Hani geçen hafta çıkan çizgi romanları sayarken biraz verimsiz olduklarından söz etmiştik ya? Bu hafta geçen seferkinin bıraktığı o yarım yamalak tadı silkeledi, bir kenara fırlattı. Marvel büyük event’i Secret Wars öncesinde pek çok taşını uygun yerine oynatırken DC Convergence’ına tam gaz, son hız başladı. Image bir yandan bastırdı, Valiant öte yandan depara kalkıştı, son darbeyi de Dynamite aracılığıyla eski bir dost vurdu.

Deadpool’un ölümünden, Vader’ın fangirl kankasına, Nightwing ve Oracle’ın kafes aşkından, muhteşem çizimleriyle Savior’a; işte bu hafta çıkan çizgi romanlardan mutlaka okumanız gereken 9’u!

 

Battlestar Galactica: Six #2 (Dynamite)

Battlestar Galactica Six

Bir yıl! Koskocaman bir yıl! Battlestar Galactica Six’in iki sayısı arasında geçen süre bu. Koskocaman bir yıl! Nisan 2014’ten, Nisan 2015’e. Açıkçası kimsenin bu serinin birinci sayısını okumuş olmasını beklemiyoruz; neticede biz de okumamıştık. Neyse ki, bir yıllık bir maziye sahip bir seri için, çok kısa bir yetişme mesafesi var. Neticede o bir senede sadece bir sayı çıkmış! Şükür ki Battlestar Galactica: Six’in ikinci sayısı hiç de fena değil. Yer yer anlatım fazlaca kafa karıştırıcı olabiliyor, Six’lerin farklı anıları arasında yaşanan sıçramalar biraz okur yorabiliyor; ama BSG hayranları yine de tatmin olacaklardır.

 

Convergence: Nightwing / Oracle #1 (DC)

Convergence Nightwing Oracle

Convergence başladı, a dostlar! DC’nin bu haftaki tüm kadrosu bir iki Vertigo sayısı ve Scooby-Doo haricinde (yo cidden, Scooby-Doo!) Convergence sayılarından ibaretti. İlk sayılarda El Inferno, Pre-Flashpoint Gotham ve Flashpoint Gotham’ın aralarında bulunduğu beş şehrin Brainiac tarafından kapıştırılmalarına yol açacak girizgahı gördük. Convergence’ın birinci sayısı elbet ayrı bir gereklilikle okunmalı, fakat kendi payıma aradaki sayılar için gerçekten öneri damgası basabileceğim iki tane bulabildim. Biri buydu; diğeri ise…

 

Convergence: The Question #1 (DC)

Convergence The Question

Nightwing ve Oracle’ın ilişkisinden de dem vuran sayı, bir kubbe altında yaşamanın bu iki karakter nezdinde nasıl algılandığını ortaya koyuyordu; ki The Question da bunu yaptı, Batgirl de, Harley Quinn de, Batman de, Superman de. Burada tabii ki karakterlerin kendisinin ne kadar ilginç olduğu önemliydi. Diğer sayılar çok kötü olduklarından değil (Harley biraz gereksiz, Damian’ın tribi anlamsız olsa da) ama, ne hikmetse Renee Montoya’nın bu konudaki felsefi çıkarımları daha bir dokundu bana, daha hoşuma gitti. Siz yine de Convergence’a komple bir bakın derim!

 

Darth Vader #4 (Marvel)

Darth Vader

Ben Marvel’ın Star Wars çizgi romanlarını övmekten bıktım, onlar ısrarla ve itinayla sağlam sayılar çıkartmaktan bıkmadılar. Çok muhteşem bir damar yakaladılar dört büyük serilerinde de. Orijinal üçleme hiçbir zaman yeni üçlemenin farkında olamadığından, hiç öyle “dönüp anıları yad etme” anları yaşayamamıştık Vader, Leia, Luke gibi karakterler aracılığıyla. Bu çizgi romanlarda ise bunlardan bolca var. Leia’yı Naboo’ya yollayan Marvel, Vader’ı da Geonosis’e yolladı. Geçen sayıda gördüğümüz Aphra ve Triple-Zero’yu ilk izlenim olarak lüzumsuz bulmuştum, ama bir şekilde Vader’ın karakterine harika oturur oldular. O yüzden bunu da gönül rahatlığıyla öneriyorum. Sakın bozma Marvel, olur mu?

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Convergence’e özel bir yazı bekliyordum bu hafta için. 🙂

  2. Bu yayınların ve yazı dizisinin devamında gelecek onlarcasının takibini nasıl yapacağız? Türkiye’de çeviri çizgi roman pazarı zaten güçlü değil, orjinal ithal gelenler ise samanlıkta çuvaldız denecek kadar çeşit fakiri.

    Var mıdır bunun da bir tüyosu ey Geekyapar?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.