13 Eylül 1985 tarihinde, Japonya’da Famicom adıyla bilinen küçük ve o zamanlar yorgan döşek iki aylık olan bir konsola, çok da sükseli gözükmeyen bir oyun çıktı. O oyunu ve konsolu yapan firma, bir ay sonra Amerika’ya aynı platformu Nintendo Entertainment System adında çıkartırken, yanında paketlemek gibi dahiyane bir fikir edindi. O minik oyun, NES diye kısaltılan o konsolun 1983’te burnunun üzerine çakılmış ve artık “gelip geçmiş bir heves” şeklinde görülmekte olan video oyun endüstrisinin dirilmesine sebep oldu. Tek başına. 8-bit, bir kaç mantar, bir tulum ve bir bıyık. Super Mario Bros‘dan bahsediyoruz elbette.

Dünyanın gelmiş geçmiş en popüler oyun karakteri Mario’nun, o sektör kurtaran efsane oyunu bugün 30 yaşında. Ve biz kendisine, müsaadeniz varsa bir şapka çıkartmak istiyoruz. Aşağıya Mario’nun en iyi 10 oyununu listeledik. Bu bağlamda tek kriterimiz de şu soru oldu: Mario oyunun içinde oynanabilir bir karakter mi? Cevap evet ise, listeye aldık. Ve ortaya şöyle bir tablo çıktı. İyi ki doğdun Super Mario Bros. Sonsuz eğlenceli saatler için, dev teşekkürler!

 

10. Super Mario Maker

01 Super Mario Maker

Bakın, bir itirafta bulunalım. Biz henüz Super Mario Maker‘ı oynayamadık. Memlekette Wii U hâlâ ve ısrarla mevcut bulunamadığından dolayı, sadece uzaktan bakabiliyoruz bu inanılmaz keyilfli gözüken Mario bölümü yaratma aracına. Ama inanın, uzaktan bakarak bir oyuna ancak bu kadar aşık olabilirdik. Oyun LittleBigPlanet’ın tüm Mario tarihini kapsayan bir versiyonu gibi gözüküyor. Daha bir şey dememize gerek var mı? Allah’ını seven birisi Nintendo’nun Türkiye dağıtımını üstlensin tekrar ya, hadi lütfen!

 

9. Dr. Mario

02 Dr Mario

Tamam, teknik olarak burada Mario çok da oynanabilir değil. Neticede bu bir bulmaca oyunu, ortada kontrol edilen bir karakter falan yok. Ama hapları yukarıdan Mario atıyor dedik, o yüzden Dr. Mario’yu listeye aldık. Almasaydık içimizde kalırdı. O nevi şahsına münhasır oynanış, bugün bile zerre yaşlanmış değil neticesinde. Hazır Nintendo akıllı telefonlara Pokemon Go ile göz kırpmışken, bir kıyak geçer, akıllı cihazlara da bir Dr. Mario yapar mı diye bekliyoruz. Yaparsa ölür biteriz yani.

 

8. Super Mario Bros.

03 Super Mario Bros

E doğum günü çocuğunu da almamak olmazdı değil mi? Hiçbir şey söylemiyoruz bu oyunun hakkında. Ne yapacağız, oynanışını mı övelim; müziklerini mi yüceltelim, üzerinden 30 sene geçmiş olmasına rağmen nokta atışı platform mekaniklerinin bugün bile imrenilesi olduğunu mu anlatalım? Super Mario Bros işte. Çok sürüncemedeyseniz, kendinize şu soruyu sorun. Tüm dünya üzerinde Super Mario Bros’un 1-1’i kadar oynanmış bir oyun bölümü daha var mıdır? Elbette yok!

 

7. Super Mario 64

04 Super Mario 64

İtirafım var. Super Mario 64’ü zamanında oynayamadım. Nasıl oynayayım ki, memlekette Nintendo 64 mü vardı o dönemlerde? Çok sonraları, pek çok Nintendo 64 klasiğine yaptığım gibi bir emülatör vasıtasıyla vakit ayırdım bu klasiğe. Elimde kol yerine klavye vardı, karşımda da abuk çözünürlüklere fırlamış olmanın çamurluğu içerisinde kıvranan bir grafik cümbüşü. Ama bu engellerin arasından bir kuğu gibi süzüldü Super Mario 64. 3D platform olayına koyduğu mühür, bana soracak olursanız hâlâ geçerli.

 

6. Mario Kart DS
Mario Kart DS

Çok ısrarcıyım, çok netim. Mario Kart DS hâlâ serinin en iyi oyunudur. Mario Kart 8’i oynayamamış olmanın (ya lütfen, biri, Wii U, hadi?) üzüntüsü de var içimde, ama bir yandan Mario Kart 7’de de tam olmayan Battle Mode’un güdüklüğü, Mario Kart Wii’nin ise genel noksanlığı var ortada. Mario Kart DS ise, bence kusursuza yakın. Online modu, sürüş mekanikleri ve sonraki oyunlardaki kadar abarmamış olan power-up’larıyla, kendisi çiçek gibi çiçek.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.