Foo Fighters, ömrüne Dave Grohl’un terapisi olarak başladı.

Kurt Cobain intihar etmişti. Dave Grohl, Nirvana’nın davulcusuydu o zamanlar. Ultra-popüler bir rock grubunun davulcusu olarak kariyerinin geri kalanı tahmin edilebilir gözüküyordu. Turneler ve kayıtlar. Bir anda halı altından çekilmişti Grohl’un. Bir süre Virginia’ya, evine gidip kafasını toparlamak istedi. Birkaç şarkı vardı aklında. Onları kaydetti. Bütün enstrümanları kendisi çaldı.

Dave Grohl sonrasında çok şaşırdı, çünkü plak şirketleri bu projeye çok sıcak bakıyorlardı. Grohl ne yapacaksa yapsın, tek başına yapmak istemedi. İlk albümün imzaları kurumadan gruba Sunny Day Real Estate‘in davulcusu ve basçısını aldı. Nirvana’nın gayrıresmi dördüncü üyesi Pat Smear‘i de gitarist olarak aldı. Bir süre sonra Smear ayrıldı, yerine önce Grohl’un ilk grubundan Franz Stahl katıldı. İşler Stahl ile yürümeyince de Chris Shiflett girdi.

Ancak en ilginç hikaye –ve Foo Fighters’ı da tamamlayan durum– davulcu değişikliğinde yaşandı. İkinci albümün kayıtları esnasında davulcu William Goldsmith’in performansıyla problemleri vardı Grohl’un. “Ha abi yok bir şey yok, bir iki ek enstrüman kaydı var” diye Goldsmith’i oyalarken, bütün grubu stüdyoya taşıyıp bütün davulları kendisi baştan kaydetti, Goldsmith’i gıdım gıdım çıkarttı. Goldsmith bozulup gruptan ayrıldı, yerine de Foo Fighters’ın son üyesi geldi: Taylor Hawkins.

O grup geçtiğimiz aylarda uzun süredir albüm ve turnelerde klavye çalan Rami Jaffee’yi de kattı içine. Son hâline geldi. Smear, Shifflett, Mendel, Hawkins, Jaffee, Grohl. Her şeyden çok elbette, Grohl. Albümün içine sinmediği bahanesiyle iki kez baştan kayıt alan Grohl. Kelimeleri yazıp, müziğe döken Grohl. Sahnede kasırga çıkartan Grohl. Bu dinleyeceğiniz playlist de onun ve saz arkadaşlarının yarattığı izin playlist’i işte. Güzel günlerde yanınıza alıp, dinlemeniz, ve içinizden “keşke her şey her zaman bu kadar gerçek hissettirse” demeniz için.

İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.