Frank Miller 1980’lerde Amerikan çizgi roman dünyasının başına gelmiş en güzel şeylerden biriydi tartışmasız. Usta ardı ardına mühür işler çıkartıyordu o yıllar. bir elle Daredevil‘ı ete kemiğe büründürtüyor, öteki eliyle de şövalyelerin en karası Batman‘i adam ediyordu. Sonra 90’lar geldi. Miller’a bir şeyler oldu. Koskoca efsane, çoluğa çocuğa göstersen “ayıptır” dedirtecek durumlara sokmaya başladı kendisini.

Ne gibi mesela? Antik Yunan’da geçen bir hikaye yazdı Miller, içine Atinalılarla “oğlancı” diye dalga geçen Spartalılar koydu. Antik Yunan! Yaygın kanının “erkek adam erkekle sevişir” olduğu coğrafya ve dönem! Yetti mi? Yetmedi. “Ben Batman’e El Kaide dövdürteceğim” dedi, millet çok kızınca ana karakteri değiştirdi, ortaya çıkan işin İslamofobikliği ve iğrençliği cümle alemce tasdiklendi. 50’nden sonra tekrar Batman yazmaya soyundu, “I’m the god-damn Batman” gibi repliklerle ortalık malzemesi oldu. O saatten beridir de ne iş çıkarsa, ne zaman ağzını açsa daha da kötü şeyler oluyor. Daha kötü olamaz sanıyoruz. Sonra şöyle çizimler falan yayınlıyor:

Frank Miller Superman

Garip bir adama evrildi yani Miller yıllar içerisinde. Ama emin olun, onun bir Superman orijin hikayesi kaleme aldığını kendisi kendi imajını bitirmeden önce duysaydık da ürperirdik. Vulture’a verdiği beyana göre an itibariyle bunun üzerinde çalışıyor Miller. Kimin çizimleri üstleneceği bilinmiyor, ama hikaye Clark’ın dünyaya düşüşüyle başlayıp “erkekliğe erişmesiyle” bitecek. Müthiş, değil mi? Gerçekten müthiş.

Bakın, Miller’ın çizgi roman dünyasında ezelden beridir neleri temsil ettiğini bilmiyorsanız, Miller’ın mirasına hakim değilseniz bundan bu denli kıl kapmamı kabul etmeniz çok zor. Bunu anlıyorum, ancak bir şeyi de mutlaka anlatmam lazım: Miller’ın yıllardır kariyerinde çizdiği soğuk, mesafeli, şüpheci, sert ve neredeyse faşistliğe varacak denli otoriterliği övme eğilimi Superman’ın üç çeyrek asırdır anlattığı her şeye taban tabana zıt duruyor. Miller’ın 80’lerde Daredevil ve Batman gibi sokak seviyesi sert süper kahramanlarla yükselmiş olması tesadüfi değil yani. Hakeza, Superman: Year One’ın berbatlığı da tesadüfi olmayacak.

“Siz ne dersiniz” diye bile sormuyorum arkadaşlar. Frank Miller imzalı bir Superman kitabının çıktığı gün tüm DC sevenler için çok karanlık bir gün olacak. Kendimizi şimdiden psikolojik olarak hazırlayın.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.