Bir anda hayatımıza giren, bir süre sonra da çıkmasın istediğimiz AGAR.IO için bilene bilmeyene bir rehber hazırlayalım dedik! Ya çoktandır (10 gündür) oynuyorsunuz, ya son 2-3 gün de başladınız, ya da eş dost bahsedip duruyor ama daha bakmadınız, ya da iki baktınız ama anlamadınız…

Oyun her ne kadar siyasi toplar, din topları, küfürbaz türk topları ve tuhaf karşılaşmalar ile matrak bir oyun olsa da, oynadıkça akıllıca düşünülmüş, stratejik kararın önemli olduğu bir oyun olduğunu fark ediyorsunuz! Okuyun, bunlar bizim AGAR.IO notlarımız!

agario_01

Her Şeyden Önce: Büyük Balık Küçük Balığı Yer!

Agar.io’nun üstüne kurulduğu tek temel mekaniğini oyuna başlar başlamaz fark edeceksiniz. 2 kareye yakın çapta, tuhaf isimli bir top olarak başladınız hayatınıza, tek karelik topları yiyorsunuz. Sizden büyük herkes sizi yiyor. Yiyen yediği kadar büyüyor! Şayet dayanır ve büyürseniz, siz de el oğlunu yiyorsunuz!

Büyük Balık Küçük Balığı Her Zaman Yemez!

Oyunun devamlılığını sağlayan şey ise, senden büyük ya da küçük topları yemek / yememek, kovalamak / kovalamamak ya da oyunun en kritik hareketi olan bölünüp / bölünmemek dengesi arasında geçecek. Zaten gerçekten de ustalaşmak bu dengeyi anlamakla oluyor. Ufaklığı yakalar mısın, kenara yakın mısın?

agario_02

Küçük – Orta – Büyük Oyunu Fark Et! Herkes Makamını Bilsin!

Oyunun genel tarzının değiştiği üç evre var.

Küçük Top Level

1-4 kare arası çapta genelde küçüksün, haritadaki çoğu top senden büyük, asıl mücadele oralarda dönüyor. Birisi tak diye bölünürse yapacak bir şeyin yok, kovalarsa da kaçıyorsun. Bu dönemde size gereken sabır, büyük toplardan kaçmak için sırtı daha büyük topa yaslamak ve nereye gittiğine dikkat etmek.

Harbi Level

4-12 kare arası çap gerçek oyunun döndüğü zaman. Burada küçükleri yiyeyecek kadar hırslı, büyüklere yem olacak kadar anlamlı, yeşillere takılacak kadar büyük, devasa olmaya hazır bir durumda oluyor oyuncu. Tek kareler bu noktada fark yaratmıyor. Haritanın en büyükleri arasında sıkışmak, ya da benzer seviyede rakip tarafından kenara itilmek bu noktalarda riskli. Bu bölümde ölmenin ya da devleşmenin sırrını devam eden maddelerde vereceğiz!

Abooov!

12 kare çap üstüne çıktığında genelde büyük bölünme ve kapışmalar sonrasında çıkıyorsunuz, zaten kontrolsüz bir büyüme ile geldiniz bu noktaya. Şu andan sonra harita içerisinde dev bir gezegen gibi gezmek, diğer büyüklerin zayıf anlarını kollamak, belki bölünmüş haldeyseniz bir kaç tane orta ufaklığı memintolarınızın arasında sıkıştırmak gibi taktikler yapacaksınız, gel gelelim bu seviyede oyun, 10-15 oyuncu arasında ağır bir mücadeleye dönüyor. Yeşil çıbanlar tek ve gerçek korkunuz.

Bölünün Ama Erken Bölünmeyin! Kızlar Erken Bölünenleri Sevmez!

