Batman popüler kültüre damga vurmuş karakterlerin başında gelir. Ünü çizgi romanları çoktan aşmış ve her türlü medyada baş köşeye oturmuştur. Tabii bu kadar popüler bir karakterden konuşurken filmlerinden bahsetmemek olmaz. Sinemada birçok kez karşımıza çıkan Batman’e, zaman içerisinde birbirinden ünlü aktörler hayat verdi. Bu hafta vizyona giren The Batman filmiyle Batarang, Robert Pattinson’a emanet edilecek. Bundan iki yıl önce yayınlanan, Robert Pattinson’ın Batman kostümü içindeki ilk görünüşüne tanık olduğumuz bir kısa video, bize Pattinson’un Batman’i hakkında konuşulacak bir çok şey vermişti.

Kostüme konuşulan onca şeyin arasında ise en ön plana çıkanlardan biri kahramanın göğsünde görmeye alışkın olduğumuz yarasa sembolünün bu sefer her farklı versiyondan bile daha da radikal bir değişikliğe uğramış olmasıydı. İnternetteki teoriler filmin vizyona girdiği şu sıralara kadar bu sembolü Bruce’un, ailesini öldüren gaspçının tabancasını ortadan ikiye ayırarak oluşturduğu konusunda genel bir mutabakat vardı. Ben bu teoriyi sevsem de kostümde hoşuma gitmeyen şeylerden biri de o semboldü, göze hiç hoş gelmiyordu. Sembol hala aynı ama arkasındaki asıl sebep bambaşkaymış ve onu da geçtiğimiz günlerde bizzat filmin yönetmeni Matt Reeves’ten öğrendik.

Filmin yönetmeni Matt Reeves, Batman kostümündeki sembol hakkında şunları söyledi:

Yani pratik kullanımı olan bir şey olsun istedim. Cinayet silahı değil. İnsanların sembolün ne olduğunu tartışması ilginçti. Doğru yakaladıkları nokta ise sadece amblem olmasını değil işlevsel ve taktiksel bir şey olmasını istediğimdi. Sembol, aslında filmin birkaç yerinde Batman’in kullandığı glauca bıçağı. Yapım aşamasının bir yerlerinde ‘Sembolün Batman’in filmde kullandığını görebildiğimiz bir şey olması için bir yol bulmak istiyorum. Bruce’un bıçağı kullandığını görmek istiyorum’ dedim. Böylece bıçak senaryoya dâhil edildi, yani düşüncemiz o bıçağı alıp yarasa sembolüne dönüştürebileceğimiz bir yol oluşturmaktı ve biz de böyle yaptık.

Bu da fena değil ama öbür teori daha anlamlı gelmişti. Hayal kırıklığına uğradınız mı? Kostümü seviyor musunuz? Filmi ne zaman izleyeceksiniz? Her yerden yağan övgüler sizi heyecanlandırıyor mu? Bu sene Batman’i bu da dahil tam üç filmde ve üç farklı aktörle göreceğimizi biliyor muydunuz? Düşüncelerinizi bize yollayacağınız gauca bıçağı paketine not olarak iliştirin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Comments

    • Emin Özdenvar Reply

      Sene sonunda HBO Max’te yayınlanacak olan Batgirl filminde de Michael Keaton Batman’ini göreceğiz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.