Biz Can Bonomo‘yu çok seviyoruz! Şimdiden belirtelim, kendisi sitenin okuru, dostu; ama her şeyden öte de baya silme geek bir adam. Magic’te karşısına geçseniz acımadan yıkacak (deneyenlerimiz oldu), “Ex Nihilo” derseniz neyden bahsettiğinizi anlayacak, Ultima mazisi olan, baya baya geek bir adam yani. Daha önce Tutku sağ olsun, bizim siteye adını gıyabında veren yapmış geek’lerin işini şurada ve şurada onore etmişti. Biz de dedik hazır bugün Can Bonomo’nun doğum günü, bayadır şarkı listesi de yapmıyoruz; niye kendisinin en günü şen edecek şarkılarını toplamayalım?

Elimizi biraz hafif alıştırdık, kendisinin üç stüdyo albümünden ikişer şarkı ekleyip koyduk listeye. Bir tane de malum bonusumuz var. Eğer hazırsak, alalım şarkıları, art arda açalım. Arkada sazlar oynasın, yaylılar çağlasın, gitarlar kıpraşsın. Buyurun efendim!

 

Bana Bir Saz Verin

Bonomo’nun ilk stüdyo albümüydü 2011’de çıkan Meczup. O albümün ilk şarkısı da Bana Bir Saz Verin’di işte. Çok garip, çok da duymadığımız bir kombinasyonu direkt aldı suratımıza vurdu Bana Bir Saz Verin. Pek çoğumuz için Bonomo’yla ilk tanışmayı temsil ediyordu bu şarkı. Bir yandan çok tanıdık sazların altına giren, çok acayip bazı melodiler, her şeyin üzerine fırlatılmış, insanın ayağının sabit durmasının mümkünatsız olduğu bir ritm, bir de Bonomo’nun kendine münhasır vokali. Baya sağlam bir ilk adım değil mi? Bizce öyle!

 

Meczup

Çok samimi itirafımı yapayım, beni ve o dönem etrafımdaki pek çok kişiyi ortadaki Can Bonomo vaadine ikna eden şey Meczup oldu. Bu baya baya bir rock şarkısıydı; ama bir taraftan da bundan fazlasıydı. Alta yerleştirilen orkestral aranjman şarkıyı yavaş yavaş yükseltiyor, doğru yerde ritmi kesiyor, gerektiğinde de tekrar tokadı basıyordu. Meczup, bana soracak olursanız sizi ümükten yakalayıp bitene kadar bırakmayan o nadir şarkılardan biri. Kaymak gibi böyle, açıyorsunuz, kayıp gidiyor kendi kendine, sizi de peşinde sürüklüyor.

 

Love Me Back

Bilmiyorum farkında mısınız, ama Eurovision’a resmi olarak gönderdiğimiz son şarkı bu. Üstelik, bu baya baya Eurovision’a iki üç senedir katılmıyor olmamızın da sebebi. Bonomo bu şarkıyla halk oylamasında dördüncü olmuş, fakat jürinin korkunç oylamasıyla son listede yedinciliğe gerilemişti. Şimdi TRT’nin “lanet olsun bu jüriye” çıkışı da dahil hiçbir şeyine katılacak değiliz, ama harbiden o Eurovision’da bundan daha iyi altı şarkı da var mıydı ondan da çok emin değiliz. Zira bu baya baya insanı en yakın gemiye binip günbatımına doğru yelken açmaya teşvik ediyordu yani…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

  1. Tesadüf müdür yoksa 7/24 Geekyapar! okumaktan aramızda belirsiz bir telepatik bağlantı mı oldu bilemiyorum. Can Bonomo’nun şarkıları kadar esaslı şiirlerini topladığı Delirmek Belirmektir’i okumayı bırakıp yatağıma attım, Geekyapar!’ı açtım derken bu liste karşımda… Türkiye’de sanat var be dedirten adam iyi ki doğdun iyi ki varsın. Bu şarkıyı atmadan da rahat uyuyamam: https://www.youtube.com/watch?v=ktGD0ZYmry8

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.