5. Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars

06 Super Mario RPG

Bu oyunun varlığından haberdar mısınız? Şu sıralar bir emülatörde çok rahat oynayabilirsiniz kendisini, zira Square Enix’in geliştirdiği (evet, o Square Enix) bu sıra tabanlı rol yapma oyunu SNES için yapılmıştı. Emin olun, oyun gerçekten bugün dahi inanılmaz gerçekten. Bir Super Mario oyunundan size Final Fantasy havası vermesini beklemediğinizden, haykırarak şaşırıyor, şaşırarak aşık oluyorsunuz oynadıkça. J-RYO hayranları bence bu hakkı pek yenen cevheri ıskalamamalı.

 

4. Paper Mario: The Thousand-Year Door

07 Paper Mario Thousand Year Door

Ama elbette Mario’nun J-RYO topraklarına tek daldığı alan SNES dönemi SM RPG değil. Mario orada mevzuyu çok sevmiş olacak ki, Paper Mario diye bir topa da girdi. İlk oyun fena değildi, Wii’ye çıkan Super Paper Mario da 2D-3D mekanikleriyle keyifliydi. Ama GameCube’a çıkan The Thousand-Year Door apayrı. Onun mizah dozu, gerçekten bir Mario oyunundan beklemediğiniz ölçüde geveze ve dürüst olalım, zeka dolu. Gelmiş geçmiş en güldüren oyunlardan biri olabilir kendisi.

 

3. Super Mario Bros. 3

08 Super Mario Bros 3

Çok överler bu oyunu. Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum. Ben çok geldim. Bu oyun bana zilyarlarca kez, görgüsüzce övüldü. Bir noktadan sonra, “gel bakalım hele, neymişsn sen?” diye bir yüksek çıtayla açıp denedim kendisini. Bakın ben böyle şeylere olumlu tepki veren bir insan değilim. Biri bana bir şeyi böyle övünce, takdirle öteki taraftan çıkmam görülmüş şey değildir. Ama oldu işte. Super Mario Bros. 3, şu yılda, şu dönemde kaymak gibi akıp giden oynanışıyla aldı götürdü benim tüm önyargımı. Temin ediyorum, size de aynısını yapacak.

 

2. Super Smash Bros. Brawl

09 Super smash Bros Brawl

Evde iki kol varsa, PES oynayabilirsiniz. FIFA da olur. Tekken, Street Fighter, Injustice de makbuledir. Üç kol varsa Rocket League’e girebilir, yarış yapabilir, spor oyunlarında fanteziye kaçabilirsiniz. Ama eğer dört kol varsa, o dört kolun ucunda bir Wii yoksa, o Wii’nin içinde de bir Super Smash Bros. Brawl takılı değilse, kusur eyliyorsunuz demektir. Hatalısınız. Düzeltmeniz lazım. Super Smash Bros. Brawl eğlencesine kendinizi kaptırmadıysanız şu güne kadar, bu eksikliğinizi acilen kapatmanız lazım!

 

1. Super Mario Galaxy 2

10 Super Mario Galaxy 2

Çok net. Gerçekten çok net. Super Mario Galaxy 2, benim gelmiş geçmiş en sevdiğim oyunlardan da biridir aynı zamanda. Çünkü dürüst olayım, bugüne kadar oynadığım hiçbir oyunda bu denli rafine bir bölüm tasarımı görmedim. Bakın, zeka fışkırıyor Super Mario Galaxy 2’nin bölüm tasarımlarından. Mekanikler ilk oyunda yerleştirildiği için, ikinci oyunda Miyamoto ve ekibine sadece bölüm tasarımlarına beyin fışkırtmak kalmış. Ve Allah’ım nasıl buram buram zeka, vizyon, akıl kokuyor inanamazsınız…. Durun yahu, canım çekti, oynayacağım tekrar sanırsam!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.