Futbolca “en iyi savunma, hücumdur” diye bir laf vardır ki… Sanırım herhalde “hücum” ve “savunma” konseptlerinin varolduğu bütün sporlara uygulanabilir laftır bu. Arkasındaki prensip çok basittir. Devamlı hücum yapan tarafsanız, aynı zamanda savunma yapmanıza da gerek kalmaz. İşte bu lafın bir pazarlama versiyonu olsaydı, muhtemelen SMG Studio‘nun yaptığı şeye benzer bir duruma tekabül ederdi. En iyi pazarlama, oyunu pazarlamamaktır!

Şöyle oldu: SMG Studio’nun Death Squared adlı bir co-op bulmaca oyunu var. Bu oyun, dünyanın en mütevazı oyunu. Fiyatı düşük, cürmü düşük, hedefleri de düşük. Alın, arkadaşınız ya da eşinizle bir iki saat eğlenin diye yapılmış bir oyun. PC ve Nintendo Switch için oyunu satın almak mümkün. Puanı da makbul. Steam’de Olumlu segmentinde duruyor, Metacritic’te ise %77. Peki biz niye bu oyun hakkında konuşuyoruz?

Çünkü oyunun yapımcıları çıkıp “Abi bir süre şu oyunu almayın” diye bir paylaşım yaptılar Reddit’te, ve bu paylaşım ana sayfaya kadar yükselip oyunun sahip olduğu en büyük promosyonu sağladı.

j0c8yz8x04oz

Bütün bu coşkunun sebebi, SMG Studio’nun muhteşem dürüstlüğü. Bu paylaşımın altında yatan sebep zaten çok samimi. Oyun Switch’in e-dükkanında 28 Eylül itibariyle indirime gireceği için, SMG Studio oyunu alacak oyuncuların beklemesini öneriyor. Hani hepimizin başına gelir ya, bir oyunu alırız 20 dolara, iki gün sonra indirim olur ve oyun 2 dolara düşer? İşte o çileyi çekmeyin istemiş SMG. Bunun da üzerine bir de ek samimiyet çıkmışlar ve şu açıklamayı koymuşlar Reddit zincirine:

Adil olmak gerekirse bir de satışlarımızı sıkıştırırsak tekrardan en çok satanlar listesine girer miyiz diye merak ettiğimiz için de yapıyoruz bu deneyi, İndirimi önceden duyurmadaki gizli niyetimiz de bu :)”

Bu çok enteresan, çok keyifli bir iletişim biçimi. Aynısını büyük firmalardan beklemek –en hafif tabiriyle- ahmaklık olur, ama bu küçük firmanın bu küçük oyun için bu denli açık ve transparan bir muhabbet yöntemi benimsemiş olması bize çok tatlı geliyor. Sizce de öyle değil mi yahu? Resmen oyunu alasım geldi indirime girince!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.