Geekyapar fezalarında mevsim mevsim gerçekleştirdiğimiz anime rehberinin yeni bölümü ile yine karşınızdayız. Yeni sezonda neler var neler yok bakalım diyeceğim ama pek bir şey yok açıkçası. Oldukça bomba bir Sonbahar sezonundan sonra epey çöp bir kış sezonu ile karşı karşıyayız. Fan servisi bol, saçma sapan konulara sahip moe-blob serilerin hepsini kenara ayırdığımızda elimizde çok az sayıda bir yüzde on kalıyor ki bu yüzde onluk kesimin hepsinin kalite animeler olma olasılığı da yüzde elli falan. Yine de lafı çok uzatmadan kış sezonu seçkilerine bir göz atalım isterseniz.

 

Bubuki Buranki

1

Tamamen original bir bilim kurgu olarak tanıtılan Bubuki Buranki hakkında çok fazla bir bilgi yok. Bilinen tek şey Studio Sanzigen’den çıkacağı ve Ocak ayında geleceği. Seri tamamen original olacak, yönetmenliğini ise Daizen Komatsuda yapıyor. Komatsuda daha önce Evangelion 1.0 ve The Tale of the Princess Kaguya’da anahtar animasyonları yapmış bir isim, yani ilk yönetmenlik denemesi bu olacak. Animasyon yapan adamdan yönetmen olmaz derler ama biz senaryoyu kim yazıyor ona bakalım. Senaryoyu Jiro Ishii yazıyor. Kendisi CANAAN, Under the Dog ve Monster Strike’ı yazan bir isim, yani onun da pek olayı yok. Bu sebeple merakla beklememiz için bir sebep var mı? Bence var. Hislerim çok kalite bir anime geleceğini söylüyor, umarım yanılmam, yanılınca dilinize düşüyoruz çünkü.

Ajin

2

Okumaya başlamadan önce hemen uyaralım. Bu 2D bir anime değil, cell-shaded tekniğiyle yapılmış bir anime. Cell-shaded muhabbetinden bıktık ama yine de ısrarla yapmaya devam ediyorlar bütçesi daha az geliyor diye. Öte yandan, yapan stüdyonun POLYGON PICTURES olması içimi rahatlatıyor. Çünkü bu adamlar Knights of Sidonia’yı yapan adamlar. Bu sebeple kötü cell-shade değil kalite cell-shade yapıyorlar. Ajin’in konusuna gelecek olursak. Kei isimli bir liselinin gizemli sebepler yüzünden ölümsüz olması sonucu otoriteler tarafından avlanmasını anlatıyor. Bu Ajin aslında 2012 yılında başlayan bir manga. Hayranları tarafından da epey seviliyor. Geçtiğimiz Kasım ayında filmi de çıktı. Animesi de 13 bölüm olacak. Animeden önce bir bakmak istiyorsanız Ajin: The Demi Human diye aratın, beğenirseniz animeye atlayın direkt.

Boku Dake ga Inai Machi

3

Groundhog Day misali bir hikayesi olan Boku Dake ga Inai Machi, aslında epey ilginç. Elimizde bir manga sanatçısı var. Elemanın gizemli bir gücü var; etrafta bir sıkıntı, bir kaza, bir ölüm olduğunda kendisi otomatikman geçmişe dönüyor ve olayı engelleyene kadar kendi zamanına geri dönemiyor. Günün birinde yine böyle bir olayın ortasında kalıyor ve bu olay sonucunda kendisi katil sanılıyor. O da kurbanı kurtarmak için geçmişe gideyim derken çocukluğuna dönüyor, olaylar gelişiyor. Stüdyosu A-1 Pictures, A-1 Pictures Persona’da falan çok güzel bir iş çıkartmıştı, bu sebeple kalite konusunda güvenler tam. Hikaye de ilginç duruyor. Fakat başlamasına daha var. 8 Ocak tarihinde malum sitelerin şafağına bakınız.

Phantasy Star Online 2: The Animation

4

Phantasy Star Online 2 oynayanlar var mı bilemiyorum fakat kendisi 2012 yılında çıkmış bir MMORPG. Özellikle Japonya’da epey oynanıyor. İşte bunun animasyonu geliyor şimdi. Sword Art Online ile epey popüler olan “MMORPG dünyasında kısılı kalan çocuklar” konseptini işleyecek olan PSO2TA, ilginç bir şekilde bu iki dünyayı iki farklı sanat yönetimi ile birbirinden ayırıyor. Gerçek dünya sekansları 2D iken oyun dünyası sekansları cell-shaded 3D olarak tasarlanmış. Animenin konusu, “metanın içindeki meta” olduğu için ilginç olabilir diye düşünüyorum. Yani zaten olan ve gerçek dünyada oynanan bir oyunu konu alan ve bu oyunu oynayan gençleri anlatan bir hikaye. Koca bir reklam olmasını bir yana bırakırsanız, bence bir bakmak lazım.

1 2
Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.