Orta çap seviyesine ulaştınız… Artık minikleri yakalamak zor, büyüklere yem olmak kolay, noktacıklar da sizi kesmiyor. Oyunun burda size verdiği tek ve en önemli strateji bölünmek. Gel gelelim, bölündüğünde hacmin tam ikiye ayrılıyor, hızın artıyor ve bir tarafını fırlattığın için minnakları yakalayabiliyorsun, öte yandan da herkesin birbirini yediği orta boylar arasında yarı boyuna küçüldün, tekrar birleşene kadar da bir dakikaya yakın zaman geçecek. Eyvah!

Aslında agar.io ‘yu bu kadar keyifli yapan, işte bu risk yönetimi.

Burada genel olarak bir tek tavsiyemiz var, o da sabırlı olmak. Gereksiz yere, ismi komik diye, hırs yaptınız diye erken bölünüp etrafa dikkat etmezseniz sizi yerler. Dikkatli olup yenmeden gezin, illa bir noktada çıbanda patlayan bir dev ya da gaza gelip dörde bölünen birileri olacak. O zaman bölünüp, miniklerin sekizini, dokunuzu aynı anda yiyebilmeniz önemli. Gerçek skill tam bu noktada!

Yine, pek çok topun bir arada kapıştığı kaos anları oluyor. Biri ya bölünüyor, ya kütle atıyor, o anda bir diğeri çok hızlı büyüyor, ya bölünüp siz de birilerini kapıyorsunuz, ya da boyları sizi çok hızlı aşıyor ve ham oluyorsunuz.

W Ateşlemeyi Öğrenin!

Çok sorulan bir soru “W tuşuna neden basayım, beni küçültüyor?” Bu kadar ego yapmayın! Temel cevap, “W basınca beslenen büyüyor, sen hızlanıyorsun” ancak asıl taktik bu değil. Büyük ve ortanca oyuncular, özellikle bölünmüş, 3-4lü gruplar halindelerse rahat sarabilecekleri bir yerlere W’ye basarak yem atıyorlar, gelenlerin de etrafını sarıp sıkıştırıyorlar! Hem dikkatli olun, hem de siz de yapın, agar.io şu aralar hızlı büyüdüğü için n00b çok! 😀

agario_03

O Yeşil Çıbanları Besleyin!

Peki devasa adamları nasıl öldüreceksiniz? Aslında basit, ancak çok az oyuncu bunun farkında. W atarak yeşil çıbanları yemlerseniz, çıbanlar yem attığınız yönün tersine bölünüyorlar, çıbanı büyük bir oyuncunun ortasına koyabilirseniz haritada dengeler bir anda değişiyor, Littlefinger yandan koşup “chaos is a ladder” diyor, o kadar da tatlı oluyor!

Zarar Görmeyeceğiniz Boyutlar Var, Öğrenin!

Yine oyun deneyimi ile öğrenilen süperli detaylardan birisi. Şunları göz önünde bulundurun:

Çapı size çok yakın toplarda kimse kimseyi yemiyor, içinden geçebiliyorsunuz. Bu özellikle küçük – orta seviyelerde çok işe yarayan bir taktik, hızlıca kaçmak, ya da sizi kovalayan birini şaşırtmak için kullanın. Çoğu oyuncu bu detayın farkında olmadığından sizi yiyeceğini ya da sizin onu yiyeceğinizi zannedip şaşkınlıkla tepki verecek, bu da size avantaj olacaktır.

agario_04

– Küçükseniz yeşil çıbanların altından geçebiliyorsunuz, sizin için muhteşem bir savunma. Yeşil çıbanlardan daha küçük olduğunuz sürece sadece yeşil çıbana sırtınızı vermek, yanından dönmek, altına girmek bile sizi büyüklerden çok rahat koruyor.

– %50’niz girmeden yutulmuyorsunuz. Yukarıdaki görselde küçük Turkey, el aleme yem olmamak için büyük Turkey’nin içinden manevra yapıyor. Büyükler yavaş olduğu için aslında bir kere alışırsanız çok da zor değil.

