Malumunuz, 2017 All-Star maçı inceden yaklaşmakta. 19 Şubat’ı 20 Şubat’a bağlayan gece başlayacak olan karşılaşma, muhtemelen son yılların en keyifli müsabakalarından biri olacak. Çünkü bir yandan, Golden State’in nihai çıtayı yükseltmesiyle birlikte herkes bir seviye sıçradı, ligin kalitesi bu sene çok arttı. Öte yandan, çok eğlenceli bir şehirde düzenlenecek organizasyon bu yıl. Buna bir de orada olmayı hak eden yeni yıldızların heyecanı eklenince, gaz iyice artıyor. Düşünsenize, Giannis, Embiid, Porzingis, Towns, Pachulia…

Pachulia?

Pachulia.

 C1_gTGGWgAEWTt9

Yukarıda gördüğünüz şey, an itibariyle All-Star 2017 oylamasının son durumu. Olağan şüphelileri zaten aradan çıkartalım. Evet, bu sene triple-double ortalama ile oynayan Russell Westbrook bu oylara göre ilk 5 değil. Ancak burada zaten Curry – Harden – Westbrook üçlüsünden biri dışarıda kalacaktı. Hakkaniyet Curry’nin kalmasını gerektiriyordu, ama iki kez üst üste kazanılan MVP ödüllerinin de kredisinin bir yere kadar olması abes değil. Ve evet, Wade sırf markasıyla orada. Isaiah Thomas ve DeMar DeRozan ondan çok daha fazla hak ediyorlar o mevkiyi.

Küçük tatlı sürprizler de mevcut. Örneğin Joel Embiid’in bombastik kişiliği ve pürüzsüz oyunuyla Kevin Love’ı tehdit edeyazmasına kızmak mümkün değil. Benzer bir biçimde, Giannis’in en çok oy alanlar sıralamasında Harden ve Westbrook’tan çok oy almış olmasında da kusur bulacak değiliz. Ancak… Ancak Zaza nedir? Anlatalım. Zaza Pachulia, Gürcistan kökenli bir insan. Türkiye’li basketbol severlere çok aşina gelecek bir isim, zira hem Ülkerspor hem de Galatasaray formaları giydi, esasen Türkiye’de yetişti. Şu sıralar da Golden State’te bench’ten olumlu katkılar sağlıyor. 5.5 sayı, 5.7 ribaund, 2.1 asist gibi bir ortalamaya sahip. Maç başına 18.4 dakika oynadığını ve toplam %53.7 isabet ortalaması tutturduğunu düşünürsek, epey iyi.

Ama All-Star kalibresi mi? Elbette hayır. Olan biten şu, Gürcistan’da NBA’deki tek oyuncularının şu an şampiyon takımda oynuyor olmasına gaza geliniyor. Devlet eşrafından biri kampanya başlatıyor. Gürcistan da yek yürek yükleniyor. Böylelikle Zaza, an itibariyle All-Star maçına ilk beşte başlayacak kıvama geliyor. Peki başlayacak mı? Hayır. Çünkü NBA bu sene All-Star oylaması kurallarını değiştirdi. Artık ilk 5’i tek başına seyirciler belirlemiyor. Onlarla birlikte medya ve oyuncular da ilk 5’e etki ediyorlar; ancak taraftarların ağırlığı daha yüksek. İşin enteresan tarafı ise şu: Bu kural değişikliği zaten Pachulia yüzünden getirildi, zira kendisi geçen sene de az daha All-Star oluyordu! Gerçekten. 15 bin oyla kaçırmıştı!

280e3747-e0fb-41b7-8efc-b330d7be87ae.nba_1_1280x720

Yani bu sene Zaza’lı bir All-Star görme ihtimalimiz yine düşük, zira dağılım %50 taraftar oyu, %25 oyuncular, %25 medya şeklinde ve o iki %25’ten kimsenin Pachulia’ya oy atmayacağı aşikar. Peki kim ilk 5 olur? An itibariyle Doğu’da James – Giannis – Love – Irving – Wade, Batı’da Durant – Zaza – Kawhi – Curry – Harden beşlisi önde. Doğu’da medya / oyuncu oylarıyla oynama sadece 2 numarada yaşanacak, Wade yerini DeRozan veya Thomas’tan birine bırakacaktır. Batı’da ise Zaza’nın yerine Anthony Davis gelir, Westbrook – Harden kapışması ise son dakikaya kadar Allah’a emanet kalır.

Şahsi fikrimi soracak olrusanız ise, ben işin biraz daha şov kısmındayım. All-Star “en iyi” oynayanlar kadar, “en eğlenceli” oyuncuların da yeri biraz. Ve özellikle aranan şey de, “en heyecan verici” oyuncular. Bunlar, farklı şekillerde olabiliyorlar. Mesela Embiid ve Green, kendilerinden sitcom karakteri gibi adamlar. Bunlar olmalı. Porzingis, Giannis ve Towns gibi küçük takımlarının büyük umudu oyuncular da mutlaka rol almalı o sahnede. Onun haricinde Cousins, Thomas, Parker gibi oyuncuların da süpersonik çıkışları ödüllendirilmeli. Kalan her şey de işte keyifli seyirlik. Zaza bile olursa çok canımız sıkılmaz herhalde ya, ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.