Videoda Danimarkalı okçu Lars Andersen‘i izleyeceksiniz. Filmde, oyunda görsek “Hadi lan, amma abartmışlar!” diyeceğimiz şeyleri gözümüzün önünde tıkır tıkır yapıyor. Şimdi video, ibretlik derece muhteşem, izleyin siz. Bir yandan da bizim anlatacaklarımız var, aşağıya zıplayın!

Videoyu izleyen dostlarımız arasında okçuluk ile ancak bilgisayar oyunları ve filmler kadar tanışıklığı olanlar vardır, kesin. Bir yandan da “Yahu bu Türkler, atalarımız, ecdad, vaktinde nasıl kan kusturmuş Asya’ya, Avrupa’ya?” diyerek Türk okçuluğunu araştırmış bizim gibi meraklı dostlar da vardır. Tanıdınız mı yayı, ok tutuş şeklini, hızlı hareketlerle avlanma modelini? Biz de tanıdık.

Sevgili okur, videoyu beğendiysen, bir ara Harbiye‘deki Askeri Müze‘yi ziyaret etmeni, okçuluk bölümüne bir bakmanı öneriyoruz!

Lars’ın kullandığı yay, kısa ve kıvrık Türk yayı. Oku elinde tutarak seri atmak, Türk okçuluğu ile ilgili en çok konuşulan detaylardan biri. Yalnız Lars belki de bir şeyi kaçırmış, ya da kullanmayı tercih etmemiş, o da Türk okçusunun alamet-i farikası olan başparmak yüzüğü, zihgir. Bu adamın eline o yüzükten de verirsek, sıka sıka gelebilir, korkuyoruz!

Videoyu beğendiyseniz, “Olm Türk okçuluğu filan da bu kadar epik bir şey mi lan hakkaten?” dediyseniz, konuyla ilgili akademik makale, video ve görseller ile örülü bir yazı hazırlayacağız size. Siz hele heyecanlanın biraz! Tarih bu tarih, seveceksiniz! 🙂

lars_andersen_arrow_01

lars_andersen_arrow_03

lars_andersen_arrow_02

 

7 Comments

 1. adam bunu yaparken biraz karizmatik olmaya çalışca, biraz tip falan olsa al stephen amell’ın yerine koy.

 2. Bizzat harbiyede yaşıyorum ama gitme fırsatım olmamıştı 🙂

 3. Hepsini çok yakından atıyor. Tamam, uzun bir çalışma gerekir elbette ama bahsedildiği gibi inanılmaz filan değil. Çoğunda herhangi bir isabet ettirme yeteneği yok, sadece hızlı davranma var. Genel olarak ne eskiden bir savaşta ne de şu an bir turnuvada başarı sağlayabilecek özellikler sergilemiyor. Ama filmde oynamak için uygun.

  • adam oku okla vurdu sen bunu bi milyon denemenin ardından yap bence bunu sonra eleştir, adam ne kadar antreman yapmış kim bilir..

 4. Uğur Özgümüş Reply

  ne kadar meraklısınız yüce türk kan kusturma yaşasın türkler muhabbetlerine. iyice baydınız. evet sırf şu yorumu yazmaya üşenenler yerine yazmak için kayıt oldum

  • yaşar_usta Reply

   Biz de biraz o tip muhabbetlerle dalga geçelim istedik ama, okurlarımızın Türk olmaktan, Türkiye’de doğmuş olmaktan ne derece utanacağını göz önünde bulunduramamışız.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.