün 🙂

11k8ups

Gelecek

1470394_734715699889598_1366268361_nOyun çok karmaşık ve derin olmamakla beraber gayet eğlenceli. Sürekli olarak arka arkaya oynamak isteyeceğiniz bir oyun olmasa da arada sırada kafa dağıtmak, nostalji yapmak için harika bir oyun. Özellikle bizim gibi oyun geekleri için Boss Monster kaçırılmaz bir oyun. Umarım gelecekte çıkacak ek paketlerle oyunu biraz daha derinlik katarlar. Mesela gelen kahramanların sınıflarının oyun üstündeki etkisinin artması, odaların daha farklı (2 katlı?) konumlandırılabilmesi, farklı puanlama sistemlerine gidilmesi, diğer zindanlar / oyuncularla etikileşim arttırılması gibi.

Oyuncu Sayısı: 2-4

Karmaşıklık Seviyesi: Kolay

Oynama Zamanı: 20-30 Dakika

Öğretme Zamanı: 5 Dakika

Puan: 7/10

Oyunun yapımcısı Brotherwise Games mini-ek paket Tools of Hero kahramanları güçlendirerek onlara özel silahlar veriyor. Aşağıda yeni kartlardan bir kısmını görebilirsiniz.

zaaa 3

 

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.