Özel Skinleri Siz Yapamıyorsunuz, AGAR.IO Yapıyor. Belli İsimlerin Belli Görselleri Var

Belki en sık gelen soru. Herkes denedikçe keşfediyor. Genel olarak internet, özellikle 4chan meme kültüründe varsa, politic balls olduysa, meşhur bir site ise username olarak onu seçerseniz, tipiniz değişiyor. Deneyin: TURKEY, DOGE, STEAM, EARTH, MARS… vs. Şu görsel de var:

agario-skins

Şimdilik bu kadar! Son olarak diyeceğimiz, sinirlenmeyin! Sizi yiyen şerefsizi de başkası yedi!

Sizin yakaladığınız detay ve stratejileri de aşağıya yazın!

8 Comments

 1. duralireha Reply

  Beraber oynamak için ufak bi script var, reddit araması yaparsanız bulabilirsiniz. Kesinlikle zararlı ya da illegal bişiy değil, yalnızca oyunun sizi rastgele bir sunucuya değil de sizin yazdığınız sunucuya atmasını sağlıyorsunuz. Beraber oynamak çok çok daha eğlenceli ve taktik sayısını direkt iki katına çıkartıyor. Mutlaka yapın!

  Bir örnek olarak tek bir kişiyi W ile besleyip büyütme taktiği var örneğin. Büyük balığın etrafındaki küçük fırsatçılar olarak hem tehlikeden korunmuş hem de büyük balığı desteklemiş oluyorsunuz. Beraber oynamadığınız kişilerle bunu yapmak, takdir edersiniz ki pek zor.

 2. “Sizi yiyen şerefsizi de başkası yedi!” ahahah oyunu oynayıp delirip gelip yazıyı okuduktan sonra bu son cümle çok güldürdü 😀

 3. Ezel Üsten Reply

  bu gerçekten dünyanın en bağımlılık yapıcı oyunlarından biri. kafayı yemek üzereyim

 4. Tasslehoff Reply

  Birkaç gündür normal oyunlarımı oynamayı bırakıp sabahtan akşama kadar bu oyunu oynuyorum.Bende şunu farkettim; iki kişi girmediyseniz ve bi şekilde büyümeyi başardıysanız, kendi denginizde toplarla mücadele etmek için iki farklı yönteminiz olacak:
  İlki küçük toplara muhtaç olucaksınız, çevrenizde gözünüzü kestirdiğiniz birini besleyin büyütün ama ittifak kurmak istediğinizi birşekilde belirtin, siz büyüksünüz diğer eleman yeri geldiğinde size yarısını atacak, adam yiyecek, siz onu sürekli belli büyüklükte tutacaksınız orta boylu ama seri olacak tehlike anında yeşil dikenlerle aranıza girecek ya da yeşil dikenleri diğer büyüklerin güzergahını kapatacak şekilde savuracak yapabiliyorsa yeşil dikenleri onların üstüne atacak. Siz parçalandığınızda sizin parçaları başkasına yem etmeyecek.
  İkinci yöntem tek başınıza büyük bir topsunuz ve burdan sonra yapacağınız en mantıklı hareket sizden büyük veya aynı çapta olan topların gidiş yönünü anlamanız ya da haritanın hangi kısmında genelde takıldığını bulmanız ara ara o tarafa gidip bakmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü sürekli yanında takılırsanız hiçbir zaman bölünmeyebilir veya beklediğiniz hatayı yapmayabilir.
  Tabi üstteki yöntemleri uygulayabilmeniz için ”yeşil diken” faktörünü iyi kullanmanız ya da hep uzağında takılmanız gerekecek.

 5. Lenny Nero Reply

  bu oyun birkaç sene evvelki osmos isimli indie projeden esinlenmiş. yani umarım esindir. değilse laflarım belli.

 6. ikiye veya dörde vs. bölünmüş bi rakip sizi kenara sıkıştırdıysa dikkatli bir şekilde iki parçasının arasından geçebilirsiniz ama onun manevralarına uygun hareket etmek önemli

 7. Adamin biri bildiğin recep tayyibin googledaki fotosunu alip skin yapmış yüksek çözünürlükte bu nasıl oluyor ? kodlarla biraz oynadım yine yok bulamadım

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.