2023 yılı geekler adına inanılmaz bir yıl olacak gibi gözüküyor. Bunu hemen hemen her sene söylüyoruz biliyorum ama bu sene cidden başka seviyede bir potansiyele sahip. Beklediğimiz filmlerin, dizilerin, oyunların yarısı bile beklentimizi karşılasa kolay kolay unutamayız bu seneyi. Bugün ise işin oyunlar tarafına odaklanacağız ki bu yıla son on yılın en potansiyelli yılı dersem abartmış olmam gibi geliyor. Tabii ki geçtiğimiz senelerde de çok iyi şeyler oynadık ama buradaki ihtimaller onların bile üstüne çıkabilir belki. Gelin bakalım.

1-Spider-Man 2

İlk Spider-Man oyunu hem etkileyici hikayesiyle, hem harika oynanışıyla hem de karakteri bilen insanlar tarafından yapıldığı belli olan bir sürü irili ufaklı referanslarla bizi mest etmişti. Spider-Man: Miles Morales de yine güzel bir ara oyun olsa da asıl olarak ilk oyundaki hikayenin nereye gideceğini merak ediyoruz hepimiz. Venom ve Kraven ikilisinin onaylanması ve tabii simbiyot kostümünün oynanışa yapacağı katkılar beklemeyi iyice zorlaştırıyor. Hele bir de hazır un, şeker, yağ varken Kraven’s Last Hunt hikayesinden ilham alan bir akış görürsek değmeyin keyfimize! Spider-Man 2 oyununun PS5 konsoluna özel olarak geliştirilmesinin sunduğu teknik imkanlardan bahsetmiyorum bile!

2-The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Bir önceki oyunu en iyi açık dünya oyunu olan –evet GTA V’ten bile iyi- Tears of the Kingdom adına her ne kadar çok fazla şey görmesek de, azıcık ucundan koklattıkları yeni mekanlar, güçler ve tabii ki Breath of the Wild oyununun direkt devamı olacak olmasından dolayı duyduğumuz güven bu yapımı yılın en çok beklediğimiz ikinci oyunu yapıyor. Her ne kadar oyunu daha hala, çıktığında bile donanım açısından zayıf olan beş senelik Nintendo Switch konsoluna getirmekteki ısrarları sinirimi bozsa da, inşallah Bayonetta 3 oyunundaki teknik rezillikler yaşanmaz diye umut ediyorum.

3-Suicide Squad: Kill the Justice League

İşte önümüzdeki sene birçok kişiyi kendinden şüphe ettikleri için utandıracak o oyun! Rocksteady Studios tarafından neredeyse yedi yıldır geliştirilen Suicide Squad: Kill the Justice League her ne kadar co-op odaklı olacak olsa da, aynı zamanda tek başınıza da oynayıp dört karakter arasında geçiş yapabileceğiniz bir seçenek de sunacak. Ben adamlara her bir karakteri özel kılma konusunda fazlasıyla güveniyorum Batman: Arkham oyunlarında yaptıklarından hareketle. Ayrıca kendi Batman evrenlerindeki olayların devamında geçiyor olması da ayrı bir cazibe katıyor. Gotham Knights üzdü ama bu üzmeyecektir, yani umarım.

4-Resident Evil 4

Capcom 2017 yılında çıkarttığı Resident Evil 7: biohazard zamanından beridir hiçbir falso yapmadı. Evet, Resident Evil 3 oyununun remake’i insanları üzdü biraz ama o bile kötü değildi yine de. Resident Evil 4 orijinal çıkış zamanında çok övülen ve oyun dünyasına yön veren yapımlardan biri olmuştu. Günümüze uygun hale getirilen teknik tarafı, genişletilmiş bazı kısımları ve korku unsurunu orijinal oyundan daha fazla yansıtacağının da söylenmesiyle iyice merak ettiriyor kendini. Ben harika bir yeniden yapımla daha karşılacağımızı düşünüyorum, bu yüzden de listede yer verme konusunda tereddüt yaşamadım. Bundan sonra gidip birinci oyunu da remake yapın tamam mı?

5-Star Wars Jedi: Survivor

İlk Star Wars Jedi oyunu Star Wars Jedi: Fallen Order her ne kadar aceleye geldiğini belli eden teknik sıkıntılarıyla can sıkıp, saç baş yoldurtan haritasıyla metroidvania tarafını iyi yansıtamasa da oynanışındaki tatlı zorluk ve sürükleyici hikayesiyle bizleri memnun etmişti. EA için de tekrardan “Tek kişilik oyunlar da satıyormuş!” aydınlanmasına vesile olan serinin, ikinci oyunu yakın zamanda yayınlanan oynanış videosuyla bizleri oldukça heyecanlandırdı. Yapımcı stüdyo Respawn Entertainment bu sefer daha fazla süreye ve bütçeye de sahipti muhtemelen, dolayısıyla ilk oyunun üzerine çıkmayacaklarını düşünmek için pek sebebimiz yok.

Bonus: Atomic Heart

Bu listedeki bütün oyunlardan daha önce kavuşacağımız ve ilk duyuru videosundan en son yayınlanan oynanış videosuna kadar çıkan tüm tanıtımlarında tekrar tekrar bizi şaşırtan, “Bu oyun cidden göründüğü kadar iyi olacak mı?” sorusunu kendimize sorup durduğumuz Atomic Heart için Bioshock oyununu en büyük ilham gösterebiliriz muhtemelen. Onlarca boss savaşı, uçuk kaçık silahlar ve özel güçler ile alternatif bir evrendeki Sovyetler Birliği’nde geçecek oyun senenin en çok konuşulanlarından biri olma potansiyeline sahip.

Bunlar bizim en çok beklediklerimiz. Bu listede mutlaka olmalı dediğiniz oyunlar hangileri? Listede olanlardan sizi en çok heyecanlandıran hangisi? 2023 yılında oyunlar kaç lira olur? Bu kadar şeye nasıl yetişeceğiz? Çözümlerinizi ve görüşlerinizi maddeler halinde yorumlarda gösterebilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.